Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը կայցելի Մոսկվա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը օգոստոսի 26-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Ռուսաստան:
Ինչպես ասված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ, «արտաքին գործերի գերատեսչությունների ղեկավարները կքննարկեն երկկողմ համագործակցության իրավիճակն ու հեռանկարները, տարածաշրջանային եւ միջազգային օրակարգի առանցքային հարցեր, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հիմնահարցը»:
«Ռուսաստանը երկու տասնամյակից ավել հանդես է գալիս որպես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման առանցքային միջնորդ, այդ թվում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Հաշվի առնելով մեր ժողովուրդների աշխարհագրական հարեւանությունն ու ընդհանուր պատմությունը, այս հակամարտության լուծումը մեզ համար առաջնահերթ նշանակություն ունի: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմնահարցում կողմերին աջակցելը Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ այցը Մոսկվա կլինի Ջեյհուն Բայրամովի երկրորդ արտասահմանյան այցը հուլիսի 16-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնում նշանակվելուց հետո: Առաջինը նա կատարել էր Թուրքիա:

Глава МИД Азербайджана посетит Москву - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов посетит 26 августа Россию с официальным визитом.
Как говорится в сообщении МИД РФ, «руководители внешнеполитических ведомств обсудят состояние и перспективы двустороннего сотрудничества, ключевые аспекты региональной и международной повестки дня, в том числе нагорно-карабахское урегулирование».
«Россия уже более двух десятилетий выступает ключевым посредником в нагорно-карабахском урегулировании, в том числе в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ. С учетом географической близости и общей истории наших народов решение этого конфликта имеет для нас первостепенное значение. Содействие сторонам в в нагорно-карабахском урегулировании относится к числу российских внешнеполитических приоритетов», - говорится в сообщении.