Մոսկվան եւ Անկարան պատրաստ են «համակարգել գործողությունները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սերգեյ Լավրովը եւ Մեւլութ Չավուշօղլուն այսօրվա հեռախոսազրույցում «հաստատել են պատրաստակամությունը սերտորեն համակարգել Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի գործողությունները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուտափույթ խաղաղ բանակցային ընթացքը վերականգնելու հարցում»:
Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորգրության մեջ:
«Հանգամանորեն քննարկվել է լարվածության աճը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ: Նախարարները լուրջ մտահոգություն են արտահայտել շարունակվող զինված առճակատմամբ, եւ հանդես են եկել ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման օգտին: Ընդգծվել է հակամարտությունում այլ տարածաշրջաններից անօրինական զինված միավորումներից գրոհայինների մասնակցության անթույլատրելիությունը: Ընդգծվել է Բաքվին եւ Երեւանին քաղաքական-դիվանագիտական աջակցության հարցում ծայրաստիճան հավասարակշռված քայլերի անհրաժեշտությունը:
Ռուսական կողմը ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ձեռնարկվող քայլերը, այդ թվում Ռուսաստանի, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի նախագահների 2020թ. հոկտմեբերի 1-ին արված հայտարարությունը», - ասվում է հաղորդագրությունում:
Նշենք, որ այսօր ավելի վաղ մեկնաբանելով նախագահների համատեղ հայտարարությունը, Էրդողանն ասել էր, որ երկարատեւ խաղաղության հասնելու համար «Հայաստանը պետք է դուրս գա օկուպացված տարածքներից»:
«Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանն, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան այս խնդիրը արհամարհել են գրեթե 30 տարի՝ անընդունելի է, երբ նրանք փորձում են հրադադար սահմանել», - ասել էր Թուրքիայի նախագահը:

Yerevan /Mediamax/. In a telephone conversation, Sergey Lavrov and Mevlut Cavusoglu "reaffirmed readiness for close coordination of actions of Russia and Turkey aimed at the stabilization of the situation for bringing the settlement of the Karabakh conflict back to peaceful negotiations,” the statement issued by the Russian Foreign Ministry following the conversation.
“The escalation of tensions around Nagorno-Karabakh has been thoroughly discussed. The ministers expressed serious concern over the ongoing military confrontation, and spoke for an immediate cessation of hostilities. The parties emphasized the inadmissibility of the involvement of militants of illegal armed formations from other regions in the conflict. The demand for extremely balanced steps in terms of providing political and diplomatic assistance to Baku and Yerevan has been stressed.
The Russian side drew the attention to the efforts taken by the OSCE Minsk Group Co0Chairs, including the joint statement of presidents of Russia, US and France,” the statement reads.
It should be noted that earlier today, Turkish President Recep Tayyip Erdogan commented on today’s joint statement by the presidents and said that for reaching lasting peace “Armenia should leave the occupied territories.”
“Taking into consideration the fact that Russia, US and France have been ignoring this problem for almost 30 years, the attempts at achieving truce are unacceptable,” said the Turkish President.