Փաշինյան․ ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչը չի կարող վարչապետ դառնալ - Mediamax.am
«Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ ՀՀԿ-ը ներկայացուցիչը չի կարող վարչապետ կամ վարչապետի թեկնածու լինել։
Հանդես գալով այսօր Երեւանում օտարերկրյա լրագրողների համար հրավիրված մամուլի ասոլիսում, նա շեշտել է, որ վաղը բանակցելու է ոչ թե վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի, այլ ՀՀԿ-ի հետ։
«Բանակցություններին ՀՀԿ-ից պետք է մասնակցեն Ազգային Ժողովի նախագահը, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը, վարչապետի պաշտոնակատարը։ Եթե այդպես չեղավ, իմաստ չեմ տեսնում առանձին մարդու հետ բանակցել», - ասել է Փաշինյանը։
Նա ընդգծել է, որ ՀՀԿ-ը ներկայացուցիչը չի կարող վարչապետ կամ վարչապետի թեկնածու լինել։ «Վաղվանից մենք վերսկելու ենք մեր գործողությունները եւ հույս եմ հայտնում, որ ՀՀԿ-ն կհասկանա, որ դիմադրելու իմաստ չկա եւ իրենք չեն փորձի պահել իշխանությունը», - ասել է պատգամավորը։
Նա նկատել է, որ բաց է քաղաքական ուժերի հետ քննարկումների համար եւ «հետաքրքիր առաջարկների» դեպքում պատրաստ է քննարկել դրանք։
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ իր ղեկավարած շարժումը ունի Հայաստանի քաղաքացիների 90 տոկոսի եւ Սփյուռքի աջակցությունը։ «Ոչ մեկին խորհուրդ չեմ տալիս փորձել ժողովրդի հաղթանակը հարցականի տակ դնել», - շեշտել է Փաշինյանը։
Պատասխանելով հարցերին, նա ասել է, որ պատրաստ է իր վրա վերցնել վարչապետի թեկնածու դառնալու պատասխանատվությունը, եթե այդպես որոշի ժողովուրդը։ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է, որ ժողովրդի կողմից նման որոշման կայացման հավանականություն մեծ է։
Նա ասել է, որ իր ղեկավարած շարժումը որեւէ շփումներ չի ունեցել արտաքին ուժերի՝ Ռուսաստանի, Եվրամիության, ԱՄՆ հետ։ «Ուզում եմ շեշտել, որ այս շարժումը չունի որեւէ աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ», - նշել է պատգամավորը։
Պատասխանելով ռուսաստանցի լրագրողի հարցին, նա ասել է, որ չնայած հայ-ռուսական հարաբերությունները բարեկամական են, դրանցում կան նաեւ խնդիրներ, որոնք պահանջում են լուծումներ։ Մասնավորապես, Փաշինյանը հիշատակել է Ռուսաստանի կողմից զենքի վաճառքը Ադրբեջանին։ «Այդ բոլոր հարցերը լուծելի են, պարզապես պետք է կառուցողական տրամադրվել», - ասել է նա։

Пашинян: Представитель РПА не может стать премьером - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян заявил сегодня, что представитель РПА не может стать премьер-министром или кандидатом на этот пост.
Выступая сегодня в Ереване на пресс-конференции для зарубежных журналистов, он подчеркнул, что завтра будет вести переговоры не с и.о. премьер-министра Кареном Карапетяном, а с РПА.
«В переговорах от РПА должны принять участие председатель Национального собрания, руководитель фракции РПА, и.о. премьер-министра. Если так не будет, не вижу смысла вести переговоры с отдельным человеком»,- заявил Пашинян.
Он подчеркнул, что представитель РПА не может быть премьер-министром или кандидатом на этот пост:
«С завтрашнего дня мы возобновим наши акции, и я надеюсь, что РПА поймет, что нет смысла сопротивляться, и они не попытаются удержать власть»,- отметил депутат.
Он заметил, что открыт для консультаций с политическими силами  и при наличии
«интересных предложений» готов их обсудить.
Никол Пашинян заявил, что возглавляемое им движение имеет поддержку более 90 процентов граждан Армении и Диаспоры. «Не советую кому-либо ставить под вопрос победу народа», - подчеркнул Пашинян.
Отвечая на вопросы, он заявил, что «готов взять на себя ответственность и стать кандидатом на пост премьер-министра, если так решит народ». Никол Пашинян признал, что вероятность принятия народом такого решения велика.
Он отметил, что возглавляемое им движение не имело каких-либо контактов с внешними силами – Россией, Евросоюзом, США. «Хочу подчеркнуть, что у этого движения нет какого-либо геополитического подтекста»,- отметил депутат.
Отвечая на вопрос российского журналиста, он заявил, что несмотря на то, что армяно-российские отношения являются дружественными,  в них есть и проблемы, требующие решения. В частности, Пашинян упомянул продажу Россией оружия Азербайджану. «Все эти вопросы решаемы, просто необходим позитивный и конструктивный настрой»,- отметил он.