Վարչապետը նոր նախարարներից «համարձակ քայլեր» է սպասում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր կառավարության նիստի մեկնարկին ներկայացրել է նորանշանակ չորս նախարարներին:
«Շնորհավորում եմ մեր նոր թիմակիցներին: Պարոն Արամյանը ֆինանսական աշխարհում հայտնի անձնավորություն է եւ, երեւի առանձնապես ներկայացնել պետք չէ: Ինքն իր առջեւ դրված խնդիրները շատ լավ գիտի»,- ասել է վարչապետը՝ ներկայացնելով ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանին:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսության, տրանսպորտի եւ կապի, էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարներին՝ կառավարության ղեկավարը նկատել է.
«Իգնատի Առաքելյանը, Վահան Մարտիրոսյանը եւ Աշոտ Մանուկյանն ընտրվել  են հետեւյալ չափանիշների հիման վրա՝  երեքն էլ համապատասխան ոլորտների կառավարիչներ են, իրենց բավական լավ են դրսեւորել, համեստ ու պարկեշտ մարդիկ են, կառավարման նոր մշակույթի կրողներ են: Ակնկալում եմ, որ առաջիկայում նրանք կներկայացնեն ոլորտի զարգացման վերաբերյալ իրենց պատկերացումներն ու ծրագրերը: Ակնկալում եմ ռեալ ու շատ համարձակ քայլեր: Դուք հնարավորություն ունեք Ձեր երազած ոլորտը կառուցել, երկիրը փոխել, լավ միջավայր ստեղծել»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ մեծ ակնկալիքներ ունի նորանշանակ նախարարներից՝ ներառյալ կառավարման համակարգի վերանայումը:
«Այժմ քննարկվում է, որ նախարարություններն ու գերատեսչություններն ունենան հայտանիշեր, որոնցով կգնահատվի նրանց աշխատանքը: Այդտեղ անպայման ներգրավված կլինի մի գործոն, թե տվյալ ոլորտը որքան ներդրում է ներգրավում»,-եզրափակել է վարչապետը:

Armenian Prime Minister Karen Karapetyan
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Karen Karapetyan introduced today the newly appointed four ministers at the start of the government session.
“I congratulate our new teammates. Mr. Aramyan is a respected person in finance world, and I don’t think he needs much presentation. He comprehends well all the problems that he will face,” Prime Minister said, introducing Minister of Finance Vardan Aramyan.
Speaking of Ministers of Agriculture, Transport and Communication, Energy and Natural Resources, the leader of the government noted:
“Ignaty (Igor) Arakelyan, Vahan Martirosyan and Ashot Manukyan were chosen by the following criteria: the three of them are true leaders of the relevant sphere, they proved themselves as decent and honest people, bearers of new management culture. I expect them to present their vision and programs for the country’s development in the nearest future. I expect real and bold steps. You have the opportunity to construct the sphere of your dreams, change the country, create favorable atmosphere,” Karen Karapetyan said.
Prime Minister highlighted that he has great expectation from the newly appointed ministers, including those relating to management system revision.
“Currently we discuss the possibility of KPI system for ministries and departments, which will estimate their work. One criteria will certainly be included here, which implies the amount of investments allocated in the relevant sphere,” Prime Minister summarized.