Ջորջ Քենթը Հայաստանի վերջին ընտրությունները օրինակելի է անվանել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ եվրոպական եւ եվրասիական հարցերով փոխօգնական Ջորջ Քենթը հայտարարել է, որ «Վրաստանի քաղաքացիներն իրավունք ունեն պահանջելու նույնքան թափանցիկ ընտրություններ, ինչպիսիք անցկացվել էին Հայաստանում 2018 թվականին»:
Ինչպես հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն, Ջորջ Քենթը «Ամերիկայի ձայն»-ի վրացական ծառայությանը տված հարցազրույցում ասել է.
«Հայաստանը, որը վերջին 25 տարվա ընթացքում արդար ընտրություններ չէր ունեցել, 2018-ին անցկացրեց ընտրություններ, որոնք լավագույնն էին հետխորհրդային տարածքում: Կարծում եմ, որ Վրաստանի քաղաքացիները կարող են հարցնել ընտրություններ անցկացնող մարդկանց. ինչո՞ւ մենք չենք կարող անցկացնել այնպիսի ընտրություններ, ինչպիսիք անցկացրեց Հայաստանը»:
Միեւնույն ժամանակ, դիվանագետը շեշտել է, որ 2003 թվականից ի վեր Վրաստանը առաջատարն էր տարածաշրջանում ՝ «բոլորին ցույց տալով, թե ինչի կարող է հասնել մի երկիր, որն իսկապես ցանկանում է համակարգային բարեփոխումներ իրականացնել»:

Джордж Кент: «Последние выборы в Армении были лучшими на постсоветском пространстве» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель помощника госсекретаря США по европейским и евразийским делам Джордж Кент заявил, что «граждане Грузии имеют право требовать таких же прозрачных выборов, как те, что были проведены в Армении в 2018 году».
Как сообщает Новости-Грузия, Джордж Кент сказал в интервью грузинской службе «Голоса Америки»:
«Армения, у которой на протяжении последних 25 лет не было честных выборов, в 2018 году провела выборы, ставшие лучшими на постсоветском пространстве. Я считаю, что граждане Грузии могут спросить с людей, которые проводят выборы - почему мы не можем провести такие выборы, как провела Армения?».
При этом дипломат подчеркнул, что с 2003 года Грузия была лидером в регионе, демонстрируя всем, «чего может достичь страна, если она действительно пожелает провести системные реформы».