Պուտին. «Հակամարտությունը դադարեցվել է Ռուսաստանի վճռական ներդրման շնորհիվ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունը դադարեցվել է Ռուսաստանի վճռական ներդրման շնորհիվ»:
«Ռուսաստանցի խաղաղապահները հուսալիորեն երաշխավորում են տարածաշրջանում խաղաղությունն ու անվտանգությունը, շատ բան են անում հումանիտար իրավիճակի բարելավման, տարածքների ականազերծման եւ սոցիալական ենթակառուցվածքների վերականգնման համար», - ասել է Պուտինը միջազգային անվտանգության միջազգային մոսկովյան IX համաժողովի մասնակիցներին ուղղված տեսաուղերձում:
Պուտինը տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորումը համարել է «գլոբալ անվտանգության ապահովման կարեւոր կողմ» եւ հիշեցրել է, որ «մեր ռազմական օգնության շնորհիվ հնարավոր դարձավ ազատել Սիրիայի տարածքի մեծ մասը միջազգային ահաբեկիչներից եւ կանխել սիրիական պետության փլուզումը»:

Путин: «Конфликт остановлен при решающем вкладе России» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил, что «при решающем вкладе России остановлен конфликт в Нагорном Карабахе».
«Российские миротворцы надёжно гарантируют мир и безопасность в регионе, многое делают для улучшения гуманитарной ситуации, разминирования территорий и восстановления социальной инфраструктуры», - заявил Путин в видеопослании к участникам IX Московской конференции по международной безопасности.
Путин назвал урегулирование региональных конфликтов «важным аспектом обеспечения глобальной безопасности» и напомнил, что «благодаря нашей военной помощи удалось освободить большую часть территории Сирии от международных террористов, не допустить распада Сирийского государства».