Նոր ընտրակարգը դժվար ընկալելի է, կարծում են քաղաքական ուժերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների եւ դաշինքների ներկայացուցիչները կարծում են, որ Ընտրական նոր օրենսգիրքը հանրության կողմից դժվար ընկալելի է, սակայն մեկ քայլ առաջ է՝ Հայաստանում ժողովրդավարության կատարելագործման ճանապարհին։
«Հայ ազգային կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Մանուկյանն այսօր հրավիրված քննարկմանն ասել է, որ նոր օրենսգրքում հաշվի չեն առնվել ընտրաքվեները հաշվելու գործընթացի բարդությունները։
«Ելք» դաշինքի ներկայացուցիչ Արայիկ Հարությունյանն էլ նշել է, որ իշխանությունները պետք է լայնածավալ աշխատանք կատարեն՝ քաղաքացիներին բացատրելու համար ընտրական նոր գործընթացը։
Նա ընդգծել է, որ «ազատ եւ արդար ընտրությունների կայացման համար հիմքեր չի տեսնում»:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչ Լեռնիկ Ալեքսանյանն էլ ասել է, որ բոլոր թերություններով հանդերձ՝ Ընտրական օրենսգիրքը չի կարող միանգամից փոխել նախկինում եղած սխալները։
«Այս օրենսգիրքը հնարավորություն է տալիս ընտրական տեղամասերում ստեղծվել թափանցիկություն։ Այն մեծ քայլ է առաջ, եւ միտումներ կան նախկինում եղած թերությունները վերացնելու համար»,- նշել է ՀՀԿ անդամը։
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունից Ստեփան Սաֆարյանն էլ ասել է, որ «արդար ընտրություններ կազմակերպելու համար իշխանությունը պետք է քաղաքական կամք դրսեւորի»:

Armenia’s political powers believe new Electoral Code is hard to understand - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Representatives of the parties and alliences, which will participate in the parliamentary elections in Armenia, believe the new Electoral Code is be difficult to understand for the people, but is a one step forward on the way of improving democracy in Armenia.
Member of Armenian National Congress (ANC) alliance Aram Manukyan said at the discussion today that the new Code doesn’t account for the difficulties of counting families.
Representative of the “Yelk” alliance Arayik Harutyunyan noted that the authorities should carry out large-scale efforts to explain the new election process to the people.
He stressed that he “saw no base for free and just elections”.
Representative of the Republican Party of Armenia Lernik Aleksanyan stated that given all the flaws, the Electoral Code cannot correct previous mistakes.
“The Code allows creating transparency in the voting stations. This is a big step forward, and there is a tendency of correcting mistakes of the past elections,” said the RPA member.
Stepan Safaryan from Free Democrats Party said, “The government needs to demonstrate political will to organize fair elections.”