ԵՄ-ն 3 մլն եվրո կհատկացնի՝ արտահերթ ընտրությունների համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միությունը կաջակցի Հայաստանի կառավարությանը՝ 2018թ. դեկտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հարցում։
Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության (ԵԱԳԾ) Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության գործադիր տնօրեն Թոմաս Մայր-Հարթինգը։
«Տեղյակ ենք, որ ժամանել ենք Հայաստան այնպիսի պահի, որին նախորդել է վարչապետի հրաժարականը։ Ակնկալում ենք ազատ եւ արդար խորհրդարանական ընտրություններ դեկտեմբերին։ Մենք մյուս դոնորների հետ միասին աջակցություն կցուցաբերենք այդ ընտրությունների կայացման համար, ինչպես արել ենք նախկինում», - ասել է եվրոպացի պաշտոնյան։
Այս անգամ Եվրամիության աջակցությունը կկազմի է ավելի քան 3 միլիոն եվրո։
Թոմաս Մայր-Հարթինգի խոսքով՝ ԵՄ-ն շարունակում է լինել Հայաստանի ամենամեծ դոնորը, եւ կարեւոր է հստակ հասկանալ, թե ինչպես պետք է արդյունավետորեն օգտագործվեն այն հնարավորությունները, որոնք արդեն իսկ տրամադրված են Հայաստանին, քանի որ դրանից է կախված հետագա աջակցության հարցը։
«Հայաստանի կառավարության հետ մասին պետք է սահմանենք, թե ինչպես կարող ենք օգտագործել այն, ինչ արդեն իսկ հասանելի է եւ հաշվի առնենք բոլոր հնարավորությունները, որ ունենք», - ասել է Թոմաս Մայր-Հարթինգը։
Հոկտեմբերի 17-ին ԵԱԳԾ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության գործադիր տնօրենը Երեւանում հանդիպել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին:

ЕС выделит 3 млн евро на проведение выборов в Армении
Ереван /Медиамакс/. Евросоюз поддержит правительство Армении в проведении внеочередных парламентских выборов в декабре 2018 года.
Об этом сказал журналистам исполнительный директор Европейской службы внешних связей (ЕСВС) по вопросам Европы и Центральной Азии Томас Маер-Хартинг.
«Мы понимаем, что приехали в Армению в момент, которому предшествовала отставка премьер-министра. В декабре мы ожидаем свободных и справедливых парламентских выборов, и, как ранее, окажем поддержку в их проведении в сотрудничестве с другими донорами», - отметил дипломат.
Евросоюз выделит для проведения выборов более 3 миллионов евро.
По словам Томаса Маера-Хартинга, Евросоюз продолжает оставаться самым крупным донором Армении. Он отметил, что важно четко понимать, как эффективно использовать те возможности, которые уже предоставлены Армении, так как от этого зависит вопрос дальнейшей поддержки.
«Вместе с правительством Армении нужно определить, как можно использовать то, что уже доступно, учитывая все те возможности, которые у нас есть», - добавил Томас Маер-Хартинг.
17 октября исполнительный директор Европейской службы внешних связей по вопросам Европы и Центральной Азии встретился в Ереване с и.о. премьер-министра Армении Николом Пашиняном.