Ուրշուլա Գաչեկ․ ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններն աննախադեպ էին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան Ուրշուլա Գաչեկն այսօր ասել է, որ դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններն աննախադեպ էին։
«Այս ընտրությունների ժամանակ մարդու իրավունքները եւ հիմնարար ազատությունները պահպանվել եւ պաշտպանվել են։ Ընտրողների եւ թեկնածուների նկատմամբ հետապնդումներ չեն արձանագրվել»,- ասել է Ուրշուլա Գաչեկը։
Նրա խոսքով, ընտրական գործընթացի հանդեպ քաղաքացիների վստահությունը շատ բարձր է եղել։
«Մի բան կարող եմ ասել՝ Հայաստանում մինչ օրս նման ընտրություններ չէին եղել»,-ընդգծել է նա։
Ուրշուլա Գաչեկն նշել է, որ մի շարք թերություններ եւս արձանագրվել են, որոնք հիմնականում կապված են օրենսդրական դաշտի կարգավորումների հետ։
«Նշել ենք, որ քարոզարշավների ֆինանսավորման գործընթացները պետք է լինեն հավասար եւ թափանցիկ։ Մենք պատրաստ ենք օգնել վերացնել այն բոլոր թերությունները, որոնք դեռեւս առկա են»,- նշել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավարը։

Urszula Gacek: Parliamentary elections in Armenia were unprecedented - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Head of OSCE/ODIHR election observation mission Urszula Gacek said today that Armenia’s snap parliamentary elections on December 9 were unprecedented.
“The fundamental human rights and freedoms were protected during the elections. No persecutions were registered towards voters or candidates,” Urszula Gacek said.
According to her, people demonstrated confidence in the election process.
“I can tell you that Armenia has never seen similar elections,” she emphasized.
Urszula Gacek noted that a number of shortcomings have also been registered, related to regulations in legislative field.
“We have already remarked that campaign financing processes should be equal and transparent. We are ready to help eliminate all the shortcomings that are still present,” Urszula Gacek said.