ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը Հայաստանում մեկնարկել է իր առաքելությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն այսօր սկսել է իր առաքելությունը՝ ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները դիտարկելու նպատակով:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան Յան Պետերսենն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ առաքելությունը բաղկացած է լինելու հիմնականում 14 փորձագետներից եւ 28 երկարաժամկետ դիտորդներից, որոնք տեղակայվելու են ամբողջ երկրի տարածքով եւ աշխատելու են երկուհոգանոց թիմերով։
Բացի այդ, առաքելությունը ներգրավելու է 250 կարճաժամկետ դիտորդի՝ ընտրությունների ընթացքը գնահատելու համար:
Յան Պետերսենի խոսքով՝ նախօրեին Երեւան ժամանած դիտորդական առաքելության խումբն արդեն հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ ԱԳՆ-ի եւ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ։
«Մենք լիահույս ենք, որ աշխատելու ենք իշխանությունների, քաղաքական կուսակցությունների, քաղաքացիական հասարակության եւ այլ շահագրգիռ կողմերի հետ»,- ասել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելության ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ գործելու են «բաց ու թափանցիկ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան»։
«Մենք եկել ենք այստեղ դիտարկելու, գնահատելու եւ առաջարկություններ ներկայացնելու համար»,- նշել է Յան Պետերսենը։
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ նախնական հայտարարությունը կհրապարակվի ընտրությունների հաջորդ օրը, իսկ վերջնական զեկույցը՝ ներառյալ առաջարկությունները, կհրապարակվեն ընտրական գործընթացի ավարտից երկու ամիս անց:

Photo: http://www.independent.mk
Yerevan /Mediamax/. OSCE/ODIHR formally opened today an observation mission for April 2 Parliamentary elections in Armenia.
Ambassador Jan Petersen, Head of the OSCE/ODIHR election observation mission, said today that the mission involved 14 experts and 28 long-term observers to be deployed in teams of two across the country.
In addition, ODIHR will request 250 long-term observers to monitor proceedings on the election day.
According to Jan Petersen, the election observation mission arrived in Yerevan yesterday and has already met with the representatives Armenian Ministry of Foreign Affairs and Central Electoral Commission of Armenia.
“We look forward to working closely with the authorities, parties, civil societies and all
those concerned,” Head of the OSCE/ODIHR mission said.
He emphasized that the mission’s activity would be “open and transparent, in compliance with international standards”.
“We came here to observe, estimate and make suggestions,” Jan Petersen said.
The statement of preliminary findings and conclusions will be issued on the day after the elections. The final report on the observation of the entire electoral process, including recommendations, will be published approximately two months after the completion of the election process.