Փաշինյանը պնդում է, որ ««էլիտան» փորձում է հասնել ռեւանշի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդես է եկել երկրում հաստատված քաղաքական իրավիճակի նկարագրությամբ:
Կառավարության ղեկավարը, մասնավորապես, գրել է.
«1. 2018 թվականի հեղափոխության արդյունքում Հայաստանում իշխանությունից զրկված «էլիտան» փորձում է հասնել ռեւանշի: Ընդ որում՝ խոսքն ամենեւին միայն քաղաքական «էլիտայի» մասին չէ, այլ բոլոր նրանց, ովքեր մինչեւ 2018 թվականը ունեցել են արտոնություններ, 2018 թվականից հետո՝ չունեն:
2. Ժողովուրդը, որ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո զգացել է իր իշխանություն լինելու հանգամանքը, չի ուզում կորցնել այդ կարգավիճակը, մանավանդ հիմա, երբ օգտվելով հանգամանքից, որ իշխանությունն առավել կենտրոնացած է արտաքին անվտանգության խնդիրների սպասարկմամբ, ոմանք գործի են դրել «եթե հանրահավաքի չգաս, աշխատանքից կազատվես» տրամաբանությունը:
Այսպիսով՝ իրական հակադրությունը ոչ թե կառավարության եւ ընդդիմության միջեւ է, այլ 2018 թվականին արտոնություններից զրկված «էլիտայի» եւ ժողովրդի: Բայց բոլոր դեպքերում վճռորոշ խոսքը ասելու է ժողովուրդը, որովհետեւ եթե ժողովուրդը իր խոսքն ասի՝ «էլիտաները» ոչինչ անել չեն կարող:
Ես իհարկե, ամեն ինչ անելու եմ, որ ժողովուրդը իր խոսքն ասելու հնարավորությունը չկորցնի եւ ասի այդ խոսքը: Բայց այս պահին մեզ համար առաջնահերթությունը Հայաստանի եւ Արցախի արտաքին անվտանգության ապահովումն է եւ նշված գործողություններում արտաքին անվտանգությունը որեւէ կերպ չպետք է հարցականի տակ դրվի»:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил сегодня с комментариями по поводу политической ситуации в стране
Глава правительства, в частности, отметил:
«1. «Элита», лишившаяся власти в Армении в результате революции 2018 года, пытается взять реванш. Причем речь идет не только о политической «элите», но и обо всех, кто имел привилегии до революции, а после 2018 года потерял их.
2. Народ, который почувствовали факт наличия у него у власти после революции 2018 года, не хочет терять этот статус, особенно сейчас, когда, воспользовавшись тем фактом, что правительство больше сосредоточено на вопросах внешней безопасности, некоторые работодатели действуют по принципу «не приедете на митинг - будете уволены».
Таким образом, истиное противостояние состоит не между властью и оппозицией, а между лишившейся привилегий в 2018 году «элитой» и народом. Но в любом случае, решающее слово будет за народом, и если народ скажет свое слово, «элиты» будут бессильны.
Разумеется, я сделаю все возможное, чтобы народ не упустил возможности сказать свое слово. Но на данный момент приоритетом для нас является обеспечение безопасности Армении и Арцаха, которое ни в коем случае не должно ставиться под сомнение вышеозначенными действиями».