ԱՄՆ-ը աջակցում է նոր կառավարության ջանքերին, ասել է Բոլթոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Երեւանում ընդունել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնին:
«Ուրախ եմ հյուրընկալել նման բարձր մակարդակի պատվիրակության, ինչը պատմական է Հայաստանի համար: Շատ կարեւոր է ԱՄՆ-ի հետ ունենալ բարձր մակարդակի շփումներ, եւ մեր կառավարությունը կարեւորում է հայ-ամերիկյան ակտիվ երկխոսությունն ու սերտ փոխգործակցությունը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն, Ջոն Բոլթոնը նշել է, որ Հայաստանի համար պատմական նշանակություն ունեցող այս ժամանակաշրջանում իրենք կարեւորում են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը:
«Ուրախ եմ Ձեզ հետ քննարկել հայ-ամերիկյան հարաբերություններին առնչվող երկկողմ ու տարածաշրջանային հարցերի լայն շրջանակը: Շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանում խաղաղ ժողովրդավարական անցումը հաջողությամբ առաջնորդելու համար: Միացյալ Նահանգներն աջակցում է նոր կառավարության ջանքերին՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատական համակարգի թափանցիկության աստիճանի բարձրացմանը եւ քաղաքացիների առաջ կառավարության հաշվետվողականության մեծացմանն այնպիսի ուղիներով, որոնք կհանգեցնեն ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության եւ տարածաշրջանային կայունության ամրապնդմանը»,- ասել է Ջոն Բոլթոնը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր, մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի շուրջ: Երկուստեք կարեւորվել է հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված հետեւողական քայլերի իրականացումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում եւ բանակցային գործընթացի համար համապատասխան մթնոլորտի ձեւավորումը:

Yerevan /Mediamax/. Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received today in Yerevan John Bolton, Assistant to the U.S. President for National Security Affairs (NSA).
“I am happy to welcome such a high-level delegation, which is a historic event for Armenia. Establishing high-level communication with U.S is essential, and our government attaches special importance to active Armenia-U.S. dialogue and close collaboration,” Nikol Pashinyan said.
According to the press service of the Armenian government, John Bolton noted that developing and deepening Armenian-American relations is important at this historic period in Armenia.
“I am happy to discuss with you a wide range of bilateral and regional issues of Armenian-American relations. I would like to congratulate you on your successful leadership in peaceful democratic transition in Armenia. The United States supports the efforts of Armenia’s new government in finding ways to fight corruption, increase transparency in judicial system and improve government accountability in a way that will contribute to strengthening of democracy, rule of law and stability in the region,” John Bolton said.
The sides discussed a number of issues on Armenian-American relations agenda, exchanged ideas on settlement of NK issue. They attached importance to undertaking consistent steps for peaceful settlement of the issue within the frames of OSCE Minsk Group and through providing relevant atmosphere for negotiations process.