Նախագահը Աբու Դաբիում խոսել է «ֆեյսբուքի» հեղափոխության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աբու Դաբիի թագաժառանգ Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ-Նահյանի հրավերով հունվարի 14-ին մեկնարկել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնական այցը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։
Հանդիպում թագաժառանգի հետ
Մեդիամաքսի հատուկ թղթակիցը Աբու Դաբիից հայտնում է, որ հենց թագաժառանգի հետ հանդիպումով էլ մեկնարկել է պաշտոնական այցը:
«Մեզ համար շատ թանկ են մեր երկրների ու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված  ջերմ հարաբերությունները, ու մենք պատրաստ ենք դրանք առավելագույնս զարգացնել եւ ընդլայնել»,-ասել է Արմեն Սարգսյանը։
Հայաստանը եւ Արաբական Էմիրությունները փոխգործակցության մեծ ներուժ ունեն առեւտրատնտեսության ու  հատկապես՝ գյուղատնտեսության, ոսկերչության, ադամանդագործության, վերականգնվող էներգետիկայի, քիմիական արդյունաբերության ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Այդ հնարավորություններին ավելի լավ ծանոթանալու նպատակով Արմեն Սարգսյանը Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ  Ալ-Նահյանին առաջարկել է Հայաստան պատվիրակություն գործուղել:
Բանակցություններ պետնախարարի հետ
Առկա ներուժն օգտագործելու մասին նախագահը խոսել է նաեւ ԱՄԷ պետնախարար Սուլթան Ալ-Ջաբերի հետ հանդիպմանը:
«Արաբական Միացյալ Էմիրությունները Հայաստանի նման հրաշալի երկրի հետ կարեւոր եւ ռազմավարական հարաբերություններ ձեւավորելու հստակ ցանկություն ունի: Հայաստանի նախագահի այցի ընթացքում մենք նախանշեցինք համագործակցության լայն շրջանակ, որը կհանգեցնի լավ արդյունքների եւ փոխշահավետ կլինի երկու երկրների համար»,- ասել է Սուլթան Ալ-Ջաբերը:
«Ֆեյսբուքի» հեղափոխություն
Պաշտոնական հանդիպումներից բացի, Արմեն Սարգսյանը մասնակցում է նաեւ «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» ֆորումին, որի ընթացքում ելույթ է ունենալու 21-րդ դարի գլոբալ ռիսկերի թեմայով:
Մինչ այդ, ավելի քան 4000 մասնակցի հյուրընկալած ֆորումի գալա-ընթրիքին Հայաստանի նախագահը խոսել է կայունության մասին՝ մեջբերումներ անելով իր հեղինակած «Համաշխարհային ռիսկերի քվանտային վարքագիծը» գրքից: Նա նշել է, որ 21-րդ դարը սրընթաց հեղափոխությունների ժամանակ է ոչ միայն գիտության, տեխնոլոգիաների, առեւտրի ոլորտներում, այլեւ ամենօրյա կյանքում:
«Եվ դրա օրինակը Հայաստանն է: Շուրջ մեկ տարի առաջ՝ ապրիլի 9-ին, ես դարձա ՀՀ նախագահ: Դրանից առաջ երկրում արդեն սկսվել էր հեղափոխություն, այն սկսվել էր հինգ անձով, հետո նրանք դարձան  հարյուր, հինգ հարյուր, հազար, հինգ հազար: Երկու շաբաթվա ընթացքում մենք ունեինք հեղափոխություն, որին մասնակցում էին հարյուր հազարավոր մարդիկ: Եւ այս ամենը կազմակերպված չէր, քաղաքական ուժը չէր, որ արեց, սա «ֆեյսբուքի» հեղափոխությունն էր, 21-րդ դարի հեղափոխությունը»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը Աբու Դաբիում:

Yerevan/Mediamax/. Armenian President Armen Sarkissian began his official visit to the United Arab Emirates on January 14, at the invitation of Abu Dhabi crown prince Mohammed bin Zayed Al Nahyan.
Meeting with the crown prince
Mediamax’s special correspondent in Abu Dhabi has reported that the visit actually started with the meeting between Armen Sarkissian and Mohammed bin Zayed Al Nahyan.
“We place high value on the warm relationship between our countries and peoples, and we are ready to develop and expand them as much as possible,” said President Sarkissian.
Armenia and the United Arab Emirates have significant potential in economic cooperation, especially in the sectors of agriculture, jewelry, diamond manufacturing, renewable energy, chemical industry, and information technologies. Armen Sarkissian suggested to the crown prince to send a delegation to Armenia to learn more about opportunities of collaboration in the mentioned sectors.
Negotiations with the Minister of State
President Sarkissian discussed the potential for cooperation with UAE Secretary of State Sultan Ahmed Al Jaber as well.
“The United Arab Emirates have a clear objective of forming important, strategic relations with Armenia, which is a wonderful country. We have outlined a broad range of areas of cooperation during the President’s visit, which will lead to great results and mutual benefit for both countries,” said Sultan Ahmed Al Jaber.
“Facebook” revolution
Apart from official meetings, Armen Sarkissian is also involved in Abu Dhabi Sustainability Week (ADSW). The President will deliver a speech on the global risks of the 21st century during the forum.
Earlier, President Sarkissian spoke about sustainability at the gala dinner for over 4000 participants of the forum, citing his book “Quantum behavior of global risks”. He noted that the 21st century is a time for rapid revolutions not only in science, technology and trade, but also in the daily life.
“Armenia can serve as an example. I became President around a year ago, on April 9. The revolution had already begun, and it started with five people, who later became a hundred, five hundred, a thousand, five thousand. Within two weeks, we had a revolution made by hundreds of thousands of people. It was not organized, and it wasn’t done by a political force. It was a “Facebook” revolution, a 21st century revolution,” said Armen Sarkissian.