Փաշինյան. Ադրբեջանն ուզում է ետ կանգնել պայմանավորվածություններից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Սյունիքի մարզպետարանում կայացած խորհրդակցության ժամանակ ասել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը սադրիչ, իրար հակասող հայտարարություններ է անում, որոնք պետք է արժանանան պատշաճ հակազդեցության:
«44-օրյա պատերազմից հետո Սյունիքում անվտանգային իրադրության շուրջ փոփոխություն ունենք, որն ավելի է սրվում Ադրբեջանի ղեկավարության սադրիչ եւ անկանոն հայտարարություններով, որոնք հակասում են մեկը մյուսին: Մի կողմից, Ադրբեջանի ղեկավարությունը հայտարարում է, թե Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ եւ ակնկալիքներ չունի, մյուս կողմից՝ ասում է ուժով Զանգեզուրի միջանցք բացելու մասին: Այսօր էլ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ը ստիպված էր հերքել իրենց ղեկավարին՝ ասելով, որ խոսք չկա ՀՀ տարածքի նկատմամբ ոտնձգությունների մասին»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ Զանգեզուր, Սյունիք, միջանցք արտահայտություններ չկան:
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը նման սադրիչ հայտարարություններով պարզապես ուզում է վիժեցնել գործընթացը, ուզում է ետ կանգնել պայմանավորվածություններից՝ սրելով իրավիճակը տարածաշրջանում, եւ շարունակել Հայաստանի շրջափակման քաղաքականությունը»,- ասել է նա:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ պետք է բարձրացնել ՀՀ սահմանների եւ, մասնավորապես, Սյունիքի մարզի սահմանների պաշտպանության եւ անվտանգության մակարդակը. «Հարցը պետք է բաժանել երկու մասի՝ սահմանի պահպանություն եւ երկրի անվտանգության պաշտպանույթուն։ Սահմանի անվտանգությունը պետք է ապահովեն ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը, իսկ անվտանգային հարցերով զբաղվի բանակը, զինված ուժերը։
Հայաստանում սկսվել է ԶՈւ բարեփոխումների լայնածավալ ծրագիր, որն իրականացնում ենք ՌԴ-ի հետ։ Ծրագրի իրականացման եւ բարոփոխումների համատեքստում պետք է հաշվի առնենք եւ հաշվի նստենք այն բոլոր հետեւությունների հետ, որոնց առերեսվել ենք 44-օրյա պատերազմի ընթացքում։
Պետք է ունենանք ուժեղ բանակ, որը կլինի արժանի դաշնակից եւ ՀՀ անվտանգության եւ տարածքային ամբողջականության հիմնական երաշխավորը»:

Yerevan /Mediamax/. During a meeting at the Syunik regional administration today, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that Azerbaijan is making provocative, contradictory statements, which should receive proper counter-action.
“The 44-day war brought a change in the security situation in Syunik, which is now aggravated by provocative, irregular, contradictory statements of the Azerbaijani leadership. On one hand, Baku states it has no territorial claims towards Armenia, and on the other, it threatens to open the Zangezur corridor by force. The Azerbaijani Foreign Ministry has had to refute the claims of the country’s leader and say that he did not imply encroachment on the territory of Armenia,” said Pashinyan.
Nikol Pashinyan has recalled that the ceasefire statement does not mention Zangezur, Syunik, or a corridor.
“With such provocative statements, Azerbaijan simply tries to sabotage the process, disengage from obligations, thus aggravating the situation in the region, and continue the blockade of Armenia,” he added.
The Prime Minister has noted that Armenia should increase the level of protection and security of the borders, particularly in Syunik. “We should consider this matter in two parts: guarding the borders and ensuring the country’s security. Border security should be ensured by the National Security Service’s border troops, and the nation’s overall security issues are the task for the army.
We have launched a large-scale reform program in the army, which we are implementing jointly with Russia. In the context of implementation of the program, we must take into account all the consequences of the 44-day war. We must have a strong army that will be a worthy ally and the main guarantor of Armenia’s security and territorial integrity,” concluded Pashinyan.