Ամենակարեւորը՝ Նիկոլ Փաշինյանի «լայվից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 2-ի երեկոյան Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջի ուղիղ եթերում պատասխանել է քաղաքացիներին հուզող հարցերին:
Մեդիամաքսն առանձնացրել է վարչապետի խոսքի հիմնական թեմաները:
Արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելու մեխանիզմների մասին
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ գործող Սահմանադրությամբ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների անցկացման մեխանիզմն այն է, որ վարչապետը պետք է հրաժարական տա, ինչից հետո խորհրդարանը երկու շաբաթվա ընթացքում երկու անգամ չընտրի նոր վարչապետ, որից հետո Ազգային ժողովը իրավունքի ուժով պետք է արձակվի:
«Ըստ էության, կառավարության ծրագրով, որն ընդունվել է խորհրդարանի կողմից, այս քաղաքական պայմանավորվածությունը հստակ արձանագրվել է: Սակայն Հայաստանի քաղաքացիները երաշխիքներ են ուզում առ այն, որ վարչապետի ենթադրվող հրաժարականից հետո իրենք նորից ստիպված չեն լինելու հեղափոխություն անել:
Կարծում եմ, որ անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանի քաղաքացիները կանեն այդ հեղափոխությունը, բայց նաեւ մարդկանց այս ուղերձը ընկալելով, կարծում եմ, որ մենք պետք է ունենանք երաշխիքներ, որ հակաժողովրդական գործընթացներ ձեռնարկելու փորձեր չեն արվելու»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Առաջին տարբերակի մասին արդեն խոսել եմ՝ պետք է իրականացվեն սահմանադրական փոփոխություններ, որտեղ խորհրդարանի արձակումը կարող է տեղի ունենալ նաեւ առանց վարչապետի հրաժարականի: Այսինքն, խորհրդարանը ինքն ընդունի ինքնալուծարման մասին որոշում: Սա ամենաերաշխավորված տարբերակներից մեկն է: Հիմա աշխատում ենք սահմանադրական փոփոխությունների վրա: Փաթեթը շուտով պատրաստ կլինի, եւ մենք այն կուղարկենք խորհրդարան»,- ասել է վարչապետը:
Արտահերթ ընտրությունների ժամկետի մասին
Վարչապետն ասել է, որ ընտրությունները պետք է կայանան ամենաուշը 2019 թվականի մայիսին կամ հունիսի առաջին տասնօրյակում:
Ամուլսարի ծրագրի մասին
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ տեսչական մարմինները ստուգումներ են անցկացրել, որոնք թույլ են տալիս որոշակի միջանկյալ եզրակացության գալ, իսկ վերջնական եզրակացության գալու համար անհրաժեշտ է եւս մեկ միջազգային փորձաքննություն իրականացնել:
«Շատ կարեւոր է, որ այդ փորձաքննությունը իրականացնի միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություն, որպեսզի արդյունքները ընդունելի եւ անառարկելի լինեն ոչ միայն ՀՀ կառավարության, այլեւ միջազգային հանրության համար, քանի որ սա չափազանց կարեւոր հարց է: Կառավարության որոշումը Ամուլսարի հետ կապված կարող է հիմնված լինել բացառապես անառարկելի փաստերի վրա», - ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «այս պահի դրությամբ այդպիսի փաստեր չկան»`«կան որոշակի խախտումներ, մտահոգություններ, որոնք արձանագրված են»:
Գազի եւ էլեկտրաէներգիայի սակագների մասին
Վարչապետն ասել է, որ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որն ուսումնասիրում է գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագների հիմնավորումները։
«Պետք է ունենալ գազի եւ էլեկտրաէներգիայի արդյունավետ սակագին եւ վստահ լինել, որ այն ձեւավորվել է արդյունավետ շուկայական տրամաբանության շրջանակում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Պուտինի հետ նախատեսված հանդիպման մասին
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում մեկնելու է Մոսկվա՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպելու նպատակով:
«Երրորդ հանդիպումն եմ ունենալու Պուտինի հետ։ Մանրակրկիտ կքննարկենք մեր օրակարգի բազմաթիվ հարցեր», -  ասել է կառավարության ղեկավարը։
«Չեմ ասում, որ բոլոր հարցերը լուծված են, բայց մեր համագործակցությունը շարունակվում է եւ համոզված եմ, որ բնականոն կերպով կշարունակվի»,- նշել է վարչապետը:

Главное из «прямой линии» Пашиняна с гражданами - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Вечером 2 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире на своей странице в Фейсбук ответил на волнующие граждан вопросы.
Медиамакс выделил основные темы из выступления премьер-министра.
О механизмах проведения внеочередных парламентских выборов
Никол Пашинян напомнил, что по действующей Конституции механизм проведения внеочередных парламентских выборов заключается в следующем: премьер-министр должен подать в отставку, после чего, если в течение двух недель с двух попыток не удастся избрать нового премьера, парламент распускается.
«Фактически в программе правительства, которая принята парламентом, эта политическая договоренность четко зафиксирована. Однако граждане Армении хотят гарантий того, что они не будут вынуждены делать новую революцию после отставки премьер-министра. Конечно, при необходимости граждане Армении сделают эту революцию, однако, понимая эти настроения, я считаю, что у нас должны быть гарантии того, что попыток предпринять какие-либо недемократические меры не будет», - заявил Никол Пашинян.
«О первом варианте я уже говорил – следует осуществить конституционные изменения, согласно которым роспуск парламента может произойти без отставки премьер-министра. То есть, парламент может сам принять решение о самороспуске. Это один из способов с максимальными гарантиями. Сейчас мы работаем над конституционными изменениями. Пакет вскоре будет готов, и мы его отправим в парламент», - отметил премьер-министр.
О сроках внеочередных выборов
Премьер-министр сообщил, что выборы должны состояться не позднее мая или в первую декаду июня 2019 года.
О проекте Амулсара
Никол Пашинян отметил, что инспекционные органы осуществили проверки, которые позволяют прийти к определенному промежуточному выводу, а для итогового заключения необходимо провести еще одну международную экспертизу.
«Очень важно, чтобы эту экспертизу провела авторитетная международная организация, и ее результаты были бы неоспоримыми не только для правительства Армении, но и для международного сообщества, поскольку это чрезвычайно важный вопрос. Решение правительства по Амулсару должно быть основано исключительно на неоспоримых фактах»,- заявил премьер-министр.
Он также подчеркнул, что «на данный момент таких фактов нет».
О тарифах на электроэнергию и газ
Премьер-министр сообщил, что создана рабочая группа, которая исследует ценообразования тарифов на газ и электроэнергию.
«У нас должны быть эффективные тарифы на газ и электроэнергию, а также уверенность в том, что тарифы формируются в рамках эффективной рыночной логики»,- сказал Никол Пашинян.
Об ожидаемой встрече с Путиным
По сообщению премьер-министра, в ближайшее время он отправится в Москву, чтобы встретиться с президентом России Владимиром Путиным.
«Это будет моя третья встреча с Путиным. Мы подробно обсудим многочисленные вопросы нашей повестки», - отметил глава правительства.
«Не говорю, что все вопросы решены, но наше сотрудничество продолжается, и я уверен, что оно будет продолжаться в естественном русле»,- подчеркнул премьер-министр Армении.