ԵՄ-ն 3 մլն եվրո կհատկացնի՝ արտահերթ ընտրությունների համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միությունը կաջակցի Հայաստանի կառավարությանը՝ 2018թ. դեկտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հարցում։
Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության (ԵԱԳԾ) Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության գործադիր տնօրեն Թոմաս Մայր-Հարթինգը։
«Տեղյակ ենք, որ ժամանել ենք Հայաստան այնպիսի պահի, որին նախորդել է վարչապետի հրաժարականը։ Ակնկալում ենք ազատ եւ արդար խորհրդարանական ընտրություններ դեկտեմբերին։ Մենք մյուս դոնորների հետ միասին աջակցություն կցուցաբերենք այդ ընտրությունների կայացման համար, ինչպես արել ենք նախկինում», - ասել է եվրոպացի պաշտոնյան։
Այս անգամ Եվրամիության աջակցությունը կկազմի է ավելի քան 3 միլիոն եվրո։
Թոմաս Մայր-Հարթինգի խոսքով՝ ԵՄ-ն շարունակում է լինել Հայաստանի ամենամեծ դոնորը, եւ կարեւոր է հստակ հասկանալ, թե ինչպես պետք է արդյունավետորեն օգտագործվեն այն հնարավորությունները, որոնք արդեն իսկ տրամադրված են Հայաստանին, քանի որ դրանից է կախված հետագա աջակցության հարցը։
«Հայաստանի կառավարության հետ մասին պետք է սահմանենք, թե ինչպես կարող ենք օգտագործել այն, ինչ արդեն իսկ հասանելի է եւ հաշվի առնենք բոլոր հնարավորությունները, որ ունենք», - ասել է Թոմաս Մայր-Հարթինգը։
Հոկտեմբերի 17-ին ԵԱԳԾ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության գործադիր տնօրենը Երեւանում հանդիպել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին:

Yerevan /Mediamax/. European Union will assist Armenian government with the early parliamentary elections due in December 2018, Managing Director for Europe and Central Asia in the European External Action Service (EEAS) Thomas Mayr-Harting told the press.
“We are aware we have arrived at the moment of time when Armenia has just had its Prime Minister resign. We anticipate free and fair parliamentary elections in December. Together with other donors, we will assist with organization of these elections as we did before,” said Mayr-Harting.
This time the European Union will provide EUR 3 million.
According to the EU official, the European Union remains Armenia’s largest donor and it is important to see how Armenia can use already provided means with most efficiency, because it will determine further assistance.
“We need to work with the Armenian government to define how they can utilize what is already available and to take into account every opportunity we have,” said Thomas Mayr-Harting.
EEAS Managing Director for Europe and Central Asia had a meeting with Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan on October 17.