Ջորջ Քենթը Հայաստանի վերջին ընտրությունները օրինակելի է անվանել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ եվրոպական եւ եվրասիական հարցերով փոխօգնական Ջորջ Քենթը հայտարարել է, որ «Վրաստանի քաղաքացիներն իրավունք ունեն պահանջելու նույնքան թափանցիկ ընտրություններ, ինչպիսիք անցկացվել էին Հայաստանում 2018 թվականին»:
Ինչպես հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն, Ջորջ Քենթը «Ամերիկայի ձայն»-ի վրացական ծառայությանը տված հարցազրույցում ասել է.
«Հայաստանը, որը վերջին 25 տարվա ընթացքում արդար ընտրություններ չէր ունեցել, 2018-ին անցկացրեց ընտրություններ, որոնք լավագույնն էին հետխորհրդային տարածքում: Կարծում եմ, որ Վրաստանի քաղաքացիները կարող են հարցնել ընտրություններ անցկացնող մարդկանց. ինչո՞ւ մենք չենք կարող անցկացնել այնպիսի ընտրություններ, ինչպիսիք անցկացրեց Հայաստանը»:
Միեւնույն ժամանակ, դիվանագետը շեշտել է, որ 2003 թվականից ի վեր Վրաստանը առաջատարն էր տարածաշրջանում ՝ «բոլորին ցույց տալով, թե ինչի կարող է հասնել մի երկիր, որն իսկապես ցանկանում է համակարգային բարեփոխումներ իրականացնել»:

Armenia’s latest elections were the best in post-Soviet space, says George Kent - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs George Kent has stated that "Georgian citizens have the right to demand elections of the same level of transparency that Armenia had in 2018.”
News-Georgia reports that Kent has made the following remarks in the interview to the Georgian service of the Voice of America:
“After not having fair elections for the last 25 years, in 2018 Armenia held the best elections in the post-Soviet space. I believe Georgian citizens can ask this question of the people organizing elections: Why can’t we have the kind of elections Armenia had?”
At the same time, the diplomat has underlined that Georgia has been the regional leader since 2003 and has demonstrated to the world “what a country can achieve if it really wants to make systemic reforms.”