Սարգսյանը Փաշինյանին մեղադրեց շանտաժի մեջ եւ հիշեցրեց Մարտի 1-ի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Սերժ Սարգսյանի եւ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի երկխոսությունն այսօր չի ստացվել:
Հանդիպման սկզբում Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ուրախ է, որ Փաշինյանն արձագանքել է երկխոսություն սկսելու իր բազմաթիվ կոչերին, սակայն տարակուսել է, թե ինչպես կարող են բանակցել լրագրողների ներկայությամբ:
Ի պատասխան Փաշինյանն ասել է, որ երեւի թյուրըմբռնում կա, քանի որ ինքը երեկ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին հստակ ասել է, որ բանակցությունը կարող է ընթանալ միայն Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի եւ իշխանության փոխանցման շուրջ:
Վարչապետն ի պատասխան ասել է, որ «դա ոչ թե բանակցություն կամ երկխոսություն է, այլ շանտաժ եւ վերջնագիր, որը ներկայացվում է օրինական իշխանությանը»:
«Դուք չեք գիտակցում դրա պատասխանատվությունը», - Նիկոլ Փաշինյանին ասել է Սերժ Սարգսյանը: «Նշանակում է, որ դասեր չեք քաղել մարտի 1-ից: Ձեզ մեկ անգամ եւս կոչ եմ անում վերադառնալ օրինականության եւ տրամաբանության դաշտ: Հակառակ դեպքում ողջ պատասխանատվությունն ընկնելու է ձեր վրա՝ ընտրեք», - ասել է վարչապետը:
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանը Սերժ Սարգսյանին հորդորեց սպառնալիքների լեզվով չխոսել եւ ասաց, որ վարչապետը չի պատկերացնում երկրում տիրող իրավիճակը եւ ժողովրդի ընդվզման ծավալը:
Սերժ Սարգսյանն արձագանքեց, որ 7-8 տոկոս ձայներ ստացած քաղաքական ուժը իրավունք չունի խոսել ժողովրդի անունից, այնուհետեւ ասաց, որ այլեւս ցանկություն չունի շարունակել հանդիպումը եւ հեռացավ դահլիճից:
Վարչապետի հեռանալուց հետո Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Սերժ Սարգսյանը համարժեք չի գնահատում ստեղծված իրավիճակը եւ կոչ արեց Հայաստանի բոլոր քաղաքներում եւ գյուղերում քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաները շարունակել «կրկնակի ծավալով՝ առանց որեւէ բռնության»:
«Սերժ Սարգսյանի սպառնալիքներն ու հոխորտանքները որեւէ իրավական հիմք չունեն, եւ ոստիկանությունը պարտավոր է աջակցել մեր խաղաղ հավաքներին», - ասաց պատգամավորը:

Саргсян обвинил Пашиняна в шантаже и напомнил об уроках «1 марта» - Mediamax.am
Ереван, Медиамакс. Сегодняшняя встреча премьер-министра Армении Сержа Саргсяна и депутата Национального собрания Никола Пашиняна продлилась несколько минут и закончилась ничем.
Серж Саргсян заявил, что рад тому, что Пашинян отреагировал на его многочисленные призывы к диалогу, однако выразил недоумение по поводу того, как можно вести переговоры в присутствии журналистов.
В ответ Пашинян заметил, что, возможно, имело место недопонимание, поскольку вчера он четко заявил президенту Армении Армену Саргсяну, что переговоры могут быть лишь вокруг отставки Сержа Саргсяна и передачи власти без потрясений.
В ответ премьер-министр заявил, что «это - не переговоры или диалог, а шантаж и ультиматум, который предъявляется законным властям».
«Вы не осознаете ответственность за происходящее», -  сказал Николу Пашиняну Серж Саргсян.
«Это значит, что вы не извлекли уроков из «1 марта». Я еще раз призываю вас вернуться в поле законности и логики. В противном случае вся ответственность ляжет на вас, выбирайте», - заявил премьер-министр.
В ответ Никол Пашинян призвал Сержа Саргсяна не разговаривать языком угроз и сказал, что премьер-министр не представляет ситуацию в стране и объем народного восстания.
Серж Саргсян заявил, что политическая сила, набравшая 7-8 процентов голосов, не имеет права говорить от имени народа, затем добавил, что не желает продолжать встречу и покинул зал.
После ухода премьер-министра Никол Пашинян сказал, что Серж Саргсян не адекватно оценивает создавшуюся ситуацию и призвал продолжать акции гражданского неповиновения во всех города и селах Армении «с новой силой, но без какого-либо насилия».
«Угрозы Сержа Саргсяна не имеют какой-либо правовой основы, и полиция обязана содействовать нашим мирным митингам», - заявил депутат.