Հաստատվել է կառավարության նոր ծրագիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր կայացած ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստում հաստատվել է կառավարության նոր ծրագիրը:
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն ասել է, որ նոր ծրագիրը մշակվել է` հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության 2013թ. ծրագրի, ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության, ՀՀ նախագահի, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախընտրական ծրագրի հիմնական դրույթները, ինչպես նաեւ խորհրդարանական կուսակցությունների ծրագրերում ներկայացված` նշված փաստաթղթերի հետ համադրելի գաղափարները:
«Սույն ծրագրի իրականացմամբ 2014-2017 թվականների ընթացքում նպատակադրում է զարգացած երկրների համեմատ տնտեսական աճի առաջանցիկ տեմպերի ապահովում ՀՆԱ-ի միջնաժամկետ 5 տոկոս աճի միջոցով, նվազագույն աշխատավարձի աստիճանական բարձրացում մինչեւ 65 հազար դրամի եւ աղքատության կրճատման ապահովում 10 տոկոսային կետով», - ասել է փոխվարչապետը:
Ծրագրի հիմնական հատվածները վերաբերում են արդարացի վարձատրություն ապահովող աշխատավարձերի ստեղծմանը, որտեղ էական եւ կարեւոր նշանակություն ունի գործարար եւ ներդրումային միջավայրը, առանձնակի ուշադրության առարկա են լինելու գյուղատնտեսությունը եւ գյուղը, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների զարգացման քաղաքականությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին աջակցության խորացումը, զբոսաշրջությունը եւ մի շարք այլ ուղղություններ:

Утверждена новая программа правительства Армении
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении сегодня на внеочередном заседании утвердило свою новую программу.
Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворгян сказал, что в ходе разработки программы учитывались основные положения программы правительства 2013 года, Стратегии национальной безопасности Армении, предвыборных программ Республиканской партии и президента Армении, а также сопоставимые с отмеченными документами идеи, представленные в программах парламентских партий.
«Реализация программы преследует цель обеспечить прогрессивный экономический рост в 2014-2017гг. по сравнению с развитыми странами посредством среднесрочного роста ВВП на 5%, постепенного увеличения минимальной заработной платы до 65 тыс. драмов и обеспечения сокращения бедности на 10 процентных пунктов»,- сказал вице-премьер.
Существенное внимание в программе уделено бизнесу и инвестиционной среде, предметом особого внимания станут сельское хозяйство и село, развитие малых и средних предприятий, углубление поддержки индустрии информационных технологий, туризм и другие направления.