ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը Հայաստանում մեկնարկել է իր առաքելությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն այսօր սկսել է իր առաքելությունը՝ ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները դիտարկելու նպատակով:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան Յան Պետերսենն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ առաքելությունը բաղկացած է լինելու հիմնականում 14 փորձագետներից եւ 28 երկարաժամկետ դիտորդներից, որոնք տեղակայվելու են ամբողջ երկրի տարածքով եւ աշխատելու են երկուհոգանոց թիմերով։
Բացի այդ, առաքելությունը ներգրավելու է 250 կարճաժամկետ դիտորդի՝ ընտրությունների ընթացքը գնահատելու համար:
Յան Պետերսենի խոսքով՝ նախօրեին Երեւան ժամանած դիտորդական առաքելության խումբն արդեն հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ ԱԳՆ-ի եւ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ։
«Մենք լիահույս ենք, որ աշխատելու ենք իշխանությունների, քաղաքական կուսակցությունների, քաղաքացիական հասարակության եւ այլ շահագրգիռ կողմերի հետ»,- ասել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելության ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ գործելու են «բաց ու թափանցիկ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան»։
«Մենք եկել ենք այստեղ դիտարկելու, գնահատելու եւ առաջարկություններ ներկայացնելու համար»,- նշել է Յան Պետերսենը։
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ նախնական հայտարարությունը կհրապարակվի ընտրությունների հաջորդ օրը, իսկ վերջնական զեկույցը՝ ներառյալ առաջարկությունները, կհրապարակվեն ընտրական գործընթացի ավարտից երկու ամիս անց:

БДИПЧ/ОБСЕ начало миссию в Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ/ОБСЕ) сегодня начало осуществление миссии по наблюдению за парламентскими выборами, которые состоятся в Армении 2 апреля.
Глава наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ Ян Петерсен сегодня на встрече с журналистами сказал, что миссия в основном будет состоять из 14 экспертов и 28 долгосрочных наблюдателей, которые будут работать в парах на территории всей страны.
Кроме того, в миссии примут участие 250 кратковременных наблюдателей для оценки хода выборов.
По словам Яна Петерсена, накануне прибывшая в Ереван группа наблюдателей встретилась с представителями МИД и Центральной избирательной комиссии Армении.
«Мы надеемся работать с властями, политическими партиями, гражданским обществом и другими заинтересованными сторонами», - сказал глава миссии БДИПЧ/ОБСЕ.
Он подчеркнул, что группа будет действовать «открыто и прозрачно, в соответствии с международными стандартами».
«Мы приехали сюда наблюдать, оценивать и выступать с предложениями», - отметил Ян Петерсен.
Предварительное заявление БДИПЧ/ОБСЕ будет обнародовано на следующий день после выборов, а окончательный доклад, включая предложения, будет обнародован через два месяца после завершения выборных процессов.