ԱՄՆ դեսպան.Կոռուպցիայի եւ ազգային անվտանգության հատումը խնդիր է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ասել է, որ «կոռուպցիայի եւ ազգային անվտանգության հատումը կարեւորագույն խնդիր է Հայաստանի համար»:
Ջորջ Մարշալի անվան անվտանգության հետազոտությունների կենտրոնը 2016թ. սեպտեմբերի 29-ին Երեւանում հյուրընկալել էր իր շրջանավարտներին:
Միջոցառման ընթացքում «Կոռուպցիան որպես ազգային անվտանգությանը սպառնալիք» թեմայի շուրջ զեկույց ներկայացրեցին կենտրոնի շրջանավարտներ Հայարփի Մխիթարյանը՝ Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդից եւ Ելիզավետա Մարգարյանը՝ ՀՀ Ֆինանսների նախարարությունից:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը ողջունել է Մարշալի անվան կենտրոնի շրջանավարտներին եւ շնորհավորել է նրանց այն կարեւոր դերակատարության համար, որ նրանք ունեցել են «Հայաստանի եւ կովկասյան տարածաշրջանի անվտանգության ու պաշտպանական յուրահատուկ մարտահրավերների վերաբերյալ Վաշինգտոնում եւ շատ եվրոպական մայրաքաղաքներում ավելի լավ ու ավելի առողջ ըմբռնում ձեւավորելու հարցում»:
ԱՄՆ դեսպանը նաեւ ավելացրել է. «Կոռուպցիայի եւ ազգային անվտանգության հատման կետը կարեւորագույն նշանակության խնդիր է Հայաստանում եւ ամբողջ աշխարհում, եւ ես ուրախ եմ տեսնել այս երկու մասնագետներին, հարգարժան շրջանավարտներին եւ հյուրերին, ովքեր հավաքվել են անդրադառնալու այս թեմային նման լրջությամբ»:
Հայաստանը Ջորջ Մարշալի անվան անվտանգության հետազոտությունների կենտրոնի ծրագրերին մասնակցում է 1995 թվականից՝ տարեկան կենտրոն ուղարկելով միջինը 15 ուսանողի: Ներկայում Հայաստանում կան մոտ 240 շրջանավարտներ, ովքեր զբաղեցնում են տարբեր պաշտոններ Հայաստանի կառավարությունում, գերատեսչություններում եւ մարմիններում:

U.S. envoy: intersection of corruption and national security is a critical issue for Armenia - Mediamax.am
5848 views
U.S. envoy: intersection of corruption and national security is a critical issue for Armenia
Yerevan/Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills said that "the intersection of corruption and national security is an issue of critical importance in Armenia”.
The George C. Marshall Center (GCMC) of Security Studies hosted an alumni outreach event in Yerevan on September 29, which featured two GCMC alumni - Hayarpi Mkhitaryan from the Armenian National Security Council and Yelizaveta Margaryan from the Ministry of Finance - who presented their views on the topic of “Corruption as a National Security Threat.”
U.S. Ambassador Richard Mills welcomed the Marshall Center alumni and congratulated them on the important role they have played in “collectively contributing to a better and more robust understanding in Washington and many European capitals of the unique security and defense challenges facing Armenia and the Caucasus region.”
Ambassador Mills added that “the intersection of corruption and national security is an issue of critical importance in Armenia and around the world, and I am pleased to see these two professionals, and the distinguished alumni and guests who have gathered here today, address this subject with such seriousness.”
Since 1995 Armenia is sending 15 students per year on average to the GCMC.  Currently there are approximately 240 GCMC alumni in Armenia who hold a broad range of positions within the Armenian government, as well as other agencies and institutions.