Արմեն Չարչյանի նկատմամբ կհարուցվի քրեական հետապնդում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի Ազգային ժողովն այսօր փակ գաղտնի քվեարկությամբ կողմ է արտահայտվել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, «Իզմիրլյան» ԲԿ նախկին տնօրեն Արմեն Չարչյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու եւ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու գլխավոր դատախազի միջնորդագրին:
Արմեն Չարչյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու քվեարկությանը մասնակցել է միայն ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը: Կողմ է քվեարկել 67 պատգամավոր, անվավեր՝ 1:
ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները նախապես հայտարարել էին, որ չեն մասնակցելու միջնորդության քննարկմանն ու քվեարկությանը։
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի ներկայացրած միջնորդության համաձայն` Արմեն Չարչյանն ակնհայտ կեղծ եզրակացություն է տվել քրեական գործի վերաբերյալ, որն առանձնապես ծանր հետեւանքներ է ունեցել գործով մեղադրյալ Արթուր Սարգսյանի համար` առաջացնելով նրա մահը։
Արմեն Չարչյանը մերժում է իրեն ներկայացված մեղադրանքները:
Փետրվարի 8-ին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկվել եւ քրեական հետապնդում էր հարուցվել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ:

Criminal proceedings to be initiated against MP Armen Charchyan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s National Assembly backed at a closed voting today the petition of the Prosecutor General to strip off Armenia faction deputy Armen Charchyan, former director of the Izmirlyan Medical Center, of his parliamentary immunity and initiate criminal proceedings against him.
Only Civil Contract faction participated in the voting. Sixty-seven deputies voted for, one ballot has been recognized invalid.
Armenia and I Have Honor factions previously announced that they would not participate in the discussion and voting of the petition.
According to the petition presented by the Prosecutor General Anna Vardapetyan, Armen Charchyan gave an obviously false conclusion regarding the criminal case, which had particularly grave consequences for the accused Artur Sargsyan, causing his death.
Armen Charchyan denies the accusations.
On February 8, Seyran Ohanyan, head of the parliamentary Armenia faction, was stripped off parliamentary immunity and criminal prosecution was initiated against him.