Վանեցյան. Իմ հրաժարականը թող լինի «Կանգ ա՛ռ»-ի սթափեցնող քայլ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը մեկնաբանել է պաշտոնից իր ազատումը:
«ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնից հրաժարականի դիմում ներկայացնելու որոշում եմ կայացրել։ Նման որոշումն ստեղծված իրավիճակում եւ գալիքի համատեքստում համարում եմ Հայաստանի Հանրապետությանը եւ իմ ժողովրդին ծառայելու ամենանախընտրելի եւ ամենահիմնավորված տարբերակը։
Այս որոշումը ես կայացրել եմ նույնքան վստահ, որքան այն մեկը, երբ մեր երկրի համար բախտորոշ փուլում համաձայնվեցի ստանձնել Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնը։ Մեկուկես տարվա իմ գործունեությունը միշտ բոլորիդ աչքի առջեւ է եղել, եւ ամեն քայլ արել եմ մեկ սկզբունքով` Հայրենիքն ու սպայի պատիվը վեր են ամեն ինչից:
Պետականաշինությունն իր տրամաբանությունն ունի՝ որոշումների տարերայնությունը, գործողությունների հախուռնությունը, առաջնայինը երկրորդականից, իսկ անցողիկը մնայունից չտարբերելու գործելաոճն այն ճանապարհը չէ, որը տանում է դեպի նպատակների իրականացում։ Այն ընդհանուր ոչինչ չունի սպայի արժանապատվության հետ. սպայի ուսադիրն ու զարգացումների նման ընթացքն անհամատեղելի են։ Իմ հրաժարականը թող լինի «Կանգ ա՛ռ»-ի սթափեցնող քայլ, մնացած բոլոր տարբերակներում կհաղթանակի հայրենիքի հանդեպ պարտքը»,- ԱԱԾ ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արթուր Վանեցյանը:

Артур Ванецян прокомментировал свою отставку - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Директор Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Артур Ванецян прокомментировал свою отставку
«Я принял решение представить заявление об отставке с поста директора Службы национальной безопасности Армении. В создавшейся ситуации и в контексте грядущих событий считаю данный вариант самым предпочтительным и самым обоснованным для служения Республике Армения и моему народу.
Это решение я принял настолько же уверенно, как и то, когда в судьбоносный для нашей страны период согласился занять пост директора Службы национальной безопасности. Моя деятельность в течение 1,5 лет всегда была на виду у всех, и я руководствовался одним принципом – Родина и честь офицера превыше всего.
У государственного строительства есть своя логика. Стихийность решений, необоснованность действий, неумение отделить первоочередное от второстепенного, краткосрочное от постоянного – не тот путь, который ведет к реализации целей. Он не имеет ничего общего с честью офицера: его погоны и подобный ход событий несовместимы. Пусть моя отставка станет отрезвляющим шагом -  «Остановись!». Во всех остальных случаях долг перед Родиной важнее»,- написал Артур Ванецян  на своей странице в Facebook.