Արցախում Ալիեւի պահանջներն ապօրինի են որակել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի նախագահը քաջ գիտակցում է, որ «Արցախի սուբյեկտայնության գլխավոր աղբյուրը երկրի նախագահն ու Ազգային ժողով պետական ինստիտուտներն են»:
Այս մասին նա ասել է «Արցախպրես» գործակալության հետ զրույցում՝ մեկնաբանելով մայիսի 28-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունը, թե պետք է Արցախում լուծարել պետական համակարգը:
«Ադրբեջանի նախագահն ավելացրել է Արցախի ժողովրդի ընտրված իշխանությունների վերաբերյալ ապօրինի պահանջները: Նման պահանջներով նա ճանաչում է այդ ինստիտուտների լեգիտիմությունն ու կարեւորությունը:
Նախագահն ու Ազգային ժողովը կրում են Արցախի ժողովրդի առաջնային մանդատը՝ ընտրված ժողովրդավարական սկզբունքներով եւ Արցախի Սահմանադրության հիման վրա:
Հարավային Կովկասում տեւական խաղաղություն ապահովելուն միտված միջազգային ակտիվ ջանքերին զուգահեռ՝ Արցախի ժողովրդին ու պետականությանն ուղղված Ադրբեջանի նախագահի հերթական սպառնալիքները նպատակ ունեն հարվածի տակ դնելու այդ ջանքերի արդյունավետության հեռանկարը»,- ասել է Լուսինե Ավանեսյանը:

В Арцахе требования Алиева назвали незаконными - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента Арцаха Лусине Аванесян заявила сегодня, что президент Азербайджана прекрасно осознает, что «главным источником арцахской субъектности являются государственные институты - президент и Национальное собрание страны».
Она сказала об этом в беседе с агентством Арцахпресс, комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева от 28 мая о том, что в Арцахе должна быть ликвидирована государственная система.
«На этот раз президент Азербайджана добавил также незаконные требования к избранным властям народа Арцаха. Предъявляя такие требования, он фактически признает легитимность и важность этих институтов.
Президент и парламент обладают первичным мандатом народа Арцаха, избраны  на основе демократических принципов и Конституции.
Параллельно с активными международными усилиями, направленными на обеспечение долгосрочного мира на Южном Кавказе, очередные угрозы президента Азербайджана народу и государственности Арцаха направлены на срыв перспективы эффективности этих усилий»,- сказала Лусине Аванесян.