Յան Պետերսեն. «Ամեն ինչ նկատում եւ արձանագրում ենք» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յան Պետերսենն այսօր ասել է, որ Հայաստանում լավ ընտրությունների կազմակերպման համար միայն նոր տեխնիկական սարքավորումների առկայությունը բավարար չէ։
«Որոշ կուսակցություններ շարունակում են պահպանել իրենց նախկին գործելաոճը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Յան Պետերսենը։
Նա խուսափել է հրապարակել այդ կուսակցությունների անունները՝ նշելով, «որ բավարար ապացույցներ չունեն»։
«Մենք ամեն ինչ նկատում եւ արձանագրում ենք, սակայն չենք կարող գնալ եւ հարցնել, թե այս կամ այն անձը ինչ է անում ընտրատեղամասի շրջակայքում»,- ասել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելության ղեկավարը։
Յան Պետերսենն ընդգծել է, որ Հայաստանի քաղաքացիները պետք է «փորձեն ինստիտուցիոնալ ուղիներով բարձրաձայնել առկա խնդիրների մասին եւ ավելի ակտիվ լինեն»։
Նա նշել է, որ ընտրությունները միայն քվեարկության օրով չեն սահմանափակվում, եւ իր ղեկավարած թիմը շարունակելու է հետեւել արձանագրված բոլոր խախտումների ընթացքին։

Ян Петерсен: «Мы все замечаем и фиксируем» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ Ян Петерсен сказал сегодня, что нового технического оборудования недостаточно для проведения хороших выборов в Армении.
«Некоторые партии сохраняют прежний стиль деятельности», - сказал Ян Петерсен на встрече с журналистами. Он не стал называть эти партии, отметив, что не владеет «достаточными доказательствами».
«Мы все замечаем и фиксируем, однако мы не можем пойти и спросить, что делает тот или иной человек рядом с избирательным участком», - сказал руководитель миссии БДИПЧ/ОБСЕ.
Ян Петерсен подчеркнул, что граждане Армении должны «пытаться решать существующие проблемы институциональным путем и быть более активными».
Он подчеркнул, что выборы не ограничиваются только днем голосования, и его команда продолжит следить за процессом.