«Պայքարելու ենք մինչեւ վերջ», ասել են «Սասնա ծռեր»-ի անդամները
Երեւան: Մեդիամաքս: Ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի շենքը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներն այսօր հայտարարել են, որ «չեն հանձնվելու եւ պայքարելու են մինչեւ վերջ»:
Այս մասին խմբի անդամները հայտարարել են ՊՊԾ գնդի տարածքում լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Մեր պայքարն արդյունքներ է տալիս: Մենք չենք պատրաստվում մեր զենքը վայր դնել: Մեր նպատակն է այս մթնոլորտը տարածել ամբողջ Հայաստանով: Շարժումը կառուցվածքային ձեւեր է ստանում եւ կարճ ժամանակ անց կունենանք այն, ինչ երազում ենք: Ցանկացած գիտակցված ընդվզում բերում է ցանկալի արդյունքի»,- ասել է «Սասնա ծռեր»-ի անդամ, «Հիմնադիր խորհրդարան»-ի մամուլի խոսնակ Վարուժան Ավետիսյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ով է լինելու խմբի անվտանգության երաշխավորը, Վարուժան Ավետիսյանը նշել է՝ «Առաջինը՝ ժողովուրդը, երկրորդը՝ մեր զենքը»:
Անդրադառնալով կառավարության հրաժարականի հնարավորությանը՝ Վարուժան Ավետիսյանն ասել է, որ այն պետք է երկու պայմանի բավարարի.
«Կառավարությունը պետք է բաղկացած չլինի ՀՀԿ-ի եւ նրա հետ բանակցած կուսակցություններից, պետք է ունենա անցումային մանդատ: Նախագահի լիազորությունները պետք է նվազեցվեն: Մաս-մաս հանձնելով լիազորությունները՝ պետք է ապահովել փափուկ անցումը»:
Ինչ վերաբերում է Խորենացի փողոցում սկսված շարժման ուղղորդմանը, Վարուժան Ավետիսյանն ասել է, որ պետք է լինի կոլեկտիվ մարմին:
«Կուսակցություններին, որպես շարժումը առաջնորդողի, չենք տեսնում: Մաքուր կենսագրություն ունեցող մարդիկ պետք է լինեն: Մենք ստեղծում ենք նոր պետություն: Մենք վերակերտում ենք Հայաստանի Հանրապետությունը»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությանը Խորենացի փողոցի ցույցերին՝ Վարուժան Ավետիսյանն ասել է, որ նա ծառայեցնում է շարժումն իր կուսակցական շահերին:
Որպես շարժման հնարավոր առաջնորդի՝ Վարուժան Ավետիսյանը նշել է Արա Պապյանի, Լեւոն Շիրինյանի, Հայկ Մարտիրոսյանի անունները:
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան ԼՂՀ Ազգային Ժողովի պատգամավոր, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանն ասել էր, որ իր միջնորդությամբ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներն հանդիպել են ԱԱԾ տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի հետ, որի արդյունքում որոշում էր կայացվել ազատ արձակել ՊՊԾ գնդում գտնվող պատանդներին` պայմանով, որ տարածքում ստեղծվելու է մամուլի կենտրոն:
Վարուժան Ավետիսյանի խոսքով՝ իրենք ակնկալում են, որ ՊՊԾ գնդի տարածքում մամուլի կենտրոնը կգործի 15 օրից մինչեւ մեկ ամիս ժամկետով:
Նշենք, որ այս պահի դրությամբ վերջին 4 պատանդները, այդ թվում՝ ՀՀ փոխոստիկանապետ Վարդան Եղիազարյանն ու Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը, ազատ են արձակվել:

Будем бороться до конца, сказали члены «Сасна црер»
Ереван /Медиамакс/. Члены группы «Сасна црер», захватившей здание полка Патрульно-постовой службы (ППС) полиции Армении, заявили сегодня, что «не будут сдаваться и намерены бороться до конца».
Об этом члены группы заявили в ходе встречи с журналистами на территории полка ППС.
«Наша борьба дает плоды. Мы не собираемся складывать оружие. Наша цель – распространить этот настрой по всей Армении. Движение получает структурную форму, и очень скоро мы добъемся того, о чем мечтаем. Любой осознанный протест приводит к желаемому результату», - сказал член «Сасна црер», пресс-секретарь «Учредительного парламента» Варужан Аветисян.
Отвечая на вопрос, кто будет гарантом безопасности группы, Варужан Аветисян сказал: «Во-первых, народ, а во-вторых, наше оружие».
Говоря о возможности отставки правительства, Варужан Аветисян сказал, что оно должно соответсвовать двум условиям:
«Правительство не должно состоять из членов РПА и партий, которые ведут с ними переговоры. У него должен быть переходный мандат. Полномочия президента должны сократиться. Вместе с постепенной сдачей полномочий должны быть обеспечены изменения».
Что касается координирования движения на улице Хоренаци, Варужан Аветисян сказал, что должен действовать коллективный орган.
«Мы не видим партии в роли лидеров движения. Это должны быть люди с чистой биографией. Мы создаем новое государство. Мы воссоздаем Республику Армения», - сказал он.
Говоря об участии Никола Пашиняна в акциях на улице Хоренаци, Варужан Аветисян сказал, что политик использует движение в интересах своей партии.
В качестве возможных лидеров движения Варужан Аветисян назвал Ара Папяна, Левона Шириняна и Айка Мартиросяна.
Напомним, что сегодня утром депутат НС Армении, герой Сегодня утром депутат Национального собрания НКР, Герой Арцаха Виталий Баласанян сказал, что при его посредничестве члены группы «Сасна црер» встретились с директором СНБ Георгием Кутояном, в результате чего было принято решение освободить заложников с условием создания на месте пресс-центра.
На данный момент последние четыре заложника, в том числе заместитель начальника полиции Армении Вардан Егиазарян и замначальника полиции Еревана Валерий Осипян находятся на свободе.