Սմբատյան. «Իրանը չի կարող ազդել Հայաստանի եւ Իսրայելի կապերի վրա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելում ՀՀ դեսպան Արմեն Սմբատյանը հայտարարել է, որ «Իրանը չի կարող ազդել Իսրայելի հետ Հայաստանի հարաբերությունների վրա»:
ITON.TV-ի հետ հարցազրույցում Արմեն Սմբատյանը հիշեցրել է, որ Իրանը «շատ լավ հարեւան է» եւ «դժվար տարիներին Հայաստանին շատ է օգնել»:
Դիվանագետի խոսքով՝ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունում, ինչպես նաեւ այլ շրջանակներում, հասկանում են, որ Իրանի հետ լավ հարաբերությունները անհրաժեշտություն են Հայաստանի համար:
«Հայաստանի եւ Իսրայելի հարաբերությունները որեւէ կերպ չեն վերաբերում երրորդ երկրներին: Հրեաներն եւ հայերը մեր մոլորակի ամենահինն ազգերն են, եւ նրանք ընդհանուր շատ բան ունեն: Եվ, հետեւաբար, մեր փոխհարաբերությունները զուտ մեր փոխհարաբերություններն են, եւ ոչ մի երրորդ պետություն չունի բարոյական իրավունք դրանց դեմ արտահայտվելու:
Դժբախտաբար, մենք պետք է գրեթե զրոյից կառուցենք մեր միջպետական հարաբերությունները, բայց ես վստահ եմ, որ շատ շուտով մենք լավ արդյունքների կհասնենք», - ասել է Արմեն Սմբատյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Ambassador to Israel Armen Smbatyan has stated that "Iran cannot influence Armenia’s relations with Israel.”
In the interview to ITON.TV, Ambassador Smbatyan has highlighted that Iran is “a very good neighbor” and “provided significant support to Armenia in difficult moments”.
According to him, the Ministry of Foreign Affairs and other Israeli institutions understand that good relations with Iran are necessary for Armenia.
“Armenia’s relations with Israel are not the concern of third parties. Jewish and Armenian people are the most ancient on the planet and they have a lot in common. That is why our relations are ours alone and no other state has a moral right to speak against them.
Unfortunately, we have to build the Armenian-Israeli interstate relations from scratch, essentially, but I am certain we will register good results very soon,” said Armen Smbatyan.