Հայաստանը «ֆանտաստիկ օրինակ» է, ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշն ասել է, որ մի քանի ամիս առաջ Հայաստանը խաղաղ իշխանափոխության «ֆանտաստիկ օրինակ» ցույց տվեց:
«Իսկապես, այսօր աշխարհում տեսնում ենք ավտորիտար ռեժիմների ամրապնդումը: Բայց նաեւ երիտասարդները կարողանում են համախմբվել եւ ցույց տալ, որ ժողովրդավարությունը, ազատությունը, մարդու իրավունքները շատ կարեւոր են մեր հասարակությունների համար: Մի քանի ամիս առաջ Հայաստանը խաղաղ իշխանափոխության ֆանտաստիկ օրինակ ցույց տվեց: Այդ շարժումը գլխավորել էր երիտասարդությունը, եւ սա հիմքեր է տալիս հուսալու, որ նոր սերունդներն ի վիճակի կլինեն ավելի լավ արդյունքի հասնել, քան, օրինակ, իմ սերունդը», - ասել է Անտոնիու Գուտերեշը՝ ՄԱԿ-ի պաշտոնական հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը գտնվում է Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով, հանդիպում է ունենալու Անտոնիու Գուտերեշի հետ:

Генсек ООН: Армения показала «фантастический пример» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш заявил, что несколько месяцев назад Армения показала «фантастический пример» мирной смены власти.
«Действительно, сегодня в мире мы видим рост авторитарных режимов. Но в то же время молодежь способна объединяться и показывать, что демократия, свобода, права человека очень важны для наших обществ. Несколько месяцев назад Армения показала фантастический пример мирной смены власти. Это движение возглавила молодежь, и это дает повод надеяться, что новые поколения смогут достичь лучших результатов, чем мое поколение», - заявил Антониу Гутерриш в интервью официальному телеканалу ООН.
Медиамакс отмечает, что премьер-министр Армении Никол Пашинян, который находится в Нью-Йорке для участия в сессии Генеральной ассамблеи ООН, встретится с Антониу Гутерришем.