Արմեն Սարգսյան. Մենք ապրում ենք Նոր Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «մեր երկրում վերջին օրերի բուռն զարգացումներն աննախադեպ երեւույթ են»:
«Այն, թե ինչպես քաղաքացիական շարժումը կազմակերպված եւ քաղաքակիրթ զարգացման ճանապարհով վերաճեց համաժողովրդական շարժման, համայն հայության համար հպարտության առարկա է:
Հայաստանի պատմության մեջ ունենք այլեւս նոր էջ: Մենք ապրում ենք Նոր Հայաստանում: Հայաստան, որտեղ յուրաքանչյուր հայաստանցի եւ աշխարհասփյուռ հայությունն իր ուժն ու եռանդը պետք է դնի երկրի զարգացման համար: Հայաստան, որին մատնացույց են անելու աշխարհում՝ ժողովրդավարության, կառավարման, քաղաքացիական հասարակության, մշակույթի, գիտության ու տնտեսության զարգացման առումով: Հայաստան, որտեղ հայը տեսնելու է իր եւ իր սերունդների ապագան: Հայաստան, որը սիրելու է յուրաքանչյուր հայ՝ պետական այրն ու շարքային քաղաքացին:
Հայաստան, որը լինելու է իմ եւ քո երազանքների Հայաստանը: Այս իրողությունը ժխտելը քաղաքական կարճատեսություն կլինի»,- ասված է նախագահի գրառման մեջ, որն արվել է ապրիլի 25-ին քաղաքական տարբեր ուժերի եւ հասարակական-քաղաքական գործիչների հետ հանդիպումների արդյունքներով:
Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ «ինչպես Սերժ Սարգսյանը սթափ գնահատականով բացեց Նոր Հայաստան տանող դարպասը, նույն կերպ քաղաքական բոլոր ուժերը, հատկապես՝ Ազգային ժողովում ներկայացված, պետք է համերաշխաբար հարթեն այդ ճանապարհը՝ առաջնորդվելով Սահմանադրությամբ»:
«Մենք բոլորս պարտավոր ենք հավուր պատշաճի իրագործել այն պատմական առաքելությունը, որը մեզ բաժին է հասել, եւ մեր ազգի համար այս բախտորոշ պահին անել այդ քայլը: Ժողովրդի մեծամասնության վստահությունը վայելող քաղաքական ուժերը պետք է միասնաբար երկիրն առաջնորդեն այս ճանապարհով»,- ասել է ՀՀ նախագահը:

Армен Саргсян заявил, что «мы живем в Новой Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян заявил сегодня, что «бурные события последних дней в нашей стране являются беспрецедентным явлением».
«То, как гражданское движение путем организованного и цивилизованного развития переросло во всенародное движение, является предметом гордости всех армян.
В истории Армении отныне открыта новая страница. Мы живем в Новой Армении. Это Армения, где каждый живущий здесь гражданин и представители Диаспоры должны приложить свои усилия и усердие для развития страны. Армения, на которую будут указывать в мире, говоря о развитии демократии, управления, гражданского общества, искусства, науки и экономики. Армения, в которой армянин увидит свое будущее и будущее своих поколений. Армения, которую полюбит каждый армянин – государственный чиновник и рядовой гражданин.
Армения, которая будет Арменией моей и твоей мечты. Отрицание этого факта будет политической близорукостью», - говорится в записи президента, которая была сделана 25 апреля по итогам встреч с разными политическими силами и общественно-политическими деятелями.
Армен Саргсян подчеркнул, что «как Серж Саргсян, трезво оценив ситуацию, открыл ворота в Новую Армению, так и все политические силы, особенно представленные в парламенте, должны солидарно проложить этот путь, руководствуясь Конституцией».
«Все мы обязаны должным образом выполнить эту историческую миссию, которая досталась нам, и в этот судьбоносный для нашей нации момент сделать этот шаг. Политические силы, пользующиеся доверием большинства, должны сообща направить страну по этому пути»,- заявил президент Армении.