Բայրամովը վաղաժամ է համարում հանդիպել Մնացականյանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը վաղաժամ է համարում իր հայ պաշտոնակցի հետ հանդիպման ժամկետների մասին խոսելը:
«Համանախագահները մտադրություն ունեն այս աշնանը հանդիպում կազմակերպել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների միջեւ: Սակայն  Հայաստանի գործողությունները փաստացի զրոյի են հավասարեցնում միջնորդների ջանքերը: Հայաստանի կողմից հակամարտության կարգավորման գործընթացի տապալելումը չի սահմանափակվում միայն հուլիսի 12-ին տեղի ունեցած ռազմական հարձակմամբ», - ասել է Ջեյհուն Բայրամովը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ՝ օգոստոսի 26-ին Մոսկվա կատարելիք այցի նախօրեին:
«Հայաստանի ղեկավարությունը խարխլում է բանակցությունների վերսկսման հնարավորությունները, հայտարարելով պատերազմի արդյունքների պահպանման անհրաժեշտության մասին, բացառելով տարածքների ազատագրման հնարավորությունը, ադրբեջանական բնակավայրերին հարվածելու սպառնալիքներով, օկուպացված տարածքների ապօրինի բնակեցման քաղաքականությունը շարունակելով, դրանով իսկ փոխելով այնտեղ ժողովրդագրական իրավիճակը:
Հայկական կողմի ագրեսիվ հայտարարությունների եւ սադրիչ քայլերի այս ցանկը կարելի է շարունակել: Նման պայմաններում վաղաժամ կլինի խոսել արտգործնախարարների հանդիպման ժամկետների մասին: Մենք ակնկալում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կերաշխավորեն հայկական կողմի պատրաստակամությունը վարել բովանդակային բանակցություններ՝ Ադրբեջանի գրավյալ տարածքների ազատագրման եւ զինված հակամարտության այլ հետեւանքների վերացման վերաբերյալ», - ասել է  Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը:

Байрамов считает преждевременным говорить о встрече с Мнацаканяном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов считает преждевременным говорить о датах встречи с армянским коллегой.
«Сопредседатели хотят организовать осенью этого года встречу между министрами иностранных дел Азербайджана и Армении. Однако действия Армении фактически сводят усилия посредников на нет. Подрыв Арменией процесса урегулирования конфликта не ограничивается только военной атакой, произошедшей 12 июля», - сказал Джейхун Байрамов в интервью ТАСС накануне предстоящего 26 августа визита в Москву.
«Руководство Армении подрывает шансы для возобновления переговоров, заявляя о необходимости закрепления результатов войны, исключая возможность освобождения территорий, угрожая нанесением ударов по азербайджанским населенным пунктам, продолжая политику незаконного заселения оккупированных территорий, тем самым изменяя там демографическую ситуацию. Этот перечень агрессивных заявлений и провокационных шагов армянской стороны можно продолжить. В таких условиях говорить о датах встречи министров иностранных дел было бы преждевременным. Мы ожидаем от сопредседателей Минской группы ОБСЕ гарантий готовности армянской стороны к ведению субстантивных переговоров по освобождению оккупированных территорий Азербайджана и устранению других последствий вооруженного конфликта», - заявил глава МИД Азербайджана.