Կառավարության հնգամյա ծրագիրը կներկայացվի Ազգային ժողով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստում այսօր փոխվարչապետ, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության՝ 2017-2022 թթ. Հայաստանի կայուն զարգացումը երաշխավորող գործունեության ծրագիրը:
«Կառավարության ծրագիրը բավական հավակնոտ խնդիրներ է դրել իր առջեւ: Մենք ֆիքսել ենք, թե ինչ նպատակի ենք ցանկանում հասնել եւ´ տնտեսության, ե՛ւ գործազրկության, ե՛ւ նվազագույն աշխատավարձի, եւ´ արտահանման ծավալների, ինչպես նաեւ հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցության առումով: Ըստ ոլորտների հստակ ձեւակերպել ենք այն գործողությունները, բարեփոխումները եւ անհրաժեշտ քայլերը, որոնք պետք է անենք, որպեսզի հասնենք այդ նպատակին»,- ասել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Վաչե Գաբրիելյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության ծրագրի տեսլականը հիմնված է անվտանգ, արդար, ազատ եւ խելացի Հայաստան ունենալու սկզբունքի վրա։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ յուրաքանչյուր բաժնում նշված են նախորդ 9 ամսում կառավարության կողմից իրականացված ախտորոշման արդյունքում բացահայտված խնդիրները եւ դրանց առարկայական լուծումները: Դրանք միտված են թե´ շարունակելու կառավարության կողմից 9 ամսվա ընթացքում արդեն կատարված նախաձեռնությունները, թե´ երկարաժամկետ զարգացման հիմքեր են դնում՝ նախատեսելով առարկայական միջոցառումներ, որոնք մոտակա 5 տարում հստակորեն նշված ժամկետներում կառավարությունը պատրաստվում է իրականացնել:
Ծրագիրը բաղկացած է 4 հիմնական բաժնից՝ պետական կառավարման եւ իրավական համակարգ, արտաքին քաղաքականություն եւ պաշտպանություն, տնտեսության առաջընթաց եւ սոցիալական ոլորտ:
Յուրաքանչյուր բաժնում արտացոլված է նաեւ գերատեսչությունների կողմից հստակ ժամկետներով ներկայացված բարեփոխումների ցանկը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Deputy Prime Minister, Minister of International Economic Integration and Reforms Vache Gabrielyan presented the 2017-2022 program for Armenia’s sustainable development to the Government at the extraordinary session today.
“The government program set rather ambitious tasks. We established what results we want to achieve in economy, unemployment rate, minimum wages, export, and taxes-GDP ratio. We clearly defined by sector the measures, reforms, and necessary steps, which will enable us to achieve the desired goals,” said Prime Minister Karen Karapetyan.
Vache Gabrielyan noted that the Armenian Government’s vision is based on the principle of building a secure, fair, free, and smart Armenia.
According to the Deputy Prime Minister, each chapter of the program indicates the problems, discovered by the government’s troubleshooting of the previous 9 months, and practical solutions to those. They are aimed both at carrying on the government’s initiatives, implemented in the previous 9 months, and at setting a base for long-term development, while providing for practical events that the government intends to implement in strictly defined terms in the next 5 years.
The program contains 4 main chapters: state administration and legal system, foreign policy and defense, economic progress, and social affairs.
Each chapter contains the list of reforms, due for implementation by corresponding agencies in clearly set terms.