Ծառուկյանը ձեւավորելու է «լայն դաշինք» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանն այսօր հայտարարել է, որ վերադառնում է քաղաքականություն եւ ձեւավորելու է լայն դաշինք:
«Դուք գիտեք, որ ես երբեք չեմ ձգտել իշխանության, մշտապես ասել եմ եւ շարունակում եմ կրկնել, որ չեմ ցանկանում զբաղեցնել որեւէ պաշտոն՝ հանուն փառքի եւ սեփական ամբիցիաների: 2015 թվականի փետրվարյան հայտնի դեպքերից հետո ես փակեցի քաղաքական գործունեության իմ էջը՝ թույլ չտալով, որպեսզի ժողովրդի խաղաղ ու արդարացի պոռթկումը վերածվի առճակատման եւ արյունահեղության: Ես ինձ երբեք չէի ների մարդկային հնարավոր կորուստների համար եւ շնորհակալ եմ, որ ժողովուրդն ինձ հասկացավ: Չեմ ափսոսում, որ քաղաքական զարգացումների այդ փուլում, երբ ակնհայտ էր ժողովրդի անվերապահ աջակցությունը, ընդունակ եղանք կայացնել ճիշտ որոշում՝ խուսափելով արյունահեղությունից եւ անդառնալի կորուստներից, հարվածի տակ չդրեցինք Հայաստանի եւ Արցախի կայունությունն ու անվտանգությունը», - ասված է հայտարարության մեջ:
Գագիկ Ծառուկյանն ասել է, որ իր որոշումից հետո քաղաքական դաշտում առաջացած բացը «ոչ մի քաղաքական ուժ եւ գործիչ այդպես էլ չկարողացավ լրացնել»:
«Ես զերծ կմնայի քաղաքական գործընթացներին մասնակցելուց, եթե տեսնեի ու վստահ լինեի, որ մեր երկիրը ընթանում է ճիշտ ճանապարհով, տնտեսությունը զարգանում է, որ ժողովրդի բարեկեցության մակարդակը բարձրանում է: Ցավոք, ունենք մեծ չափերի հասնող արտագաղթ, թույլ ու հիվանդ տնտեսություն, աղքատության անընդհատ աճ, բարձր չափերի հասնող գործազրկություն եւ ապագայի նկատմամբ անվստահություն: Ես չեմ կարող անտարբեր լինել իմ ժողովրդի ճակատագրի հանդեպ՝ հատկապես, որ յուրաքանչյուր օր ինձ են դիմում հազարավոր քաղաքացիներ՝ հորդորելով վերադառնալ քաղաքականություն: Ինձ են դիմում «Բարգավաճ Հայաստանի» իմ կուսակից ընկերները, ում հետ ես երկար ճանապարհ եմ անցել, ինձ են դիմում բազմաթիվ կուսակցությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ովքեր համոզված են, որ իմ վերադարձը կօգնի շտկելու այս ծանր իրավիճակը: Վերջին ամիսներին բազմաթիվ հանդիպումներ եմ ունեցել նաեւ Սփյուռքի հասարակական-քաղաքական, գործարար շրջանակների եւ մտավորականության ներկայացուցիչների հետ, ովքեր եւս ինձ հորդորում են վերադառնալ քաղաքականություն», - ասել է Ծառուկյանը:
«2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները ճակատագրական են լինելու Հայաստանի ապագայի համար: Նկատի ունենալով մեր երկրի առջեւ ծառացած ներքին եւ արտաքին մարտահրավերները, ինչպես նաեւ իմ քաղաքականություն վերադառնալու հանրային պահանջը, ես հայտարարում եմ, որ բացում եմ քաղաքական գործունեության փակված էջը եւ մասնակցելու եմ 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին՝ ձեւավորելով լայն դաշինք: Մեր դռները բաց են բոլոր այն քաղաքական ուժերի եւ գործիչների առաջ, ովքեր մտահոգ են մեր երկրի ապագայով», - ասված է հայտարարության մեջ:

Царукян cформирует «широкий блок» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава Национального олимпийского комитета Армении, депутат парламента Гагик Царукян заявил сегодня о возвращении в политику и формировании широкого блока.
«Вы знаете, что я никогда не стремился к власти, я всегда говорил и продолжаю повторять, что не хочу должностей ради славы и собственных амбиций. После известных событий февраля 2015 года я закрыл страницу своей политической деятельности, не допустив, чтобы мирные и справедливые требования народа перелились в столкновение и кровопролитие. Я никогда не простил бы себе возможных человеческих жертв и благодарен народу за понимание. Я не жалею, что на том этапе, когда безоговорочная поддержка народа была очевидной, мы сумели принять правильное решение, избежав кровопролития и необратимых потерь, и не поставили под удар стабильность и безопасность Армении и Арцаха», - говорится в заявлении.
Гагик Царукян сказал, что «ни одна политическая сила или политик так и не сумели  восполнить пробел, образовавшийся на политическом поле» после его ухода.
«Я бы воздержался от участия в политических процессах, если бы видел, что наша страна идет по правильному пути, экономика развивается, а уровень благополучия народа растет. К сожалению, у нас наблюдается высокий уровень эмиграции, слабая и нездоровая экономика, постоянный рост бедности, высокий уровень безработицы и неуверенность в будущем. Я не могу оставаться безразличным к судьбе своего народа, особенно когда ко мне ежедневно обращаются тысячи граждан, призывая вернуться в политику. Ко мне обращаются мои товарищи из «Процветающей Армении», с которыми я прошел долгий путь, представители многих партий и общественных организаций, которые уверены, что мое возвращение поможет исправить эту тяжелую ситуацию. За последние месяцы я провел множество встреч также с представителями общественно-политических и бизнес-кругов Диаспоры, а также с представителями интеллигенции, которые также призывают меня вернуться в политику»,- сказал Царукян.
«Парламентские выборы 2017 года станут судьбоносными для будущего Армении. Имея в виду внутренние и внешние вызовы, а также общественный спрос на мое возвращение в политику, я заявляю, что открываю перевернутую страницу политической деятельности и приму участие в парламентских выборах 2017 года, сформировав широкий блок. Наши двери открыты для всех политических сил и политиков, которых волнует будущее нашей страны»,- говорится в заявлении.