Ռուբեն Վարդանյանը պատմել է «իրար կողքի, բայց ոչ միասին» բանաձեւի մասին - Mediamax.am
Արցախի պետնախարար դառնալու առաջարկն ընդունած Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի համար միակ «աշխատող» բանաձեւն է «կողք կողքի, բայց ոչ միասին»։
«Ինձ թվում է, որ միակ հնարավոր բանաձևը, որն իսկապես կարող է կենսունակ եւ աշխատող լինել, կարելի է ձեւակերպել այսպես․ «մենք ապրում ենք կողք կողքի, բայց ոչ միասին»: Սա մի մոդել է, որը թույլ կտա մի կողմից գոյակցել՝ շփվելով հարևանների հետ, բայց միևնույն ժամանակ միասին չապրել նույն կանոններով, նույն օրենքներով»,- ասել է Վարդանյանը RBC-ին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով, սա կարեւոր է ներկա իրավիճակում, երբ «կան շատ ուժեղ հայատյաց տրամադրություններ, երբ հազարամյակների ընթացքում իր հողի վրա ապրող էթնոսի ոչնչացման վտանգ կա»։
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ ցանկացած որոշում հեշտ չի լինելու բոլոր կողմերի համար, սակայն իր նշած բանաձեւը թույլ կտա «գոյակցել՝ չտեղափոխվելով մեկ միասնական տարածության հարթություն»։

Рубен Варданян рассказал о формуле «рядом, но не вместе» - Mediamax.am
Рубен Варданян, принявший предложение стать госминистром Арцаха, заявил, что единственной «рабочей» формулой для Нагорного Карабаха является «рядом, но не вместе».
«Мне кажется, единственно возможная формула, которая действительно может быть живой и рабочей, - это «мы живем рядом, но не вместе». И это модель, которая позволит, с одной стороны, сосуществовать, находясь в соприкосновении с соседями, но при этом не жить вместе под одними правилами, под одними законами», - заявил Варданян в интервью РБК.
По его словам, это важно в сложившейся ситуации, когда «есть очень сильные армянофобские настроения, когда есть угроза уничтожения этноса, живущего тысячелетиями на своей земле».
Рубен Варданян отметил, что любое решение будет непростым для всех сторон, однако названная им формула позволит «сосуществовать, не переходя в плоскость одного единого пространства».