Սարգսյանը Փաշինյանին մեղադրեց շանտաժի մեջ եւ հիշեցրեց Մարտի 1-ի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Սերժ Սարգսյանի եւ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի երկխոսությունն այսօր չի ստացվել:
Հանդիպման սկզբում Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ուրախ է, որ Փաշինյանն արձագանքել է երկխոսություն սկսելու իր բազմաթիվ կոչերին, սակայն տարակուսել է, թե ինչպես կարող են բանակցել լրագրողների ներկայությամբ:
Ի պատասխան Փաշինյանն ասել է, որ երեւի թյուրըմբռնում կա, քանի որ ինքը երեկ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին հստակ ասել է, որ բանակցությունը կարող է ընթանալ միայն Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի եւ իշխանության փոխանցման շուրջ:
Վարչապետն ի պատասխան ասել է, որ «դա ոչ թե բանակցություն կամ երկխոսություն է, այլ շանտաժ եւ վերջնագիր, որը ներկայացվում է օրինական իշխանությանը»:
«Դուք չեք գիտակցում դրա պատասխանատվությունը», - Նիկոլ Փաշինյանին ասել է Սերժ Սարգսյանը: «Նշանակում է, որ դասեր չեք քաղել մարտի 1-ից: Ձեզ մեկ անգամ եւս կոչ եմ անում վերադառնալ օրինականության եւ տրամաբանության դաշտ: Հակառակ դեպքում ողջ պատասխանատվությունն ընկնելու է ձեր վրա՝ ընտրեք», - ասել է վարչապետը:
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանը Սերժ Սարգսյանին հորդորեց սպառնալիքների լեզվով չխոսել եւ ասաց, որ վարչապետը չի պատկերացնում երկրում տիրող իրավիճակը եւ ժողովրդի ընդվզման ծավալը:
Սերժ Սարգսյանն արձագանքեց, որ 7-8 տոկոս ձայներ ստացած քաղաքական ուժը իրավունք չունի խոսել ժողովրդի անունից, այնուհետեւ ասաց, որ այլեւս ցանկություն չունի շարունակել հանդիպումը եւ հեռացավ դահլիճից:
Վարչապետի հեռանալուց հետո Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Սերժ Սարգսյանը համարժեք չի գնահատում ստեղծված իրավիճակը եւ կոչ արեց Հայաստանի բոլոր քաղաքներում եւ գյուղերում քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաները շարունակել «կրկնակի ծավալով՝ առանց որեւէ բռնության»:
«Սերժ Սարգսյանի սպառնալիքներն ու հոխորտանքները որեւէ իրավական հիմք չունեն, եւ ոստիկանությունը պարտավոր է աջակցել մեր խաղաղ հավաքներին», - ասաց պատգամավորը:

Sargsyan blames Pashinyan in blackmail and reminds about March 1 - Mediamax.am
Yerevan, Mediamax. The discussion between Prime Minister of Armenia Serzh Sargsyan and member of the Armenian National Assembly Nikol Pashinyan has failed today.
At the beginning of the meeting Serzh Sargsyan said that he was glad that Pashinyan responded to his multiple calls for dialogue, although he was doubtful about the possibility to negotiate in front of journalists.
Nikol Pashinyan considered the situation as certain “misunderstanding” and stressed that yesterday he clearly informed President of Armenia Armen Sarkissian that the negotiations would only relate to the resignation of Serzh Sargsyan and transition of power.
Armenian PM said in response that “it is not an invitation to negotiations or dialogue, but rather a blackmail and ultimatum, which legitimate government has to face”
“You do not realize the responsibility,” Serzh Sargsyan told Nikol Pashinyan. “This means you did not learn the lesson from March 1, 2008. I urge you once again to take steps towards legitimacy and logic. Otherwise, you will be responsible for all the consequences, so the choice is yours,” Armenian PM said.
Nikol Pashinyan called on Serzh Sargsyan to stop threatening and said that the PM wasn’t aware of the situation in Armenia, as well as the volume of people’s resistance.
Sargsyan noted that the political force, which received only 7-8% of votes, did not have the right to speak on behalf of the people and then added that he did not intend to continue the meeting and left the hall.
After the PM left, Nikol Pashinyan said that Serzh Sargsyan did not estimate the situation adequately and urged everyone to continue campaigns of civil disobedience in Armenian cities and villages “by doubling the volume, but without applying any violence”.
“Serzh Sargsyan’s threats do not have legal basis, and the police should support our peaceful assemblies,” MP said.
Nikol Pashinyan also invited his supporters to the rally which will be held today at 19.00, Republic Square.