Փաշինյանը «շատ գոհ է» Պուտինի հետ հանդիպման արդյունքներից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «շատ արդյունավետ» է որակել ապրիլի 7-ի իր հանդիպումը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն, այդ մասին նա ասել է Մոսկվայում՝ «Հայ իրավաբանների ասոցիացիայի» անդամների հետ հանդիպմանը:
«Շատ գոհ եմ հանդիպման արդյունքներից: Իհարկե, ՌԴ նախագահի հետ շատ բաց հարաբերություններ են հաստատված, մանավանդ վերջին ամիսներին հարաբերություններն իրենց բնույթով անմիջական են դարձել: Այսօր էլ քննարկեցինք մեր երկկողմ օրակարգի բոլոր հարցերը, անդրադարձանք տարածաշրջանային, նույնիսկ միջազգային հարաբերությունների հարցերին:
Խոսել ենք մի շարք փաստաթղթերի մասին, այդ թվում` անվտանգային ոլորտի, նախկինում ստորագրված փաստաթղթերի հետագա իրագործման մասին: Ունենք համաձայնագրեր հայ-ռուսական համատեղ զորախմբի եւ տարածաշրջանային հակաօդային պաշտպանության ընդհանուր համակարգի մասին, որոնք գործում են»,- ասել է վարչապետը` ավելացնելով, որ ՌԴ նախագահի հետ քննարկել են նոր իրավիճակում այդ համաձայնագրերի դրույթների իրագործման կոնկրետ պլանի և մեխանիզմների վերաբերյալ հարցեր:
«Պատերազմից հետո մեր օրակարգի կարևորագույն հարցերից մեկը զինված ուժերի բարեփոխումն է, որն իրականացնում ենք ՌԴ մեր գործընկերների աջակցությամբ: Դա եղել է մեր քննարկման կարևորագույն հարցերից մեկը:
Քննարկել ենք նաև գերիների վերադարձի հետ կապված իրավիճակը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների շուրջ քննարկումների օրակարգը:
Հայ-ռուսական հարաբերությունների բնույթը ռազմավարական է և այդ ռազմավարական համագործակցությանը պետք է ավելի մեծ խորություն հաղորդել` նաև հաշվի առնելով արդի մարտահրավերներն ու այն իրավիճակները, որ մենք ունենք»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян «очень доволен» встречей с Путиным - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/: Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал «очень продуктивной» свою встречу с президентом России Владимиром Путиным, состоявшуюся 7 апреля.
Как сообщает пресс-служба правительства, об этом он сказал на встрече с членами «Коллегии армянских адвокатов» в Москве.
«Я очень доволен результатами встречи. Конечно, с президентом России установились очень открытые отношения, особенно в последние месяцы отношения приобрели непосредственный характер. Сегодня мы обсудили все вопросы нашей двусторонней повестки дня, затронули вопросы региональных и даже международных отношений.
Мы обсудили ряд документов, в том числе, в сфере безопасности, а также дальнейшую реализацию ранее подписанных документов. У нас есть соглашения о совместной армяно-российской группировке и совместной региональной системе ПВО», - сказал он, добавив, что с президентом России они обсудили также конкретные планы и механизмы реализации положений этих соглашений в новой ситуации.
«Один из важнейших вопросов в нашей повестке после войны - это реформа вооруженных сил, которую мы реализуем при поддержке наших российских партнеров. Это был один из ключевых вопросов нашей встречи. Мы обсудили также ситуацию с возвращением пленных.
Природа армяно-российских отношений носит стратегический характер, этому стратегическому сотрудничеству следует придать более глубокий характер с учетом текущих вызовов», - подчеркнул Никол Пашинян.