Միջնորդները կրկնել են քաղաքական երկխոսությունը վերսկսելու կոչը - Mediamax.am
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ողջունել են Ադրբեջանի կողմից հայ ձերբակալվածներ Ռոբերտ Վարդանյանի, Սամվել Շուխյանի եւ Սեյրան Թամրազյանի վերադարձը եւ երկու կողմերին կոչ են արել «ամբողջությամբ եւ արագ ավարտել բոլոր գերիների, ձերբակալվածների եւ զոհվածների մարմինների փոխանակումը, ինչպես նաեւ հարգել ձերբակալվածների հանդեպ մարդասիրական վերաբերմունք դրսեւորելու պարտավորությունները»։
Մեդիամաքսը նշում է, որ միջնորդների հայտարարության այդ հատվածը նույնությամբ կրկնում է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հայտարարությունը։
«Հիշեցնելով ապրիլի 13-ի իրենց հայտարարությունը, համանախագահները կողմերին կոչ են անում փոխանակել ամբողջ տեղեկատվությունը, որն անհրաժեշտ է հակամարտության գոտում արդյունավետ ականազերծման համար, հանել Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու արգելքները՝ ներառյալ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար։
Համանախագահները կողմերին խրախուսում են կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել՝ երկարատեւ խաղաղության համար անհրաժեշտ փոխվստահության մթնոլորտ ձեւավորելու համար՝ անդրադառնալով ապրիլի 13-ին միջնորդների հայտարարության մեջ նշված չլուծված խնդիրներին։ Սա ներառում է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության վերականգնումը համանախագահների հովանու ներքո՝ առաջին իսկ հնարավորության դեպքում», - ասված է միջնորդների հայտարարության մեջ։

Посредники вновь призвали к возобновлению политического диалога - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ приветствовали возвращение из Азербайджана армянских заключенных Роберта Варданяна, Самвела Шухяна и Сейрана Тамразяна, призвав обе стороны «незамедлительно и полностью завершить обмен пленными, задержанными и телами погибших, а также придерживаться своих обязательств по гуманному обращению с задержанными».
Как сообщает Медиамакс, эта часть заявления посредников в точности повторяет заявление госсекретаря США Энтони Блинкена.
Ссылаясь на свое заявление от 13 апреля, сопредседатели призвали стороны обменяться всей информацией, необходимой для эффективного разминирования в зоне конфликта, а также снять ограничения на доступ в Нагорный Карабах, в том числе для представителей международных гуманитарных организаций.
Сопредседатели призвали стороны предпринять конкретные шаги по созданию атмосферы взаимного доверия, необходимой для прочного мира, и решения нерешенных вопросов, упомянутых в заявлении посредников от 13 апреля.
«Это включает в себя возобновление политического диалога на высоком уровне под эгидой сопредседателей при первой же возможности»,- говорится в заявлении.