ԵԼՔ դաշինքը խոսել է «դանդաղ գործողության ռումբի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԼՔ դաշինքն այսօր հայտարարություն է ընդունել ապրիլի 2-ի ԱԺ ընտրությունների վերաբերյալ:
«1. Ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, ընդհանուր առմամբ, ձեւավորվել են ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների քվեարկության արդյունքում եւ ԵԼՔ դաշինքին հաջողվել է արձանագրել իր օգտին տրված յուրաքանչյուր քվե:
2. Թե՛ նախընտրական քարոզչության ընթացքում, թե՛ քվեարկության օրը քաղաքացիների ընտրական կամքը ենթարկվել է վարչական եւ ֆինանսական ապօրինի ճնշումների, որոնց վերաբերյալ կան բազմաթիվ ահազանգեր:
3. ՀՀ իրավապահ մարմինները ընտրակաշառքների դեմ պայքարում ցուցաբերել են համատարած անգործություն եւ ընտրակաշառք բաժանողների համար ստեղծված են եղել անպատժելիության նպաստավոր պայմաններ:
4. Ընտրակաշառքների բաժանման եւ վերցման շղթայում ներգրավված են եղել տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ եւ այդ երեւույթի նկատմամբ ձեւավորված է հանրային հանդուրժողականության մթնոլորտ, ինչը Հայոց պետականության հիմքում դրված դանդաղ գործողության ռումբ է:
5. ԵԼՔ դաշինքը խորհրդարանական գործունեության ընթացքում եւ ընդհանրապես՝ միջոցներ է ձեռնարկելու 2017 թվականի ԱԺ ընտրությունների ընթացքում տեղ գտած ապօրինի երեւույթների պատշաճ քննության իրականացմանը հասնելու համար, հետեւողական եւ սկզբունքային պայքար է մղելու այդ երեւույթների դեմ:
6. ԵԼՔ դաշինքը ակնածանք է արտահայտում բոլոր այն քաղաքացիներին, վստահված անձանց եւ դիտորդներին, ովքեր ընտրական տեղամասում առաջնորդվել են քաղաքացիական գիտակցությամբ, իրենց քվեով եւ գործունեությամբ պաշտպանել են օրինականությունը եւ ժողովրդավարությունը: Դաշինքը շնորհակալություն է հայտնում նաեւ բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր ֆինանսական, կազմակերպչական, քաղաքական եւ բարոյական աջակցություն են ցուցաբերել դաշինքին:
7. ԵԼՔ դաշինքը իրեն համարում է իր օգտին քվեարկած ավելի քան 122 հազար 49 քաղաքացիների պատվիրակը եւ խոսելու է նրանց անունից: ԵԼՔ դաշինքը գործելու է հանուն ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու, հայ ժողովրդի, Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Արցախի Հանրապետության ազատության, անվտանգության ու բարեկեցության»:

Блок «Елк» заявил о «бомбе замедленного действия» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Блок «Елк» («Выход») принял сегодня заявление относительно выборов в парламент Армении, состоявшихся 2 апреля.
«1. Официальные результаты выборов в целом сформированы на основе голосования участвовавших в выборах граждан, и блоку «Елк» удалось зафиксировать каждый полученный в свою пользу голос.
2. Как в период предвыборной агитации, так и в день голосования избирательное право граждан подвергалось незаконному административному и финансовому давлению, в связи с чем было сделано множество заявлений.
3. Правоохранительные органы Армении в борьбе против подкупа голосов проявили всеобщее бездействие, и для тех, кто раздавал взятки избирателям, были созданы благоприятные условия безнаказанности.
4. В цепочку раздачи и получения избирательных взяток были вовлечены десятки тысяч граждан, и в отношении данного явления создана атмосфера общественной терпимости, а это – бомба замедленного действия, заложенная под основы армянской государственности.
5. Блок «Елк» в ходе своей парламентской деятельности и в целом примет меры по проведению надлежащего расследования незаконных явлений, имевших место в ходе парламентских выборов 2017 года, и будет последовательно и принципиально бороться против этих явлений.
6. Блок «Елк» выражает свое почтение всем гражданам, доверенным лицам и наблюдателям, которые на избирательных участках руководствовались гражданской сознательностью, защищали законность и демократию. Также блок выражает благодарность всем гражданам, которые оказали блоку финансовую, организационную, политическую и моральную поддержку.
7. Блок «Елк» считает себя делегатом более 122 тыс. 49 граждан, проголосовавших за него, и будет выступить от их имени. Блок «Елк» будет действовать во имя свободы, безопасности и благополучия каждого гражданина Армении, армянского народа, Республики Армения и Республики Арцах».