Տեր-Պետրոսյանը հանրաքվեն համեմատել է ժանտախտի ժամանակ խրախճանքի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն «հղի է Հայաստանին ու Ղարաբաղին սպառնացող անկանխատեսելի հետեւանքներով»։
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր «Սահմանադրական հանրաքվեն՝ անկանխատեսելի հետեւանքներով հղի արկածախնդրություն» վերնագրով հոդված է հրապարակել ilur.am կայքում:
«Շուրջ քսանհինգամյա ընդմիջումից հետո աշխարհն այսօր թեւակոխում է սառը պատերազմի մի նոր շրջափուլ, որի կիզակետերից մեկը կրկին դառնալու է Մերձավորարեւելյան տարածաշրջանը։ Դրա նախանշաններն արդեն իսկ առկա են։ Եռանդուն կերպով ներքաշվելով սիրիական իրադարձությունների հորձանուտը եւ սերտացնելով հարաբերություններն Իրանի հետ, Ռուսաստանը բացահայտում է իր երկարատեւ ստրատեգիական շահերն այդ տարածաշրջանում։ Նման պարագայում ակնհայտ է, որ իր թիկունքն ապահովելու նպատակով առաջիկայում նա լուրջ քայլեր է ձեռնարկելու՝ Մերձավոր Արեւելքին անմիջականորեն հարող երկրամասերում սեփական դիրքերն ամրապնդելու համար։
Այդ երկրամասերից մեկը, գուցեեւ ամենագլխավորը, բնականաբար, Անդրկովկասը լինելով, Ռուսաստանն իր առաջնահերթ խնդիրների շարքին է դասելու Ղարաբաղի խնդրի լուծումը եւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը, ինչի վկայությունն են, մասնավորապես, Լավրովի Բաքու եւ Երեւան կատարած վերջին այցերը։ Խոսքն ամենեւին չի վերաբերում Ռուսաստանի կողմից Ղարաբաղի հարցի լուծման ինչ-որ նոր ծրագիր պարտադրելուն, այլ ընդամենը Մինսկի խմբի եռանախագահության ջանքերով Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա կազմված ծրագրին նոր ավյուն հաղորդելուն։
Ինչեւէ, Հայաստանն, ըստ այդմ, կանգնած է լրջագույն մարտահրավերների առջեւ, որոնց դիմակայումը ազգային լիակատար միասնություն եւ պետականության առավելագույն ամրապնդում է պահանջում։ Դրա փոխարեն, սակայն, ինչպես տեսանք, ռեժիմը տոգորված է ժողովրդի վզին բռնի ուժով նոր սահմանադրություն փաթաթելու խելահեղ մոլուցքով, ինչն այլ կերպ, քան ծայրահեղ անպատասխանատվություն կամ արկածախնդրություն, չի կարելի կոչել։ Իսկ փաստացի պատերազմական վիճակում զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատարի պաշտոնի վերացմանը վերաբերող դրույթն արդեն որեւէ ողջամիտ մարդու ուղեղում չի կարող տեղավորվել։
Վստահ եմ, որ Հայաստանի իշխանական համակարգում Սերժ Սարգսյանը թերեւս միակ անձն է, ով հստակ գիտակցում է մեր երկրի շուրջ ստեղծված ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակի պարունակած վտանգները։ Այդ պատճառով դեռեւս հույս եմ փայփայում, որ նա, պետական մտածողություն դրսեւորելով, ի զորու է թեկուզ ժամանակավորապես կասեցնել նոր սահմանադրության ընդունման գործընթացը, իսկ եթե դա այլեւս անհնար է, գոնե հրաժարվել ամեն գնով հանրաքվեի արդյունքները կեղծելու եւ դրանով ռեժիմի եւ հասարակության միջեւ գոյություն ունեցող անջրպետն ավելի եւս խորացնելու մտքից», - գրել է Տեր-Պետրոսյանը:

Ter-Petrosyan compares referendum to “feast in the time of plague” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. First President of Armenia Levon Ter- Petrosyan has stated that the referendum on constitutional reforms "is fraught with unpredictable outcomes for Armenia and Karabakh”.
Levon Ter-Petrosyan has today published an article titled “Constitutional Referendum: A Risk Venture Fraught with Unpredictable Outcomes” on ilur.am.
“After about a 25-year-old break, the world is now entering a new stage of cold war, and Middle East will become one of its hotspots: the signs are already looming. Having zealously been involved in the Syrian events and cementing ties with Iran, Russia unveils its long-term strategic interests in the region. Under these conditions, it’s obvious that to strengthen its “back”, Russia will soon take serious steps to bolster its positions in the territories adjacent to Middle East.
Transcaucasia being one of those territories, and, perhaps, the major one, Russia will first of all set to addressing the NK conflict and settling Armenia-Azerbaijan relations which is particularly evidenced by Lavrov’s recent visits to Baku and Yerevan. I don’t mean Russia will force any new project of NK settlement: it will rather give a new impetus to the program elaborated by OSCE Minsk Group Co-Chairs and based on Madrid Principles.
However, in this regard, Armenia is facing serious challenges and to overcome them, full unification and maximum strengthening of statehood is needed. Instead, as we saw, the regime is obsessed with the idea of imposing the new constitution on the people, which cannot be called otherwise than a risky venture. And the provision on eliminating the position of the Supreme Commander in case of war is beyond comprehension.
I am convinced Serzh Sargsyan is perhaps the only person among the Armenian authorities who clearly realizes the threats contained in our country’s current geopolitical situation. That’s why, I still have the hope that he will be able to at least suspend the process of constitutional reforms, demonstrating an approach of a country leader. And if it is already impossible, he should at least drop the idea of falsifying the referendum results at any cost and thus deepening the gap between the regime and society even more”, wrote Ter-Petrosyan.