Յան Պետերսեն. «Ամեն ինչ նկատում եւ արձանագրում ենք» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յան Պետերսենն այսօր ասել է, որ Հայաստանում լավ ընտրությունների կազմակերպման համար միայն նոր տեխնիկական սարքավորումների առկայությունը բավարար չէ։
«Որոշ կուսակցություններ շարունակում են պահպանել իրենց նախկին գործելաոճը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Յան Պետերսենը։
Նա խուսափել է հրապարակել այդ կուսակցությունների անունները՝ նշելով, «որ բավարար ապացույցներ չունեն»։
«Մենք ամեն ինչ նկատում եւ արձանագրում ենք, սակայն չենք կարող գնալ եւ հարցնել, թե այս կամ այն անձը ինչ է անում ընտրատեղամասի շրջակայքում»,- ասել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելության ղեկավարը։
Յան Պետերսենն ընդգծել է, որ Հայաստանի քաղաքացիները պետք է «փորձեն ինստիտուցիոնալ ուղիներով բարձրաձայնել առկա խնդիրների մասին եւ ավելի ակտիվ լինեն»։
Նա նշել է, որ ընտրությունները միայն քվեարկության օրով չեն սահմանափակվում, եւ իր ղեկավարած թիմը շարունակելու է հետեւել արձանագրված բոլոր խախտումների ընթացքին։

Jan Petersen: “We notice and report everything” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Head of the OSCE/ODIHR Election Observation Mission Jan Petersen said today that new equipment is not enough to organize good elections in Armenia.
“Certain political parties maintain their previous behavior model,” Jan Petersen told the press.
Mr Petersen did not disclose the names of those parties, noting that “there isn’t enough evidence”.
“We notice and report everything, but cannot come and ask what this or that person is doing around the polling station,” said the Head of OSCE/ODIHR mission.
Jan Petersen stressed that Armenian citizens should “raise current issues via institutional measures and be more active”.
He emphasized that elections aren’t limited to the voting day, and the team he manages will continue following investigation of the reported electoral fraud cases.