Արա Այվազյան. Մեզ «Կրեմլի լրտեսներ» եւ «գործակալներ» են անվանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ նախկին ղեկավար Արա Այվազյանն ասել է, որ Հայաստանում ակտիվորեն քարոզվում է այն թեզը, թե Ռուսաստանն է հիմնական վտանգը հայկական պետականության համար։
Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Արա Այվազյանն ասել է Մոսկվայում՝ ռուս-հայկական «Լազարեւի ակումբի» հանդիպման ժամանակ։
«Եթե Խորհրդային Միության փլուզումից հետո եւ մինչեւ վերջերս Ռուսաստանը ընկալվում էր որպես Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության միակ եւ այլընտրանք չունեցող երաշխավոր, այժմ մենք ականատես ենք լինում, որ հանրային ընկալումը հիմնովին վերափոխվել է։ Ռուսաստանը ներկայացվում է որպես մեր բոլոր խնդիրների, կորուստների ու նվաստացումների իրական պատճառը եւ մեր պետականությանն ու անկախությանը սպառնացող հիմնական աղբյուրը»,- նշել է նախկին նախարարը։
Արա Այվազյանն ասել է նաեւ, որ նրանց, ովքեր համաձայն չեն Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության քաղաքականության հետ, մեղադրում են Մոսկվայի օգտին աշխատելու մեջ, պիտակավորում են որպես «Կրեմլի լրտեսներ եւ Մոսկվայի ազդեցության գործակալներ»։

Ара Айвазян: Несогласных с политикой властей «клеймят как кремлевских шпионов» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший глава МИД Армении Ара Айвазян заявил, что в Армении активно насаждается тезис о том, что Россия представляет основную угрозу армянской государственности.
Как сообщает ТАСС, Ара Айвазян сказал об этом в Москве на заседании российско-армянского «Лазаревского клуба».
«Если после распада Советского Союза и до самого недавнего времени Россия воспринималась как единственный и безальтернативный гарант безопасности Республики Армении, то в настоящее время мы являемся свидетелями того, что общественное восприятие претерпело фундаментальную трансформацию. Насаждается образ России как истинной причины всех наших бед, потерь и унижений и основного источника угроз нашей государственности и независимости», - сказал он.
Ара Айвазян отметил, что тех, кто не согласен с политикой нынешнего руководства, в Армении обвиняют в работе на Москву, «клеймят как кремлевских шпионов и агентов влияния Москвы».