Վարչապետը Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատված է համարում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարություն է ստորագրել «Օնիկ Գասպարյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին»:
«Առաջնորդվելով ՀՀ Սահմանադրության և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերելի դրույթներով՝ վարչապետի կողմից 2021թ. փետրվարի 25-ին Հանրապետության նախագահին էր ներկայացվել առաջարկություն՝ ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ՝ կցելով համապատասխան հրամանագրի նախագիծը:
2021թ. փետրվարի 27-ին վարչապետի աշխատակազմ են մուտք եղել Հանրապետության նախագահի առարկությունները վերոնշյալ նախագծի վերաբերյալ:
Նախագահի կողմից ներկայացված առարկությունները վարչապետի կողմից չեն ընդունվել, ինչի մասին 2021թ. փետրվարի 28-ին գրություն է ուղարկվել Հանրապետության նախագահին՝ համապատասխան հիմնավորումներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված ժամկետներում Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել վարչապետի կողմից ներկայացված նախագիծը և չի դիմել Սահմանադրական դատարան, հիմք ընդունելով Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 3-րդ մասը, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 6-րդ մասը և նույն օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասը` 2021թ. մարտի 10-ից ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն իրավունքի ուժով համարվում է ազատված զբաղեցրած պաշտոնից»:

Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has signed the Statement on confirmation of Onik Gasparyan’s dismissal from the position of Chief of General Staff of the Armed Forces.
“On the basis of the Armenian Constitution and the Law on army service and the status of the military, on 25 February 2021, the Prime Minister referred to the President the suggestion to relieve Onik Gasparyan from his duties as Chief of General Staff of the Armed Forces, with the corresponding decree attached.
On 27 February 2021, the Staff of the Prime Minister received the President’s objections to the mentioned decree.
The Prime Minister did not accept the President’s objections, and on 28 February 2021, the note with relevant substantiation was sent to the President.
As the President did not sign the decree submitted by the Prime Minister and did not apply to the Constitutional Court within the period indicated in Paragraph 3 of Article 35.1 of the Law on army service and the status of the military, Onik Gasparyan is considered relieved of his duties as Chief of General Staff of the Armed Forces starting from 10 March 2021, based on Paragraph 3 of Article 139 of the Constitution as well as Paragraph 6 of Article 35.1 and Paragraph 3 of Article 40 of the Law on army service and the status of the military.”