«Ռուսական ռազմակայանի Հայաստանում գտնվելը մեր շահերից է բխում», ասել է Սերժ Սարգսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ Մոսկվայի եւ Երեւանի առջեւ մինչեւ 2020 թվականը տնտեսական ոլորտում հարաբերությունների զարգացման պլանի մշակման խնդիր է դրված:
Ինչպես հաղորդում է РБК-ն, Ռուսաստանի նախագահն այդ մասին ասել է այսօր Մոսկվայում իր հայ պաշտոնակից Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ այդ խնդիրը դրված է հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի առջեւ, որի մոտակա նիստը կկայանա այս տարվա աշնանը:
Պուտինի խոսքերով, ռուս-հայկական տնտեսական կապերը «վատ չեն» զարգանում. 2011 թվականի ընթացքում ապրանքաշրջանառությունը հասել է $ 1 մլրդ, իսկ այս տարվա I կիսամյակում այդ ցուցանիշի աճը կազմել է 32%: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ մոտակա 2-3 տարիների ընթացքում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կարելի է ավելացնել երկու-երեք անգամ:
ՀՀ նախագահը նշել է, որ թափ է հավաքում երկու երկրների ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը: Նա հիշեցրել է, որ 2010 թվականին երկարաձգվել է ռուսական ռազմակայանի Հայաստանում գտնվելու ժամկետը:
«Մենք կարծում ենք, որ ռուսական ռազմակայանի Հայաստանում գտնվելը մեր անվտանգության շահերից է բխում», - ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ աշնանը Հայաստանում ՀԱՊԿ զորավարժություններ կանցկացվեն:

«Нахождение российской военной базы в Армении исходит из интересов нашей безопасности», сказал Серж Саргсян - Mediamax.am
6099 просмотров
«Нахождение российской военной базы в Армении исходит из интересов нашей безопасности», сказал Серж Саргсян
Фото: http://premier.gov.ru
Ереван/Медиамакс/. Президент России Владимир Путин сказал, что перед Москвой и Ереваном стоит задача выработать план развития отношений в сфере экономики до 2020 года.
Как сообщает РБК, президент России сказал об этом сегодня в Москве на встрече с армянским коллегой Сержем Саргсяном. Владимир Путин сказал, что эта задача стоит перед армяно-российской межправительственной комиссией, ближайшее заседание которой состоится осенью этого года.
По словам Путина, российско-армянские экономические отношения развиваются «неплохо» - за 2011 г. товарооборот достиг $ 1 млрд, а в I полугодии этого года рост этого показателя составил 32%. В свою очередь, Серж Саргсян выразил мнение, что в ближайшие 2-3 года товарооборот между Россией и Арменией можно удвоить или даже утроить.
Президент Армении отметил, что набирает темпы военное и военно-техническое сотрудничество двух стран. Он напомнил, что в 2010 году были продлены сроки пребывания российской военной базы в Армении.
«Мы считаем, что нахождение российской военной базы в Армении исходит из интересов нашей безопасности», - сказал Серж Саргсян, добавив, что осенью в Армении пройдут учения ОДКБ. --0--