Ամենակարեւորը՝ Նիկոլ Փաշինյանի «լայվից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 2-ի երեկոյան Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջի ուղիղ եթերում պատասխանել է քաղաքացիներին հուզող հարցերին:
Մեդիամաքսն առանձնացրել է վարչապետի խոսքի հիմնական թեմաները:
Արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելու մեխանիզմների մասին
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ գործող Սահմանադրությամբ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների անցկացման մեխանիզմն այն է, որ վարչապետը պետք է հրաժարական տա, ինչից հետո խորհրդարանը երկու շաբաթվա ընթացքում երկու անգամ չընտրի նոր վարչապետ, որից հետո Ազգային ժողովը իրավունքի ուժով պետք է արձակվի:
«Ըստ էության, կառավարության ծրագրով, որն ընդունվել է խորհրդարանի կողմից, այս քաղաքական պայմանավորվածությունը հստակ արձանագրվել է: Սակայն Հայաստանի քաղաքացիները երաշխիքներ են ուզում առ այն, որ վարչապետի ենթադրվող հրաժարականից հետո իրենք նորից ստիպված չեն լինելու հեղափոխություն անել:
Կարծում եմ, որ անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանի քաղաքացիները կանեն այդ հեղափոխությունը, բայց նաեւ մարդկանց այս ուղերձը ընկալելով, կարծում եմ, որ մենք պետք է ունենանք երաշխիքներ, որ հակաժողովրդական գործընթացներ ձեռնարկելու փորձեր չեն արվելու»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Առաջին տարբերակի մասին արդեն խոսել եմ՝ պետք է իրականացվեն սահմանադրական փոփոխություններ, որտեղ խորհրդարանի արձակումը կարող է տեղի ունենալ նաեւ առանց վարչապետի հրաժարականի: Այսինքն, խորհրդարանը ինքն ընդունի ինքնալուծարման մասին որոշում: Սա ամենաերաշխավորված տարբերակներից մեկն է: Հիմա աշխատում ենք սահմանադրական փոփոխությունների վրա: Փաթեթը շուտով պատրաստ կլինի, եւ մենք այն կուղարկենք խորհրդարան»,- ասել է վարչապետը:
Արտահերթ ընտրությունների ժամկետի մասին
Վարչապետն ասել է, որ ընտրությունները պետք է կայանան ամենաուշը 2019 թվականի մայիսին կամ հունիսի առաջին տասնօրյակում:
Ամուլսարի ծրագրի մասին
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ տեսչական մարմինները ստուգումներ են անցկացրել, որոնք թույլ են տալիս որոշակի միջանկյալ եզրակացության գալ, իսկ վերջնական եզրակացության գալու համար անհրաժեշտ է եւս մեկ միջազգային փորձաքննություն իրականացնել:
«Շատ կարեւոր է, որ այդ փորձաքննությունը իրականացնի միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություն, որպեսզի արդյունքները ընդունելի եւ անառարկելի լինեն ոչ միայն ՀՀ կառավարության, այլեւ միջազգային հանրության համար, քանի որ սա չափազանց կարեւոր հարց է: Կառավարության որոշումը Ամուլսարի հետ կապված կարող է հիմնված լինել բացառապես անառարկելի փաստերի վրա», - ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «այս պահի դրությամբ այդպիսի փաստեր չկան»`«կան որոշակի խախտումներ, մտահոգություններ, որոնք արձանագրված են»:
Գազի եւ էլեկտրաէներգիայի սակագների մասին
Վարչապետն ասել է, որ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որն ուսումնասիրում է գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագների հիմնավորումները։
«Պետք է ունենալ գազի եւ էլեկտրաէներգիայի արդյունավետ սակագին եւ վստահ լինել, որ այն ձեւավորվել է արդյունավետ շուկայական տրամաբանության շրջանակում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Պուտինի հետ նախատեսված հանդիպման մասին
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում մեկնելու է Մոսկվա՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպելու նպատակով:
«Երրորդ հանդիպումն եմ ունենալու Պուտինի հետ։ Մանրակրկիտ կքննարկենք մեր օրակարգի բազմաթիվ հարցեր», -  ասել է կառավարության ղեկավարը։
«Չեմ ասում, որ բոլոր հարցերը լուծված են, բայց մեր համագործակցությունը շարունակվում է եւ համոզված եմ, որ բնականոն կերպով կշարունակվի»,- նշել է վարչապետը:

Key points from Pashinyan’s Facebook live
Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan posted a Facebook live video in the evening of September 2 to answer questions from users.
We have collected the key points from the live.
On the mechanisms of organizing snap elections
Nikol Pashinyan recalled that under current constitution, the mechanism for holding snap elections is the resignation of Prime Minister and subsequent election of a new one by the National Assembly. If the Armenian parliament fails to elect the PM within two weeks, it will be dissolved.
“This political agreement is indicated clearly in the government’s program approved by the parliament. However, Armenian citizens want a guarantee that they will not have to make another revolution after the assumed resignation of the Prime Minister.
I believe they can do it if they have to, but taking into consideration the message coming from the people, I think we have to create guarantees that no attempts will be made to launch processes contrary to the will of the people,” said Pashinyan.
“I have already spoken about the first option, which is amendments to the constitution that allow the parliament to dissolve even without Prime Minister’s resignation. In other words, the parliament will make the decision on its own dissolution. This option promises the strongest guarantees. We are working on constitutional amendments at the moment. Soon, we will submit the package to the parliament,” said the Armenian Prime Minister.
On the date of snap elections
According to Pashinyan, the snap elections must be held no later than in May or within the first ten days of June 2019.
On the Amulsar project
Nikol Pashinyan revealed that the state bodies conducted certain inspections that gave the grounds for an interim conclusion, but the final assessment required another international expert examination.
“It is very important that this expert assessment is conducted by a respected international organization, so that the conclusion is acceptable and undisputable not only for the Armenian government, but also for the international community. This is very important. The government’s decision on the Amulsar project can be based solely on indisputable facts,” said the Prime Minister.
According to Pashinyan, “no such facts have been recorded as of the moment”. He added, “There are some violations and concerns, which have been documented.”
On gas and electricity tariffs
Nikol Pashinyan said that the government formed a working group tasked with assessing the bases for gas and electricity tariffs.
“We need to have reasonable tariffs and be certain they were set in the framework of efficient market logic,” noted Pashinyan.
On the planned meeting with Vladimir Putin
Nikol Pashinyan told during the live he was going to visit Moscow soon for a meeting with Russian President Vladimir Putin.
“This will be my second meeting with Putin, and we plan to discuss in scrutiny a range of issues on the bilateral agenda,” said Pashinyan.
He added, “I do not say all issues are resolved, but our cooperation goes on. I am certain it will continue in its natural order.”