ԱՄՆ-ը աջակցում է նոր կառավարության ջանքերին, ասել է Բոլթոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Երեւանում ընդունել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնին:
«Ուրախ եմ հյուրընկալել նման բարձր մակարդակի պատվիրակության, ինչը պատմական է Հայաստանի համար: Շատ կարեւոր է ԱՄՆ-ի հետ ունենալ բարձր մակարդակի շփումներ, եւ մեր կառավարությունը կարեւորում է հայ-ամերիկյան ակտիվ երկխոսությունն ու սերտ փոխգործակցությունը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն, Ջոն Բոլթոնը նշել է, որ Հայաստանի համար պատմական նշանակություն ունեցող այս ժամանակաշրջանում իրենք կարեւորում են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը:
«Ուրախ եմ Ձեզ հետ քննարկել հայ-ամերիկյան հարաբերություններին առնչվող երկկողմ ու տարածաշրջանային հարցերի լայն շրջանակը: Շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանում խաղաղ ժողովրդավարական անցումը հաջողությամբ առաջնորդելու համար: Միացյալ Նահանգներն աջակցում է նոր կառավարության ջանքերին՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատական համակարգի թափանցիկության աստիճանի բարձրացմանը եւ քաղաքացիների առաջ կառավարության հաշվետվողականության մեծացմանն այնպիսի ուղիներով, որոնք կհանգեցնեն ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության եւ տարածաշրջանային կայունության ամրապնդմանը»,- ասել է Ջոն Բոլթոնը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր, մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի շուրջ: Երկուստեք կարեւորվել է հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված հետեւողական քայլերի իրականացումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում եւ բանակցային գործընթացի համար համապատասխան մթնոլորտի ձեւավորումը:

США поддерживают усилия нового правительства Армении, заявил Джон Болтон - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян принял сегодня в Ереване советника президента США по вопросам национальной безопасности Джона Болтона.
«Рад принять делегацию такого высокого уровня, что является для Армении историческим событием. Очень важно иметь контакты с США на высоком уровне, и наше правительство придает особую важность активному армяно-американскому диалогу и тесному сотрудничеству», - отметил Никол Пашинян.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, Джон Болтон отметил, что США придают большое значение развитию и углублению армяно-американских отношений в период, который имеет для Армении историческое значение.
«Рад обсудить с Вами широкий спектр вопросов, касающихся армяно-американских отношений и региона. Поздравляю Вас с тем, что возглавили мирный демократический переход в Армении. Соединенные Штаты поддерживают усилия нового правительства по борьбе с коррупцией, а также приветствуют повышение уровня прозрачности судебной системы и подотчетность правительства перед гражданами такими путями, которые будут способствовать демократии, верховенству закона и укреплению региональной стабильности», - сказал Джон Болтон.
Собеседники обсудили ряд вопросов повестки двусторонних отношений, обменялись мнениями по поводу урегулирования Карабахского конфликта. Обе стороны подчеркнули важность последовательных шагов, направленных на мирное урегулирование конфликта в рамках формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ  и формирование соответствующей атмосферы для переговорного процесса.