Նախագահը Աբու Դաբիում խոսել է «ֆեյսբուքի» հեղափոխության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աբու Դաբիի թագաժառանգ Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ-Նահյանի հրավերով հունվարի 14-ին մեկնարկել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնական այցը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։
Հանդիպում թագաժառանգի հետ
Մեդիամաքսի հատուկ թղթակիցը Աբու Դաբիից հայտնում է, որ հենց թագաժառանգի հետ հանդիպումով էլ մեկնարկել է պաշտոնական այցը:
«Մեզ համար շատ թանկ են մեր երկրների ու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված  ջերմ հարաբերությունները, ու մենք պատրաստ ենք դրանք առավելագույնս զարգացնել եւ ընդլայնել»,-ասել է Արմեն Սարգսյանը։
Հայաստանը եւ Արաբական Էմիրությունները փոխգործակցության մեծ ներուժ ունեն առեւտրատնտեսության ու  հատկապես՝ գյուղատնտեսության, ոսկերչության, ադամանդագործության, վերականգնվող էներգետիկայի, քիմիական արդյունաբերության ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Այդ հնարավորություններին ավելի լավ ծանոթանալու նպատակով Արմեն Սարգսյանը Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ  Ալ-Նահյանին առաջարկել է Հայաստան պատվիրակություն գործուղել:
Բանակցություններ պետնախարարի հետ
Առկա ներուժն օգտագործելու մասին նախագահը խոսել է նաեւ ԱՄԷ պետնախարար Սուլթան Ալ-Ջաբերի հետ հանդիպմանը:
«Արաբական Միացյալ Էմիրությունները Հայաստանի նման հրաշալի երկրի հետ կարեւոր եւ ռազմավարական հարաբերություններ ձեւավորելու հստակ ցանկություն ունի: Հայաստանի նախագահի այցի ընթացքում մենք նախանշեցինք համագործակցության լայն շրջանակ, որը կհանգեցնի լավ արդյունքների եւ փոխշահավետ կլինի երկու երկրների համար»,- ասել է Սուլթան Ալ-Ջաբերը:
«Ֆեյսբուքի» հեղափոխություն
Պաշտոնական հանդիպումներից բացի, Արմեն Սարգսյանը մասնակցում է նաեւ «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» ֆորումին, որի ընթացքում ելույթ է ունենալու 21-րդ դարի գլոբալ ռիսկերի թեմայով:
Մինչ այդ, ավելի քան 4000 մասնակցի հյուրընկալած ֆորումի գալա-ընթրիքին Հայաստանի նախագահը խոսել է կայունության մասին՝ մեջբերումներ անելով իր հեղինակած «Համաշխարհային ռիսկերի քվանտային վարքագիծը» գրքից: Նա նշել է, որ 21-րդ դարը սրընթաց հեղափոխությունների ժամանակ է ոչ միայն գիտության, տեխնոլոգիաների, առեւտրի ոլորտներում, այլեւ ամենօրյա կյանքում:
«Եվ դրա օրինակը Հայաստանն է: Շուրջ մեկ տարի առաջ՝ ապրիլի 9-ին, ես դարձա ՀՀ նախագահ: Դրանից առաջ երկրում արդեն սկսվել էր հեղափոխություն, այն սկսվել էր հինգ անձով, հետո նրանք դարձան  հարյուր, հինգ հարյուր, հազար, հինգ հազար: Երկու շաբաթվա ընթացքում մենք ունեինք հեղափոխություն, որին մասնակցում էին հարյուր հազարավոր մարդիկ: Եւ այս ամենը կազմակերպված չէր, քաղաքական ուժը չէր, որ արեց, սա «ֆեյսբուքի» հեղափոխությունն էր, 21-րդ դարի հեղափոխությունը»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը Աբու Դաբիում:

Президент Армении рассказал в Абу-Даби о революции в Фейсбуке - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. По приглашению наследного принца Абу-Даби Шейха Мухаммеда бен Зайд Аль Нахайяна 14 января начался официальный визит президента Армении Армена Саргсяна в Объединенные Арабские Эмираты.
Встреча с наследным принцем
Спецкор Медиамакс сообщает из Абу-Даби, что официальный визит начался именно со встречи с наследным принцем.
«Для нас очень ценны сформированные между нашими странами и народами теплые отношения, и мы готовы максимально способствовать их развитию и расширению»,- отметил Армен Саргсян.
Армения и ОАЭ имеют большой потенциал для сотрудничества в торгово-экономической, сельскохозяйственной, ювелирной сферах, а также в отраслях  возобновляемой энергетики, переработки алмазов, химической промышленности и информационных технологий.
Армен Саргсян предложил Шейху Мухаммеду бен Зайд Аль Нахайяну направить в Армению делегацию для более детального ознакомления с этими возможностями.
Переговоры с госминистром
Вопрос развития существующего потенциала президент обсудил также на встрече с госминистром ОАЭ Султаном Аль-Джабером.
«У Объединенных Арабских Эмиратов есть выраженное желание сформировать важные и стратегические отношения с такой прекрасной страной, как Армения. В ходе визита президента Армении мы наметили широкий спектр сотрудничества, который приведет к хорошим результатам, что будет выгодным для обеих стран»,- сказал Султан Аль-Джабер.
Революция в Фейсбуке
Помимо официальных встреч, Армен Саргсян примет участие в форуме «Неделя стабильности в Абу-Даби», на котором расскажет о рисках 21-го века.
А ранее во время гала-ужина с участием более 4000 гостей президент Армении рассказал о стабильности, ссылаясь на свою книгу «Квантовое поведение глобальных рисков». Он отметил, что 21-й век – время молниеносных  революций не только в сферах науки, технологий, торговли, но и в повседневной жизни.
«Армения является тому примером. Около года назад, 9 апреля, я стал президентом Армении. До этого в стране уже началась революция: она началась с 5 человек, затем их стало сто, пятьсот, тысяча, пять тысяч. За две недели у нас произошла революция, в которой приняли участие сотни тысяч людей. И все это не было спланировано, это сделала не политическая сила. Это была революция в Фейсбуке, революция 21-го века»,- отметил Армен Саргсян в Абу-Даби.