ԵԼՔ դաշինքը խոսել է «դանդաղ գործողության ռումբի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԼՔ դաշինքն այսօր հայտարարություն է ընդունել ապրիլի 2-ի ԱԺ ընտրությունների վերաբերյալ:
«1. Ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, ընդհանուր առմամբ, ձեւավորվել են ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների քվեարկության արդյունքում եւ ԵԼՔ դաշինքին հաջողվել է արձանագրել իր օգտին տրված յուրաքանչյուր քվե:
2. Թե՛ նախընտրական քարոզչության ընթացքում, թե՛ քվեարկության օրը քաղաքացիների ընտրական կամքը ենթարկվել է վարչական եւ ֆինանսական ապօրինի ճնշումների, որոնց վերաբերյալ կան բազմաթիվ ահազանգեր:
3. ՀՀ իրավապահ մարմինները ընտրակաշառքների դեմ պայքարում ցուցաբերել են համատարած անգործություն եւ ընտրակաշառք բաժանողների համար ստեղծված են եղել անպատժելիության նպաստավոր պայմաններ:
4. Ընտրակաշառքների բաժանման եւ վերցման շղթայում ներգրավված են եղել տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ եւ այդ երեւույթի նկատմամբ ձեւավորված է հանրային հանդուրժողականության մթնոլորտ, ինչը Հայոց պետականության հիմքում դրված դանդաղ գործողության ռումբ է:
5. ԵԼՔ դաշինքը խորհրդարանական գործունեության ընթացքում եւ ընդհանրապես՝ միջոցներ է ձեռնարկելու 2017 թվականի ԱԺ ընտրությունների ընթացքում տեղ գտած ապօրինի երեւույթների պատշաճ քննության իրականացմանը հասնելու համար, հետեւողական եւ սկզբունքային պայքար է մղելու այդ երեւույթների դեմ:
6. ԵԼՔ դաշինքը ակնածանք է արտահայտում բոլոր այն քաղաքացիներին, վստահված անձանց եւ դիտորդներին, ովքեր ընտրական տեղամասում առաջնորդվել են քաղաքացիական գիտակցությամբ, իրենց քվեով եւ գործունեությամբ պաշտպանել են օրինականությունը եւ ժողովրդավարությունը: Դաշինքը շնորհակալություն է հայտնում նաեւ բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր ֆինանսական, կազմակերպչական, քաղաքական եւ բարոյական աջակցություն են ցուցաբերել դաշինքին:
7. ԵԼՔ դաշինքը իրեն համարում է իր օգտին քվեարկած ավելի քան 122 հազար 49 քաղաքացիների պատվիրակը եւ խոսելու է նրանց անունից: ԵԼՔ դաշինքը գործելու է հանուն ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու, հայ ժողովրդի, Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Արցախի Հանրապետության ազատության, անվտանգության ու բարեկեցության»:

“1. In general, the official results of the elections reflect the results of the popular vote, and the Yelk alliance successfully registered each vote for the alliance.
2. During both the election campaign and the voting day, the citizens’ will was subjected to illegal administrative and financial pressure, indicated in multiple reports.
3. Law enforcement bodies displayed nationwide inaction in the fight against vote buying, which created favorable conditions of impunity for the persons guilty of that crime.
4. Dozens of thousands of citizens were involved in vote buying and selling. There is an atmosphere of tolerance towards that phenomenon in the Armenian society, which is a time bomb in the foundation of Armenian statehood.
5. Yelk alliance will take measures to ensure proper investigation of the illegal actions committed during the 2017 parliamentary elections and in general, and will fight against those consistently and principally.
6. Yelk alliance expresses deepest respect for all citizens, trusted persons and observers, who protected legitimacy and democracy with their votes and activity. The alliance also thanks the citizens who provided financial, organizational, political and moral support to the alliance.
7. Yelk alliance considers itself to be the representative of more than 122,049 citizens, who voted for the alliance, and will speak on their behalf. Yelk alliance will work for freedom, security and well-being of every Armenian citizen, the people of Armenia, and Republics of Armenia and Artsakh.”