Փաշինյանը պնդում է, որ ««էլիտան» փորձում է հասնել ռեւանշի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդես է եկել երկրում հաստատված քաղաքական իրավիճակի նկարագրությամբ:
Կառավարության ղեկավարը, մասնավորապես, գրել է.
«1. 2018 թվականի հեղափոխության արդյունքում Հայաստանում իշխանությունից զրկված «էլիտան» փորձում է հասնել ռեւանշի: Ընդ որում՝ խոսքն ամենեւին միայն քաղաքական «էլիտայի» մասին չէ, այլ բոլոր նրանց, ովքեր մինչեւ 2018 թվականը ունեցել են արտոնություններ, 2018 թվականից հետո՝ չունեն:
2. Ժողովուրդը, որ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո զգացել է իր իշխանություն լինելու հանգամանքը, չի ուզում կորցնել այդ կարգավիճակը, մանավանդ հիմա, երբ օգտվելով հանգամանքից, որ իշխանությունն առավել կենտրոնացած է արտաքին անվտանգության խնդիրների սպասարկմամբ, ոմանք գործի են դրել «եթե հանրահավաքի չգաս, աշխատանքից կազատվես» տրամաբանությունը:
Այսպիսով՝ իրական հակադրությունը ոչ թե կառավարության եւ ընդդիմության միջեւ է, այլ 2018 թվականին արտոնություններից զրկված «էլիտայի» եւ ժողովրդի: Բայց բոլոր դեպքերում վճռորոշ խոսքը ասելու է ժողովուրդը, որովհետեւ եթե ժողովուրդը իր խոսքն ասի՝ «էլիտաները» ոչինչ անել չեն կարող:
Ես իհարկե, ամեն ինչ անելու եմ, որ ժողովուրդը իր խոսքն ասելու հնարավորությունը չկորցնի եւ ասի այդ խոսքը: Բայց այս պահին մեզ համար առաջնահերթությունը Հայաստանի եւ Արցախի արտաքին անվտանգության ապահովումն է եւ նշված գործողություններում արտաքին անվտանգությունը որեւէ կերպ չպետք է հարցականի տակ դրվի»:

“The “elite” is trying to get revenge”, says Pashinyan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan presented his description of the political situation in the country today.
The head of the government, in particular, has stated:
“1. The “elite”, which lost power in Armenia because of the 2018 revolution, is trying to get revenge. Moreover, it concerns not only the political “elite”, but also all those who had privileges until 2018.
2. The people felt they were in power after the 2018 revolution and they do not want to lose that status, especially now, when some have taken advantage of the fact that the government is more preoccupied with security issues and acted on the principle “attend the protests or lose your job”.
Thus, the real opposition is not between the government and the opposition, but between the people and the “elite” that lost privilege in 2018. In any case, the people will have the decisive word, because if the people have their say, the “elites” can do nothing.
Of course, I will do my best so that the people do not miss the opportunity to have their say and do it. Nevertheless, at the moment, the priority for us is to ensure the external security of Armenia and Artsakh, and in these efforts, external security should not be jeopardized in any way.”