Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը կայցելի Մոսկվա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը օգոստոսի 26-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Ռուսաստան:
Ինչպես ասված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ, «արտաքին գործերի գերատեսչությունների ղեկավարները կքննարկեն երկկողմ համագործակցության իրավիճակն ու հեռանկարները, տարածաշրջանային եւ միջազգային օրակարգի առանցքային հարցեր, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հիմնահարցը»:
«Ռուսաստանը երկու տասնամյակից ավել հանդես է գալիս որպես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման առանցքային միջնորդ, այդ թվում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Հաշվի առնելով մեր ժողովուրդների աշխարհագրական հարեւանությունն ու ընդհանուր պատմությունը, այս հակամարտության լուծումը մեզ համար առաջնահերթ նշանակություն ունի: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմնահարցում կողմերին աջակցելը Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ այցը Մոսկվա կլինի Ջեյհուն Բայրամովի երկրորդ արտասահմանյան այցը հուլիսի 16-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնում նշանակվելուց հետո: Առաջինը նա կատարել էր Թուրքիա:

Azerbaijan’s FM to visit Moscow
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov will pay an official visit to Russia on August 26.
The Russian MFA has said in a statement that “the leaders of the Foreign Ministries of the two countries will discuss the current state and the prospects of bilateral cooperation, as well as key aspects of regional and international agenda, including the settlement of the Karabakh conflict.”
“Russia has acted as a key mediator in the Karabakh conflict settlement, including in the format of OSCE Minsk Group co-chair, for over two decades. Given the geographical proximity and common history of our peoples, the resolution of that conflict is a priority for us. Assistance to the parties to the Karabakh conflict is among Russia’s foreign policy priorities,” the statement reads.
The visit to Moscow will be Jeyhun Bayramov’s first international trips after his appointment the Foreign Minister on July 16.