Հաստատվել է կառավարության նոր ծրագիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր կայացած ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստում հաստատվել է կառավարության նոր ծրագիրը:
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն ասել է, որ նոր ծրագիրը մշակվել է` հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության 2013թ. ծրագրի, ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության, ՀՀ նախագահի, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախընտրական ծրագրի հիմնական դրույթները, ինչպես նաեւ խորհրդարանական կուսակցությունների ծրագրերում ներկայացված` նշված փաստաթղթերի հետ համադրելի գաղափարները:
«Սույն ծրագրի իրականացմամբ 2014-2017 թվականների ընթացքում նպատակադրում է զարգացած երկրների համեմատ տնտեսական աճի առաջանցիկ տեմպերի ապահովում ՀՆԱ-ի միջնաժամկետ 5 տոկոս աճի միջոցով, նվազագույն աշխատավարձի աստիճանական բարձրացում մինչեւ 65 հազար դրամի եւ աղքատության կրճատման ապահովում 10 տոկոսային կետով», - ասել է փոխվարչապետը:
Ծրագրի հիմնական հատվածները վերաբերում են արդարացի վարձատրություն ապահովող աշխատավարձերի ստեղծմանը, որտեղ էական եւ կարեւոր նշանակություն ունի գործարար եւ ներդրումային միջավայրը, առանձնակի ուշադրության առարկա են լինելու գյուղատնտեսությունը եւ գյուղը, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների զարգացման քաղաքականությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին աջակցության խորացումը, զբոսաշրջությունը եւ մի շարք այլ ուղղություններ:

Armenian government’s new program approved
Yerevan /Mediamax/. The new program of the Armenian government was approved at the special session today.
Armenian Vice-Prime Minister, Territorial Administration Minister Armen Gevorgyan said the new program was worked out on the basis of the basic provisions of the Armenian government’s program for 2013, Armenia’s National Security Strategy, Armenian President, RPA election program as well as the ideas compatible with the mentioned documents presented in the programs of the parliamentary parties.
“As against the developed countries, the implementation of this program within 2014-2017 aims to ensure progressive rates of economic growth through mid-term 5% growth in GDP, gradual increase of up to AMD 65.000 in minimum wage and poverty reduction by 10 percentage points”, said the Vice Prime Minister.
The main parts of the program refer to creating salaries ensuring fair remunerations, in which the business and investment environment plays a vital and significant role; special attention will be paid to agriculture and villages, development policy of small and medium-sized enterprises, better support for information technologies, tourism and a number of other areas.