Մոսկվան ու Հայաստանի ճգնաժամը. չմիջամտելու եւ անգործության արանքում - Mediamax.am
Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո արդեն Հայաստանի ներսում ստեղծված սուր ճգնաժամը ստիպում է Ռուսաստանի ղեկավարությանը կրկին ուշադրություն դարձնել իր կովկասյան դաշնակցին, այս անգամ արդեն վերջինիս ներքաղաքական կայունության տեսանկյունից: Ավելի լայն իմաստով խոսքը, ըստ երեւույթին, այն մասին է, թե Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ որտեղ պետք է դրվի սահմանը հարեւանների գործերին չմիջամտելու եւ նրանց ներքին գործերի հանդեպ անտարբերության միջեւ:
Պատային իրավիճակի վտանգը
Այն պահից, երբ 2020-ի նոյեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում դադարեցին ռազմական գործողությունները, Մոսկվան մի շարք խնդիրներ դրեց իր առջեւ՝ տարածաշրջանում իր ներկայությունը ամրապնդելու համար: Մասնավորապես՝ ապահովել Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմը եւ Ռուսաստանի հովանու ներքո գործարկել հայ-ադրբեջանական երկխոսությունը՝ թիրախում ունենալով տնտեսական եւ ենթակառուցվածքային նախագծերը: Կարեւոր էր նաեւ սահմանափակել Թուրքիայի ռազմական դերը, որպեսզի այն դուրս չգա Ռուսաստանի հետ համատեղ սահմանազատման գծի հեռավար մոնիտորինգի շրջանակից:
Այս նպատակներին հասնելն ավելի հեշտ կլիներ, եթե Երեւանում իշխանության մնար վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունը, որը ստորագրեց նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը: Փաշինյանի տապալումը այդ պայմաններում կվտանգեր զինադադարը, ինչն, իր հերթին, կխաթարեր Ղարաբաղում ռուսական ռազմական ներկայության իրավական հիմքը:
Չորս ամիս անց ղարաբաղյան համաձայնագիրը գործում է առանց էական խնդիրների: Ռուսաստանցի խաղաղապահները տեղակայվեցին իրենց համար նոր տարածաշրջանում, որտեղ փաստացի ստեղծվեց Հարավային Կովկասում երկրորդ ՌԴ ռազմաբազան: Աղդամում սկսեց գործել ռուս-թուրքական դիտորդական կենտրոնը: Մոսկվայի միջնորդությամբ Երեւանի ու Բաքվի երկխոսությունը, չնայած մեծ դժվարությամբ, բայց շարունակվում է:
Միեւնույն ժամանակ, բուն Հայաստանում քաղաքական անկայունությունն ուժեղացավ է եւ քրոնիկ դարձավ: Ստեղծվել է պատային իրավիճակ: Վարչապետ Փաշինյանը, որը պատասխանատու է անհաջող պատերազմի եւ Ղարաբաղի կորստի համար, վայելում է բնակչության փոքրամասնության աջակցությունը: Սակայն նրա այլընտրանքը՝  նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի այսպես կոչված ղարաբաղյան կլանը մերժվում է քաղաքացիների մեծամասնության կողմից:
Արդյունքում հմուտ պոպուլիստ Փաշինյանը, կարծես թե, միանշանակ պարտված իրավիճակում կարողանում է մնալ վարչապետի աթոռին: Իշխանության  պարալիչը, սակայն, թանկ է նստում երկրի վրա:
Մոսկվան վաղուց հասկացրել էր ՀԱՊԿ-ում եւ ԵԱՏՄ-ում իր դաշնակիցներին ու գործընկերներին, որ չի ձգտելու լուծել ներքին խնդիրները նրանց փոխարեն, իսկ արտաքին ասպարեզում գործելու է բացառապես իր ստանձնած պարտավորությունների շրջանակներում: Կրեմլը ոչ միայն հեղաշրջումներ չի կազմակերպում իր հովանավորյալներին իշխանության բերելու համար, այլեւ աներկբա ազդարարում է, որ դաշնակից պետությունների ղեկավար անձինք իրեն ավելի քիչ են հետաքրքրում, քան կոնկրետ ռուսաստանյան շահերը: Մոսկվայի մոտեցման այս էվոլյուցիան մերձավոր արտերկրում Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության աճող իրատեսության նշան է:
Իրատեսությունը, սակայն, չի նշանակում հեռացում, հատկապես երբ խոսքը վերաբերում է ռուսական շահերին: Ռազմական պարտությունից նվաստացման եւ ներկայիս իշխանությունից եւ ընդդիմությունից հիասթափության ֆոնին հայ հասարակության մեջ աճում է Ռուսաստանի նկատմամբ անվստահությունը:
Լուսանկարը` Meydan TV
Մոսկվային կշտամբում են են պատերազմի ընթացքում իր դաշնակցին չաջակցելու համար, չնայած Հայաստանի հանդեպ ռուսաստանյան երաշխիքներն երբեք չեն տարածվել Ղարաբաղի վրա, ինչը Երեւանում լավ գիտեին: Նաեւ նրա համար, որ Ռուսաստանը միջնորդի դեր էր ստանձնել Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ հավասար հեռավորություն պահպանելով, չնայած դա երբեք էլ չի թաքցվել, քանի որ համապատասխանում է Ռուսաստանի ազգային շահերին: Կշտամբում են նրա համար, որ Մոսկվան, ինչպես կասկածում են, սատարում է 2018-ին վտարված քաղաքական գործիչներին եւ պատրաստ է օգնել նրանց վերադառնալ իշխանության, երբ Փաշինյանը կավարտի Ղարաբաղում կրած պարտության հետեւանքները ամրապնդելու ծանր եւ անշնորհակալ գործը:
Նման պայմաններում Ռուսաստանը դժվար թե կարող է հույս ունենալ, որ հայ հասարակությունն երախտապարտ կլինի իրեն Հայաստանի վերջնական պարտությունը եւ Ղարաբաղից հայերի լիակատար արտագաղթը թույլ չտալու համար:
Ռուսաստանի շահերը Հայաստանում
Նախքան հասկանալը, թե ինչպես վարվել այս իրավիճակում, պետք է պատկերացնել, թե որքան կարեւոր են Ռուսաստանի համար Հայաստանի հետ հարաբերություններն առանցքային ոլորտներում՝ աշխարհաքաղաքականության, անվտանգության, տնտեսության եւ հումանիտար կապերի: Այլ կերպ ասած, անհրաժեշտ է պատասխանել այն հարցին, թե արժե՞ արդյոք ակտիվորեն պաշտպանել ռուսական դիրքերը Հայաստանում:
Աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից՝ Հայաստանը, որպես ՀԱՊԿ եւ ԵԱՏՄ անդամ, միջազգային ասպարեզում Ռուսաստանի սակավաթիվ դաշնակիցներից եւ գործընկերներից մեկն է: ՄԱԿ-ում եւ այլ ֆորումներում Երեւանը սովորաբար քվեարկում է Մոսկվայի հետ միասին:
Այս աջակցությունը բացարձակ չէ. Հայաստանը չի ճանաչել Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին, ինչպես նաեւ Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի անկախությունը Վրաստանից: Բացի այդ, Հայաստանը լավ հարաբերություններ ունի ԱՄՆ-ի, ինչպես նաեւ Ֆրանսիայի եւ ԵՄ այլ երկրների հետ, որոնց հետ Երեւանը պայմանագրեր է կնքել տնտեսական ասոցացման եւ Արեւելյան գործընկերությանը միանալու մասին:
Հավաքական անվտանգության կազմակերպությունում եւ տնտեսական միությունում Հայաստանի մասնակցությունն այս միավորումների համար կրիտիկական չէ: Այնուամենայնիվ, Հարավային Կովկասի փոքր պետության հետ դաշինքն ու գործընկերությունը Մոսկվայի համար քաղաքական արժեք ունի:
Ռազմաքաղաքական առումով, Երեւանի նահանգը 19-րդ դարում եւ 20-րդ դարեսկզբին ռուսական պլացդարմ էր Օսմանյան եւ Պարսկական կայսրությունների ուղղությամբ: Սառը պատերազմի տարիներին Հայկական ԽՍՀ-ն սովետական ֆորպոստն էր ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի եւ երկար ժամանակ ամերիկամետ Իրանի հետ սահմաններին:
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո իրավիճակն արմատապես փոխվեց: Ռուսաստանը ռազմաբազա ունի հայկական Գյումրիում, սակայն դրա հիմնական նպատակն է ֆիզիկապես երաշխավորել Հայաստանի անվտանգությունը ոչ բարեկամ հարեւաններից՝ Թուրքիայից եւ Ադրբեջանից:
Կովկասյան տարածաշրջանում Ռուսաստանի անվտանգության սահմանն անցնում է անմիջապես ՌԴ հարավային սահմանների եւ նրա փաստացի ռազմական պրոտեկտորատների՝ Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի սահմանների երկայնքով: Հայաստանում ՌԴ 102-րդ ռազմաբազան ավելի հարավում է եւ նրան կարելի է հասնել միայն այն պետությունների ցամաքային կամ օդային տարածքի միջոցով, որոնց բարեկամական վերաբերմունքը Ռուսաստանի հանդեպ բացակայում է (Վրաստան), կամ պայմանական է (Ադրբեջան, Թուրքիա, Իրան):
Իհարկե, ՌԴ ռազմաքաղաքական ներկայությունը Հայաստանում կարող է որոշակի օգուտ բերել Ռուսաստանին՝ կայունացնելով իրավիճակը տարածաշրջանում: Հայաստանի համար այս ներկայությունը պետության արտաքին սահմանների երաշխիքն է:
Ավելին, Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո Հայաստանը վերածվել է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ գործողության թիկունքային հենակետի: Տարածաշրջանում ՌԴ ռազմական խաղաղապահությունը թույլ է տալիս Մոսկվային վերահսկել չմարած հակամարտության վտանգավոր օջախը, որը, ինչպես վերջերս տեսանք, ունակ է Կովկաս բերել գրոհայինների եւ ահաբեկիչների Մերձավոր Արեւելքից եւ նույնիսկ ուղղակի բախում առաջացնել Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ:
Որոշակի պայմաններում նման դիրքը Հայաստանում կարող է հիմք դառնալ Մերձավոր Արեւելքի տարածաշրջանում Ռուսաստանի հակաահաբեկչական գործողությունների համար: Այսպիսով, Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում, այսինքն՝ Ադրբեջանի տարածքում, կարեւոր է Ռուսաստանի անվտանգության համար կովկասյան ուղղությամբ:
Տնտեսական իմաստով Հայաստանի նշանակությունը մեծ չէ: Ռուսաստանի առեւտրային գործընկերների ցանկում այն տեղ է զբաղեցնում հինգերորդ տասնյակում: Հայաստանը, սակայն, ունի զգալի մտավոր ռեսուրսներ, ինչպես նաեւ սփյուռքի շնորհիվ լայն կապեր Արեւմուտքի եւ Մերձավոր Արեւելքի գործընկերների հետ:
Հայկական բիզնեսը բառի լայն իմաստով կարող է հետաքրքիր գործընկեր լինել ռուսական բիզնեսի համար մի շարք ոլորտներում՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից մինչեւ բանկային գործ: Ռուսաստանի նկատմամբ Արեւմուտքի պատժամիջոցների համատեքստում այս համագործակցությունը կարող է որոշակի հետաքրքրություն ներկայացնել:
Վերջապես (ոչ կարեւորությամբ) հումանիտար առումով Ռուսաստանը եւ Հայաստանը սերտորեն կապված են: Ըստ տարբեր աղբյուրների, Ռուսաստանում բնակվում է 1,2-ից 2 միլիոն հայ: Պատմականորեն Ուղղափառ Ռուսաստանը հայ քրիստոնյաների պաշտպանն էր, եւ Հայաստանից շատ մարդիկ՝ պետական գործիչներ, ռազմական ղեկավարներ, գիտնականներ, երաժիշտներ, արվեստագետներ, կարեւոր դեր են խաղացել Ռուսաստան պետության պատմության մեջ, մեծ Ռուսաստանի իսկական հայրենասեր էին:
Այսօրվա Ռուսաստանում, ինչպես ցույց տվեցին 2020թ. իրադարձությունները, չկա «հայկական կուսակցություն», ինչպես եւ չկան էթնիկ այլ լոբբիներ, որոնք ի վիճակի են վճռականորեն ազդել արտաքին քաղաքականության վրա: Սա միանշանակ լավ է եւ պետք է այդպես էլ մնա ապագայում, բայց Ռուսաստանի կառավարությունը չի կարող եւ չպետք է անտեսի հայրենակիցների զգալի մասի զգացմունքները:
Այս համառոտ ցանկը բավարար է Ռուսաստանի համար Հայաստանի էական, չնայած ոչ կրիտիկական նշանակության թեզը պարզաբանելու համար: Մոսկվայի արտաքին քաղաքականությունը, իհարկե, հիմնված է ոչ թե հույզերի եւ պատմական հիշողությունների, այլ պետության հիմնական արժեքների եւ ազգային կոնկրետ շահերի վրա: Մարտավարական մակարդակում պրագմատիկ լինելով՝ այն նպատակ ունի ռազմավարական հավասարակշռություն պահպանել բազմաթիվ ուղղությունների միջեւ:
Հարավային Կովկասի դեպքում, Հայաստանի հետ սերտ կապերի հետ միասին, որոնք անհրաժեշտ է պահպանել եւ զարգացնել, Ռուսաստանի համար կարեւոր են նաեւ հարեւան Ադրբեջանի եւ տարածաշրջանային տերության՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները: Նույնիսկ եթե այդ հարաբերությունները որակապես տարբերվում են Հայաստանի հետ հարաբերություններից, դրանք ակնհայտորեն պակաս նշանակալի չեն:
Կառուցողական չմիջամտությունը
Մոսկվան, անկասկած, պետք է հարգի հայկական պետության ինքնիշխանությունը, որի ճակատագիրն ու քաղաքական ընտրությունը որոշում է միայն ու միայն հայ ժողովուրդը: Դիկտատից եւ գործընկերների ու դաշնակիցների նկատմամբ իր կամքի կոպիտ պարտադրումից հրաժարվելն ամուր հաստատվել է որպես Ռուսաստանի հետխորհրդային քաղաքականության սկզբունք:
Միեւնույն ժամանակ, սխալ է լիովին հեռու մնալ մերձավոր հարեւանների մոտ ընթացող գործընթացներից: Անցած երեք տասնամյակների փորձը ցույց է տալիս, որ արդյունավետ քաղաքականությունը պահանջում է մշտական կապ դաշնակից երկրների բոլոր նշանակալից քաղաքական եւ սոցիալական ուժերի հետ, եւ ոչ միայն նրանց, ովքեր իշխանության մեջ են կամ հատուկ կապեր ունեն Մոսկվայի հետ:
Իր սահմաններից դուրս Ռուսաստանը պետք է աջակցի ոչ թե կոնկրետ ուժերին կամ անհատներին, այլ իր սեփական շահերին: Միշտ չէ, որ նրանք, ովքեր ամենից շատ են ցանկանում հաճոյանալ Մոսկվային եւ ում նյութական շահերը կապված են Ռուսաստանի հետ, Ռուսաստանի Դաշնության համար ամենաարդյունավետ գործընկերներն են: Անհրաժեշտ է ուշադիր հետեւել հարեւան երկրներում քաղաքական էլիտաների եւ հակաէլիտաների շարժին`առավել հեռանկարային գործընկերներ մատնանշելու համար:
Առավելագույն չափով ընդլայնելով կապերը՝ ՀԱՊԿ եւ ԵԱՏՄ երկրներում Ռուսաստանի դեսպանությունները կարող են բարձրացնել իրենց հեղինակությունը եւ ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենալ Մոսկվայի կողմից համապատասխան արտաքին քաղաքական որոշումների մշակմանը: Անհրաժեշտ է էապես բարձրացնել Ռուսաստանի դեսպանությունների կարեւորությունը Մինսկում եւ Նուր-Սուլթանում, Բիշքեկում  եւ Դուշանբեում, ինչպես նաեւ, եւ ոչ վերջին հերթին, Երեւանում: Նախկին հանրապետական այս կենտրոնները նոր պայմաններում դարձել են Մոսկվայի համար ավելի կարեւոր, քան եվրոպական շատ մայրաքաղաքներ:
Ղարաբաղյան պատերազմի եւ Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական ճգնաժամի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը պահանջում է ռուս-հայկական հարաբերությունների վերագործարկումը: Եվ նման վերագործարկման համար Մոսկվային անհրաժեշտ է վստահելի գործընկեր Երեւանում: Վստահելի՝ չի նշանակում հնազանդ. այդպիսինը չի կարողանա պահել երկիրը եւ միայն կվնասի Ռուսաստանի շահերին: Կարելի է ապավինել միայն ամուր եւ կայուն մի ինչ-որ ուժի:
Ոչ Փաշինյանը, ոչ Քոչարյանն ու Սարգսյանը՝ տարբեր պատճառներով, բարեբախտաբար կամ ցավոք, չեն կարող այդպիսի գործընկերներ դառնալ: Կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանում հայտնվել ընկալելի մի ուժ, որն ի վիճակի կլինի միավորել պառակտված, հոգնած, հուսախաբված հասարակությունը եւ, միեւնույն ժամանակ, դառնալ Մոսկվայի համար լուրջ գործընկեր եւ ռազմավարական դաշնակից: Առայժմ այդ ուժը տեսանելի չէ, բայց այն պետք է համառորեն փնտրել, իսկ գտնելու դեպքում, անհրաժեշտությունից ելնելով, օգնել:

Россия и кризис в Армении: между невмешательством и бездействием - Mediamax.am
Вслед за второй карабахской войной острый кризис уже внутри Армении заставляет российское руководство вновь обратить внимание на кавказского союзника – теперь с точки зрения его внутриполитической стабильности. В более широком плане речь, по-видимому, идет о том, где во внешней политике России должна проходить граница между невмешательством в дела соседей и безразличием к их внутренним делам.
Опасность пата
С тех пор как военные действия в Нагорном Карабахе остановились в ноябре 2020 года, Москва ставила перед собой несколько задач, чтобы закрепить свое присутствие в регионе. Главными среди них были – обеспечить режим прекращения огня в Карабахе и запустить под российской эгидой армяно-азербайджанский диалог с прицелом на экономические и инфраструктурные проекты. Также важно было ограничить военную роль Турции, чтобы та не выходила за пределы совместного с Россией удаленного мониторинга линии разграничения.
Достичь этих целей было проще, если в Ереване у власти сохранялось правительство во главе с премьером Николом Пашиняном, который подписал трехстороннее заявление от 10 ноября, остановившее войну. Свержение Пашиняна в тех условиях поставило бы перемирие под угрозу срыва, что, в свою очередь, подорвало бы правовую базу российского военного присутствия в Карабахе.
Четыре месяца спустя соглашение по Карабаху действует без существенных проблем. Российские миротворцы обустроились в новом для себя регионе, где фактически появилась вторая военная база РФ на Южном Кавказе. Заработал российско-турецкий мониторинговый центр в Агдаме. Диалог между Ереваном и Баку при посредничестве Москвы, хотя с огромным трудом, продолжается.
В то же время в самой Армении политическая нестабильность усилилась, стала хронической. Создалась патовая ситуация. Премьер Пашинян, на котором лежит ответственность за неудачную войну и потерю Карабаха, пользуется поддержкой меньшинства населения. Но и альтернатива ему – так называемый карабахский клан бывших президентов Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна – отвергается большинством граждан.
В результате умелый популист Пашинян в, казалось бы, однозначно проигрышной ситуации способен держаться в кресле премьера. Паралич власти, однако, дорого обходится стране.
Москва уже давно дала понять своим союзникам и партнерам по ОДКБ и ЕАЭС, что она не будет стремиться решать за них их внутренние проблемы, да и во внешних делах будет действовать лишь строго в рамках своих обязательств. Кремль не только не организует перевороты, чтобы приводить к власти своих ставленников, но и недвусмысленно сигнализирует, что персоналии во главе союзных государств его интересуют гораздо меньше, чем конкретные российские интересы.
Такая эволюция подхода Москвы к бывшим союзным республикам – прежним окраинам империи – признак крепнущего реализма российской внешней политики в ближнем зарубежье.
Реализм, однако, не означает отстраненности, особенно когда речь заходит о российских интересах. На фоне унижения от военного разгрома и разочарования в действующей власти и оппозиции, в армянском обществе усиливается недоверие к России.
Москву упрекают за то, что она не поддержала союзника в ходе войны, хотя российские гарантии Армении никогда не распространялись на Карабах, о чем в Ереване было хорошо известно. За то, что Россия заняла позицию равноудаленного посредника между Ереваном и Баку, хоть это никогда не скрывалось, поскольку соответствует российским национальным интересам. За то, что Москва, как подозревают, благосклонно относится к политикам, свергнутым в 2018 году, и готова помочь им вернуться к власти, когда Пашинян доделает тяжелую и неблагодарную работу, связанную с закреплением последствий поражения в Карабахе.
В таких условиях России вряд ли приходится надеяться на то, что армянское общество будет ей благодарно за то, что она не допустила окончательного разгрома Армении и полного исхода армян из Карабаха.
Интересы России в Армении
Прежде чем понять, как действовать в этой ситуации, нужно разобраться в том, насколько важны для России отношения с Арменией в ключевых сферах – геополитике, безопасности, экономике и гуманитарных связях. Иными словами, нужно ответить на вопрос, стоят ли российские позиции в Армении того, чтобы их активно отстаивать.
В геополитическом отношении Армения как член ОДКБ и ЕАЭС является одним из немногих союзников и партнеров России на международной арене. В ООН и других форумах Ереван обычно голосует вместе с Москвой.
Эта поддержка не абсолютна: Армения не признала присоединение Крыма к России, как и независимость Абхазии и Южной Осетии от Грузии. Кроме того, Армения поддерживает хорошие отношения с США, а также Францией и другими странами ЕС, с которым Ереван заключил соглашения об экономической ассоциации и о присоединении к Восточному партнерству.
Участие Армении в организации коллективной безопасности и экономическом союзе не является критическим для этих объединений. Тем не менее, союзничество и партнерство с небольшим южнокавказским государством представляет политическую ценность для Москвы.
В военно-политическом смысле Эриванская губерния в XIX – начале ХХ века была российским плацдармом, выдвинутым в сторону Османской и Персидской империй. Во времена Холодной войны Армянская ССР была советским форпостом на границах с натовской Турцией и долгое время проамериканским Ираном.
После распада Советского Союза ситуация коренным образом изменилась. Россия располагает военной базой в армянском Гюмри, но основное предназначение этой базы состоит в том, чтобы физически гарантировать безопасность Армении от недружественных соседей – Турции и Азербайджана.
Рубеж безопасности России в кавказском регионе проходит по южным границам самой РФ и границам ее фактических военных протекторатов – Абхазии и Южной Осетии. Российская 102-я база в Армении выдвинута далеко на юг, доступ к ней возможен только через территории или воздушные пространства государств, чья дружественность по отношению к России либо полностью отсутствует (Грузия), либо условна (Азербайджан, Турция, Иран).
Разумеется, военно-политическое присутствие РФ в Армении способно приносить России определенную пользу, стабилизируя ситуацию в регионе. Для Армении это присутствие – гарантия внешних границ государства.
Более того, после второй карабахской войны Армения превратилась в тыловую базу российской миротворческой операции в Нагорном Карабахе. Само же российское военное миротворчество в регионе позволяет Москве контролировать опасный очаг непотушенного конфликта, который способен, как мы недавно видели, привлекать на Кавказ боевиков и террористов со всего Ближнего Востока и даже вести к прямому столкновению России и Турции.
В определенных условиях позиция в Армении может стать для России базой для антитеррористических операций в регионе Ближнего Востока. Таким образом, военное присутствие России в Армении и Нагорном Карабахе – то есть на территории Азербайджана – имеет существенное значение для безопасности РФ на кавказском направлении.
В экономическом отношении Армения – небольшая величина. В списке торговых партнеров России она находится где-то в середине пятого десятка. Армения, однако, обладает немалыми интеллектуальными ресурсами, а благодаря диаспоре – широкими связями с партнерами на Западе и Ближнем Востоке.
Армянский бизнес в широком смысле слова может быть интересным партнером для бизнеса российского в ряде сфер – от информационных технологий до банковского дела. В условиях санкционного давления Запада на Россию это сотрудничество может представлять определенный интерес.
Наконец (не по важности), в гуманитарном плане Россия и Армения тесно связаны. В России проживает, по разным данным, от 1,2 до 2 миллионов армян. Исторически православная Россия была защитницей армянских христиан, а многие выходцы из Армении – государственные деятели, военачальники, ученые, музыканты, художники – играли выдающуюся роль в истории российского государства, были истинными патриотами большой России.
В России сегодняшней, как продемонстрировали события 2020 года, нет «армянской партии», как нет и других этнических лобби, способных решающим образом влиять на внешнюю политику. Это однозначно хорошо, так должно оставаться и впредь, но игнорировать чувства значительной группы соотечественников российская власть не может и не должна.
Этого краткого перечисления достаточно для иллюстрации тезиса о существенной, хотя и не критической, значимости Армении для России. Внешняя политика Москвы основана, конечно, не на эмоциях и исторических воспоминаниях, а на базовых ценностях государства и конкретных национальных интересах. Будучи на тактическом уровне прагматичной, она призвана поддерживать стратегическое равновесие между своими многочисленными страновыми направлениями.
В случае Южного Кавказа, наряду с тесными связями с Арменией, которые необходимо сохранять и развивать, России важны отношения с соседним Азербайджаном и региональной державой Турцией. Пускай эти отношения качественно иные, чем с Арменией, но они, очевидно, не менее значимы.
Конструктивное невмешательство
Москва, безусловно, должна уважать суверенитет армянского государства, судьбу и политический выбор которого определяет армянский народ – и только он. Отказ от диктата, от грубого навязывания своей воли партнерам и союзникам прочно утвердился как принцип российской постсоветской политики.
В то же время полностью отстраняться от процессов, идущих у близких соседей, неправильно. Опыт последних трех десятилетий свидетельствует, что эффективная политика требует постоянного контакта со всеми значимыми политическими и общественными силами в союзных странах, а не только с теми, которые находятся у власти или имеют особые связи с Москвой.
За своими рубежами Россия должна поддерживать не конкретные силы или отдельных лиц, а свои собственные интересы. Далеко не всегда те, кто больше всего хотят понравиться Москве или чьи материальные интересы больше всего связаны с Россией, являются наиболее эффективными партнерами для РФ. Нужно внимательно отслеживать движения политических элит и контрэлит в соседних странах, чтобы отмечать для себя наиболее перспективных партнеров.
Максимального расширяя контакты, российские посольства в странах ОДКБ и ЕАЭС могут повысить свой авторитет и принимать более активное участие в выработке Москвой соответствующих внешнеполитических решений. Значение посольств РФ в Минске и Нур-Султане, Бишкеке и Душанбе, а также – не в последнюю очередь – в Ереване нужно существенно поднимать. Эти бывшие республиканские центры стали для Москвы в новых условиях важнее многих европейских столиц.
Ситуация, складывающаяся по итогам карабахской войны и внутриполитического кризиса в Армении, требует перезагрузки российско-армянских отношений. А для такой перезагрузки Москве нужен надежный партнер в Ереване. Надежный не значит во всем податливый: такой не удержит страну и только повредит интересам России. Опираться можно только на что-то твердое и устойчивое.
Ни Пашинян, ни Кочарян—Саргсян по разным причинам, к счастью или к сожалению, не могут стать такими партнерами. Может ли в Армении появиться внятная сила, способная сплотить расколотое, усталое, разочарованное общество и одновременно стать серьезным партнером и стратегическим союзником Москвы? Пока этой силы не видно, но ее нужно настойчиво искать, а найдя, при необходимости помогать ей.