Վարչապետը Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատված է համարում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարություն է ստորագրել «Օնիկ Գասպարյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին»:
«Առաջնորդվելով ՀՀ Սահմանադրության և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերելի դրույթներով՝ վարչապետի կողմից 2021թ. փետրվարի 25-ին Հանրապետության նախագահին էր ներկայացվել առաջարկություն՝ ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ՝ կցելով համապատասխան հրամանագրի նախագիծը:
2021թ. փետրվարի 27-ին վարչապետի աշխատակազմ են մուտք եղել Հանրապետության նախագահի առարկությունները վերոնշյալ նախագծի վերաբերյալ:
Նախագահի կողմից ներկայացված առարկությունները վարչապետի կողմից չեն ընդունվել, ինչի մասին 2021թ. փետրվարի 28-ին գրություն է ուղարկվել Հանրապետության նախագահին՝ համապատասխան հիմնավորումներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված ժամկետներում Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել վարչապետի կողմից ներկայացված նախագիծը և չի դիմել Սահմանադրական դատարան, հիմք ընդունելով Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 3-րդ մասը, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 6-րդ մասը և նույն օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասը` 2021թ. մարտի 10-ից ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն իրավունքի ուժով համարվում է ազատված զբաղեցրած պաշտոնից»:

Пашинян считает начальника Генштаба освобожденным от должности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян подписал заявление «О рассмотрении вопроса об освобождении Оника Гаспаряна от должности начальника Генерального штаба Вооруженных сил Армении силой закона».
«Руководствуясь соответствующими положениями Конституции Армении и Закона «О военной службе и статусе военнослужащего», 25 февраля 2021 года премьер-министром президенту было сделано предложение об увольнении начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна с приложением проекта указа.
27 февраля 2021г. в канцелярию премьер-министра были направлены возражения президента по поводу указанного проекта.
Возражения, представленные президентом, не были приняты премьер-министром, о чем 28 февраля 2021г. президенту было направлено письмо с соответствующими обоснованиями.
Принимая во внимание тот факт, что президент Армении не подписал представленный премьер-министром проект в сроки, указанные в 3-й части статьи 35.1 закона «О военной службе и статусе военнослужащего» и не направил дело в  Конституционный суд на основании 3-й части статьи 139 Конституции, а также 6-й части статьи 35.1 закона «О военной службе и статусе военнослужащего» и 3-й части статьи 40 того же закона, с 10 марта 2010 года начальник Генерального штаба ВС Армении Оник Гаспарян освобожден от занимаемой должности силой закона».