Տեր-Պետրոսյանը հանրաքվեն համեմատել է ժանտախտի ժամանակ խրախճանքի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն «հղի է Հայաստանին ու Ղարաբաղին սպառնացող անկանխատեսելի հետեւանքներով»։
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր «Սահմանադրական հանրաքվեն՝ անկանխատեսելի հետեւանքներով հղի արկածախնդրություն» վերնագրով հոդված է հրապարակել ilur.am կայքում:
«Շուրջ քսանհինգամյա ընդմիջումից հետո աշխարհն այսօր թեւակոխում է սառը պատերազմի մի նոր շրջափուլ, որի կիզակետերից մեկը կրկին դառնալու է Մերձավորարեւելյան տարածաշրջանը։ Դրա նախանշաններն արդեն իսկ առկա են։ Եռանդուն կերպով ներքաշվելով սիրիական իրադարձությունների հորձանուտը եւ սերտացնելով հարաբերություններն Իրանի հետ, Ռուսաստանը բացահայտում է իր երկարատեւ ստրատեգիական շահերն այդ տարածաշրջանում։ Նման պարագայում ակնհայտ է, որ իր թիկունքն ապահովելու նպատակով առաջիկայում նա լուրջ քայլեր է ձեռնարկելու՝ Մերձավոր Արեւելքին անմիջականորեն հարող երկրամասերում սեփական դիրքերն ամրապնդելու համար։
Այդ երկրամասերից մեկը, գուցեեւ ամենագլխավորը, բնականաբար, Անդրկովկասը լինելով, Ռուսաստանն իր առաջնահերթ խնդիրների շարքին է դասելու Ղարաբաղի խնդրի լուծումը եւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը, ինչի վկայությունն են, մասնավորապես, Լավրովի Բաքու եւ Երեւան կատարած վերջին այցերը։ Խոսքն ամենեւին չի վերաբերում Ռուսաստանի կողմից Ղարաբաղի հարցի լուծման ինչ-որ նոր ծրագիր պարտադրելուն, այլ ընդամենը Մինսկի խմբի եռանախագահության ջանքերով Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա կազմված ծրագրին նոր ավյուն հաղորդելուն։
Ինչեւէ, Հայաստանն, ըստ այդմ, կանգնած է լրջագույն մարտահրավերների առջեւ, որոնց դիմակայումը ազգային լիակատար միասնություն եւ պետականության առավելագույն ամրապնդում է պահանջում։ Դրա փոխարեն, սակայն, ինչպես տեսանք, ռեժիմը տոգորված է ժողովրդի վզին բռնի ուժով նոր սահմանադրություն փաթաթելու խելահեղ մոլուցքով, ինչն այլ կերպ, քան ծայրահեղ անպատասխանատվություն կամ արկածախնդրություն, չի կարելի կոչել։ Իսկ փաստացի պատերազմական վիճակում զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատարի պաշտոնի վերացմանը վերաբերող դրույթն արդեն որեւէ ողջամիտ մարդու ուղեղում չի կարող տեղավորվել։
Վստահ եմ, որ Հայաստանի իշխանական համակարգում Սերժ Սարգսյանը թերեւս միակ անձն է, ով հստակ գիտակցում է մեր երկրի շուրջ ստեղծված ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակի պարունակած վտանգները։ Այդ պատճառով դեռեւս հույս եմ փայփայում, որ նա, պետական մտածողություն դրսեւորելով, ի զորու է թեկուզ ժամանակավորապես կասեցնել նոր սահմանադրության ընդունման գործընթացը, իսկ եթե դա այլեւս անհնար է, գոնե հրաժարվել ամեն գնով հանրաքվեի արդյունքները կեղծելու եւ դրանով ռեժիմի եւ հասարակության միջեւ գոյություն ունեցող անջրպետն ավելի եւս խորացնելու մտքից», - գրել է Տեր-Պետրոսյանը:

Тер-Петросян сравнил референдум с «пиром во время чумы» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Первый президент Армении Левон Тер-Петросян заявил, что референдум по конституционным реформам «чреват непредвиденными последствиями, угрожающими Армении и Карабаху».
Ilur.am сегодня опубликовал статью Левона Тер-Петросяна «Конституционный референдум: «Авантюра, чреватая непредсказуемыми последствиями».
«После почти 25-летней передышки мир сегодня вступает в новую эпоху холодной войны, эпицентром которой снова станет Ближний Восток. Первые признаки этого уже налицо. Активно вовлекаясь в водоворот сирийского конфликта и сближаясь с Ираном, Россия раскрывает свои долгосрочные стратегические интересы в этом регионе. В такой ситуации очевидно, что для обеспечения своего тыла она прибегнет к серьезным мерам, чтобы укрепить свои позиции на территориях, непосредственно прилегающих к ближневосточному региону.
Один из таких регионов, а может быть - и самый главный, естественно, Закавказье. И среди первоочередных задач для России станет урегулирование Карабахского конфликта и налаживание армяно-азербайджанских отношений, свидетельством чего стали последние визиты Лаврова в Баку и Ереван. Речь вовсе не идет о том, что Россия навяжет нам новую программу урегулирования Карабахского конфликта: просто она даст новый толчок осуществлению программы, основанной на Мадридских принципах, разработанных Минской группой ОБСЕ.
В любом случае, перед Арменией встали серьезнейшие проблемы, для преодоления которых необходимы полноценное национальное единство и максимальное укрепление государственности. А вместо этого, как видим, режим нацелен на то, чтобы насильно навязать народу новую Конституцию. Это нельзя назвать иначе как крайней безответственностью и авантюризмом. А положение об упразднении должности Верховного главнокомандующего Вооруженными силами в период состояния фактической войны, вообще не может умещаться в сознании разумного человека.
Уверен, что в системе власти Армении Серж Саргсян – единственный человек, который полноценно осознает все угрозы, которые несет в себе сложившаяся вокруг нашей страны геополитическая ситуация. Поэтому я еще надеюсь, что он проявит государственное мышление и сможет хотя бы отсрочить процесс принятия новой Конституции. А если это невозможно, то хотя бы отказаться от фальсификации результатов референдума любой ценой, что еще больше увеличит существующий раскол между режимом и обществом», - пишет Тер-Петросян.