ԵՄ ամրապնդումը բխում է Հայաստանի շահերից, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Եվրոպայի օրվա» կապակցությամբ այցելել է Եվրոպական միության պատվիրակություն:
«Եվրամիության հետագա ամրապնդումը բխում է նաեւ Հայաստանի նման փոքր պետությունների շահերից: Մենք վստահ ենք, որ այն մարտահրավերները, որ վերջին ժամանակաշրջանում բաժին են հասնում Եվրամիությանը, եվրոպական պետություններին՝ անպայման կհաղթահարվեն: Շատ ուրախ եմ, որ վերջին ժամանակահատվածում մենք արձանագրել ենք մեծ հաջողություններ Եվրամիության հետ մեր հարաբերությունների զարգացման գործում եւ ցանկանում ենք, որ այդ հաջողությունները լինեն շարունակական»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ այցելության եւ շնորհավորական ջերմ խոսքերի համար:
«Ձեր այցը շատ կարեւոր, խորհրդանշական իմաստ ունի Եվրոպական միության ամբողջ պատվիրակության համար, քանի որ այն մեզ քաջալերում է է՛լ ավելի հիմնավոր աշխատանք կատարել մեր համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ: Այս տարին լի է իրադարձություններով. մենք արդեն ունենք նախաստորագրված համաձայնագիր, համաձայնեցված համագործակցության առաջնահերթություններ եւ նաեւ արձանագրել ենք աջակցության ընդհանուր շրջանակի մասին համաձայնություն: Պարո՛ն Նախագահ, Ձեր այցը Բրյուսել հաջողված էր, եւ այն լրացուցիչ փաստարկներ տվեց Եվրոպական միությանը, որ պետք է ավելի շատ եւ ավելի մեծ նվիրվածությամբ ներգրավված լինի Հայաստանում: Մենք շատ կարեւոր ազդանշաններ ստացանք եւ՛ Հայաստանի ղեկավարությունից, եւ՛ Եվրոպական միությունից, ինչը շատ կարեւոր էր մեզ համար, որպեսզի կարողանանք շարունակել ավելի մեծ եռանդով կատարել մեր աշխատանքը»,-ասել է Պյոտր Սվիտալսկին:

EU strengthening is in Armenia’s interests, President says - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan visited today EU Delegation in Armenia to take part in Europe Day Celebration.
“Small states like Armenia are interested in further strengthening of the European Union. We are convinced that the European Union and member states will be able to tackle all the challenges that they have had to face recently. I am very happy for the successful development of our cooperation with EU, being committed to continuation of those efforts, ” President Sargsyan said.
Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski thanked Armenian President Serzh Sargsyan for his visit and warm congratulations.
“The whole delegation of the European Union attaches great importance and significance to your visit, as it motivates us to work even more substantially on further development of our cooperation. This year was full of events: our agreement has already been initialed with coordinated priorities of cooperation, while agreement on the joint support framework was also reached. Mister President, your visit to Brussels was a success, which gave the European Union additional impetus to involve Armenia with even more dedication. We have received important signals both from the Armenian government and the European Union to continue our work with even more passion,” Piotr Switalski said.