«Ռուսական ռազմակայանի Հայաստանում գտնվելը մեր շահերից է բխում», ասել է Սերժ Սարգսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ Մոսկվայի եւ Երեւանի առջեւ մինչեւ 2020 թվականը տնտեսական ոլորտում հարաբերությունների զարգացման պլանի մշակման խնդիր է դրված:
Ինչպես հաղորդում է РБК-ն, Ռուսաստանի նախագահն այդ մասին ասել է այսօր Մոսկվայում իր հայ պաշտոնակից Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ այդ խնդիրը դրված է հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի առջեւ, որի մոտակա նիստը կկայանա այս տարվա աշնանը:
Պուտինի խոսքերով, ռուս-հայկական տնտեսական կապերը «վատ չեն» զարգանում. 2011 թվականի ընթացքում ապրանքաշրջանառությունը հասել է $ 1 մլրդ, իսկ այս տարվա I կիսամյակում այդ ցուցանիշի աճը կազմել է 32%: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ մոտակա 2-3 տարիների ընթացքում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կարելի է ավելացնել երկու-երեք անգամ:
ՀՀ նախագահը նշել է, որ թափ է հավաքում երկու երկրների ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը: Նա հիշեցրել է, որ 2010 թվականին երկարաձգվել է ռուսական ռազմակայանի Հայաստանում գտնվելու ժամկետը:
«Մենք կարծում ենք, որ ռուսական ռազմակայանի Հայաստանում գտնվելը մեր անվտանգության շահերից է բխում», - ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ աշնանը Հայաստանում ՀԱՊԿ զորավարժություններ կանցկացվեն:

"Presence of Russian military base in Armenia is within the interests of our security", Serzh Sargsyan says - Mediamax.am
6100 views
"Presence of Russian military base in Armenia is within the interests of our security", Serzh Sargsyan says
Photo: http://premier.gov.ru
Yerevan/Mediamax/. Russian President Vladimir Putin said that Moscow and Yerevan face the issue of working out a plan for developing relations in the economy sphere till 2020.
RBK reports that the Russian President said this in Moscow during the meeting with his Armenian counterpart Serzh Sargsyan today. Vladimir Putin said that the task is given to the Armenian-Russian Intergovernmental Commission which next session is going to be held in autumn 2012.
According to Putin, Russian-Armenian economic ties develop "quite well" - over 2011, the trade turnover made USD 1bln and the growth of the index made 32% as of the first half-year. In his turn, Serzh Sargsyan expressed the opinion that within next 2-3 years, the trade turnover between Russia and Armenia may be doubled or even tripled.
The Armenian President noted that military and military-technical cooperation between the two countries is revving up. He recalled that the terms of stay of the Russian military base in Armenia were prolonged in 2010.
"We think the stay of the Russian military base in Armenia is within the interests of our security", said Serzh Sargsyan adding that Armenia will host CSTO exercises in autumn.