Սմբատյան. «Իրանը չի կարող ազդել Հայաստանի եւ Իսրայելի կապերի վրա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելում ՀՀ դեսպան Արմեն Սմբատյանը հայտարարել է, որ «Իրանը չի կարող ազդել Իսրայելի հետ Հայաստանի հարաբերությունների վրա»:
ITON.TV-ի հետ հարցազրույցում Արմեն Սմբատյանը հիշեցրել է, որ Իրանը «շատ լավ հարեւան է» եւ «դժվար տարիներին Հայաստանին շատ է օգնել»:
Դիվանագետի խոսքով՝ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունում, ինչպես նաեւ այլ շրջանակներում, հասկանում են, որ Իրանի հետ լավ հարաբերությունները անհրաժեշտություն են Հայաստանի համար:
«Հայաստանի եւ Իսրայելի հարաբերությունները որեւէ կերպ չեն վերաբերում երրորդ երկրներին: Հրեաներն եւ հայերը մեր մոլորակի ամենահինն ազգերն են, եւ նրանք ընդհանուր շատ բան ունեն: Եվ, հետեւաբար, մեր փոխհարաբերությունները զուտ մեր փոխհարաբերություններն են, եւ ոչ մի երրորդ պետություն չունի բարոյական իրավունք դրանց դեմ արտահայտվելու:
Դժբախտաբար, մենք պետք է գրեթե զրոյից կառուցենք մեր միջպետական հարաբերությունները, բայց ես վստահ եմ, որ շատ շուտով մենք լավ արդյունքների կհասնենք», - ասել է Արմեն Սմբատյանը:

Армен Смбатян: «Иран не может повлиять на отношения Армении с Израилем» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол Армении в Израиле Армен Смбатян заявил, что «Иран не может повлиять на отношения Армении с Израилем».
В интервью ITON.TV Армен Смбатян напомнил, что Иран является «очень хорошим соседом» Армении и «очень помог Армении в тяжелые годы».
По словам дипломата, в министерстве иностранных дел, а также в других израильских кругах понимают, что хорошие отношения с Ираном являются для Армении необходимостью.
«Отношения Армении с Израилем никак не касаются третьих стран. Еврейский и армянский народы самые древние на нашей планете, и у них очень много общего. И поэтому наши отношения – это сугубо наши отношения, и никакое третье государство не имеет морального права выступать против них.
К сожалению, межгосударственные отношения нам приходится выстраивать практически с нуля, но я уверен, что очень скоро мы добъемся хороших результатов», - сказал Армен Смбатян.