Նիկոլ Փաշինյանը, Ժան-Կլոդ Յունկերը եւ Յոհանես Հաանը
2019 թվականի  մարտի 5-ին՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը, մասնավորապես, ասել էր.
«Մենք կողմ ենք վիզաների ազատականացման երկխոսության բանակցությունները սկսելուն, ինչքան հնարավոր է շուտ: Սա կարեւոր է եւ՛ Հայաստանի համար, եւ՛ Եվրամիության: Մենք չենք ուզում, որ մարդիկ մեզ ընկալեն միայն ինստիտուտների միջոցով, մենք ուզում ենք, որ մարդիկ ճամփորդեն ազատ, հայերը ազատ գան Եվրոպա՝ առանց վիզայի, որպեսզի մեզ ավելի մոտիկից եւ լավ ճանաչեն»:
Հայաստանի քաղաքացիներից շատերը համոզված են, որ բանակցությունների ավարտից  եւ վիզաների ազատականացման մասին համաձայնագրի ստորագրումից հետո նրանք կարող են ցանկացած ժամանակ այցելել Շենգենյան գոտու երկրներ՝ միայն ավիատոմս գնելով: Դա այդպես չէ:
«Պարզաբանում» խորագրի հերթական թողարկումը պատրաստելու համար ծանոթացանք այն կանոններին, որոնք գործում են Վրաստանի քաղաքացիների համար. Վրաստանը մի քանի տարի առաջ ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման մասին պայմանագիր է ստորագրել:
1. Կարճատեւ այցով որտե՞ղ կարելի է ուղեւորվել՝ առանց վիզայի:
ԵՄ-ի հետ անայցագիր ռեժիմը ենթադրում է ազատ տեղաշարժ Շենգենյան գոտու տարածքում, որը ներառում է ԵՄ 22 անդամ երկրներ, չորս ոչ ԵՄ անդամ երկրներ եւ չորս երկրներ, որոնք պատրաստվում են դառնալ Շենգենյան համաձայնագրի անդամ:
Բացառությունը ԵՄ երկու երկրներն են՝ Մեծ Բրիտանիան եւ Իռլանդիան:
2. Ի՞նչ է նշանակում «կարճատեւ այց»:
Կարճատեւ այցը նշանակում է, որ այցելուն ցանկացած 180 օրվա ընթացքում  կարող է Շենգենյան գոտում գտնվել 90 օր:
ԵՄ/Շենգենյան գոտում 90 օր գտնվելուց հետո Վրաստանի քաղաքացին պետք է վերադառնա: Հաջորդ մուտքը Եվրամիության/Շենգենյան տարածք հնարավոր կլինի 90 օր անց (ընդհանուր առմամբ՝ 180 օր):
Նիկոլ Փաշինյանը, Ժան-Կլոդ Յունկերը եւ Յոհանես Հաանը Նիկոլ Փաշինյանը, Ժան-Կլոդ Յունկերը եւ Յոհանես Հաանը
Լուսանկարը` пресс-служба правительства Армении
Վրաստանի քաղաքացին կարող է 90 օրվա ընթացքում մի քանի անգամ մուտք գործել Շենգենյան գոտի, սակայն վերջին 180 օրվա ընթացքում այցի տեւողությունը չպետք է գերազանցի 90 օրը:
Կարճատեւ այցելություն կարելի է կատարել զբոսաշրջության, ընտանիքի անդամներին կամ ընկերներին այցելելու, գործուղումների, կարճաժամկետ ուսումնական ծրագրերի եւ դասընթացների, բուժման նպատակով:
3. Ի՞նչ փաստաթղթեր են անհրաժեշտ սահմանը հատելու համար:
Վրաստանի քաղաքացիները պետք է ունենան կենսաչափական անձնագիր:
Եվրոպական պետությունների սահմանապահները հետաքրքրվելու են ուղեւորության նպատակով եւ կարող են պահանջել հետեւյալ փաստաթղթերը.
- Հետադարձ տոմս,
- Տեղեկատվություն ամրագրած հյուրանոցի կամ նախատեսված բնակության վայրի մասին, բժշկական ապահովագրություն:
- Ուղեւորության ֆինանսական ապահովումը հաստատող փաստաթուղթ (կանխիկ գումար, վավեր բանկային քարտեր եւ այլն)՝ սովորաբար օրական 50 եվրո (չհաշված հյուրանոցը) հաշվարկով:
4. Ի՞նչ է լինում ԵՄ/Շենգենյան տարածք մուտք գործելու եւ գտնվելու կանոնները խախտելու դեպքում:
90-օրյա ժամկետը գերազանցելու դեպքում Շենգենյան գոտում ներկայությունը համարվում է անօրինական, եւ անձը ենթակա է ռեադմիսիայի:
Բացի այդ, մինչեւ 5 տարի ժամկետով կսահմանափակվի նրա՝ Շենգենյան երկրների տարածք մուտքը: Որպես այլընտրանք կարող է կիրառվել մինչեւ 3000 եվրո տուգանք:

5 марта 2019 года, по итогам встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном президент Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер, в частности, сказал:
«Мы поддерживаем старт переговоров по вопросу либерализации визового режима как можно раньше. Это важно и для Армении, и для ЕС. Мы не хотим, чтобы люди воспринимали нас только посредством институтов, мы хотим, чтобы люди свободно путешествовали, чтобы армяне свободно приезжали в Европу – без виз, чтобы ближе и лучше узнать нас».
Многие граждане Армении уверены, что после завершения переговоров и подписания соглашения о либерализации визового режима они смогут посещать страны шенгенской зоны на любой срок, только лишь купив авиабилет. Это не так.
Для подготовки очередного выпуска рубрики «Объяснение» мы ознакомились с теми правилами, которые действуют для граждан Грузии, которая несколько лет назад подписала соглашение о либерализации визового режима с ЕС.
1. Куда можно поехать без оформления визы с краткосрочным визитом?
Безвизовый режим с ЕС подразумевает свободное передвижение на территории Шенгенской зоны, которая включает 22 страны-члена Евросоюза, четыре страны-не члена Евросоюза, и четыре страны, которые собираются стать членами Шенгенского соглашения.
Исключением являются две страны ЕС - Великобритания и Ирландия.
2. Что такое краткосрочный визит?
Краткосрочный визит подразумевает пребывание в ЕС 90 дней в течение любых 180 дней. После 90 дневного периода пребывания в странах Евросоюза/Шенген гражданин Грузии должен покинуть территорию этой страны. Следующий въезд в пространство Евросоюза/Шенген будет возможен по прохождении следующих 90 дней (в сумме 180 дней).
Гражданин Грузии может въехать на территорию Шенгена несколько раз в период 90 дней, однако продолжительность визита в общей сложности не должна превышать 90 дней в течение последних 180 дней.
Никол Пашинян, Жан-Клод Юнкер и Йоханес Хаан Фото: ՀՀ կառավարություն
Краткосрочный визит можно осуществить с целью туризма, посещения членов семьи или друзей, деловых поездок, краткосрочных учебных программа и курсов, лечения.
3. Какие документы нужны для пересечения границы?
Граждане Грузии должны иметь при себе биометрический паспорт.
Представители пограничной службы европейских государств будут интересоваться целью поездки и могут потребовать предоставить следующие документы:
- Обратный билет,
- Данные о забронированной гостинице или месте предполагаемого проживания, медицинскую страховку,
- Документ, подтверждающий финансовое обеспечение поездки (наличные деньги, пассажирский чек, действующие банковские карты и так далее) обычно из расчета 50 евро в день, не считая гостиницы.
4. Что происходит при нарушении правил въезда и пребывания на территории Евросоюза/Шенген?
В случае превышения 90-дневного срока нахождение на территории страны Шенген будет считаться нелегальным, и такое лицо подлежит реадмиссии.
Кроме этого, гражданину будет ограничен въезд на территорию шенгенских стран на период до 5 лет. В качестве альтернативы в его отношении может быть применен штраф в размере до 3 000 евро.