Մոսկվան եւ Անկարան պատրաստ են «համակարգել գործողությունները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սերգեյ Լավրովը եւ Մեւլութ Չավուշօղլուն այսօրվա հեռախոսազրույցում «հաստատել են պատրաստակամությունը սերտորեն համակարգել Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի գործողությունները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուտափույթ խաղաղ բանակցային ընթացքը վերականգնելու հարցում»:
Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորգրության մեջ:
«Հանգամանորեն քննարկվել է լարվածության աճը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ: Նախարարները լուրջ մտահոգություն են արտահայտել շարունակվող զինված առճակատմամբ, եւ հանդես են եկել ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման օգտին: Ընդգծվել է հակամարտությունում այլ տարածաշրջաններից անօրինական զինված միավորումներից գրոհայինների մասնակցության անթույլատրելիությունը: Ընդգծվել է Բաքվին եւ Երեւանին քաղաքական-դիվանագիտական աջակցության հարցում ծայրաստիճան հավասարակշռված քայլերի անհրաժեշտությունը:
Ռուսական կողմը ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ձեռնարկվող քայլերը, այդ թվում Ռուսաստանի, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի նախագահների 2020թ. հոկտմեբերի 1-ին արված հայտարարությունը», - ասվում է հաղորդագրությունում:
Նշենք, որ այսօր ավելի վաղ մեկնաբանելով նախագահների համատեղ հայտարարությունը, Էրդողանն ասել էր, որ երկարատեւ խաղաղության հասնելու համար «Հայաստանը պետք է դուրս գա օկուպացված տարածքներից»:
«Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանն, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան այս խնդիրը արհամարհել են գրեթե 30 տարի՝ անընդունելի է, երբ նրանք փորձում են հրադադար սահմանել», - ասել էր Թուրքիայի նախագահը:

Ереван /Медиамакс/. Cергей Лавров и Мевлют Чавушоглу в телефонной беседе «подтвердили готовность к плотной координации действий России и Турции для стабилизации обстановки в целях скорейшего возвращения урегулирования карабахского конфликта в мирное переговорное русло».
Об этом говорится в сообщении МИД России по итогам беседы.
«Обстоятельно обсуждена эскалация напряженности вокруг Нагорного Карабаха. Министры выразили серьезную озабоченность продолжающейся вооруженной конфронтацией, высказались за немедленное прекращение боевых действий. Подчеркнута недопустимость вовлечения в конфликт боевиков незаконных вооруженных формирований из других регионов. Отмечена востребованность предельно взвешенных шагов в плане оказания политико-дипломатического содействия Баку и Еревану.
С российской стороны привлечено внимание к усилиям, предпринимаемым сопредседателями Минской группы ОБСЕ, включая совместное заявление президентов России, США и Франции от 1 октября 2020 года», - говорится сообщении.
Отметим, что ранее сегодня президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган прокомментировал сегодняшнее совместное заявление президентов и сказал, что для достижения длительного мира «Армения должна уйти с оккупированных территорий».
«Учитывая, что Россия, США и Франция игнорировали эту проблему почти 30 лет, их попытки добиться перемирия неприемлимы», - сказал президент Турции.