ԱԳՆ. Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի իրավասության ներքո - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ 2016 թ. ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հինգերորդ տարելիցի կապակցությամբ
«Հինգ տարի առաջ՝ 2016 թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, ադրբեջանական իշխանությունները, կոպտորեն խախտելով հրադադարի պահպանման հանձնառությունը՝ լայնածավալ ռազմական  հարձակում սանձազերծեցին Արցախի դեմ՝ փորձելով ուժի կիրառման միջոցով լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Հարձակողական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերը կանխամտածված թիրախավորում էին նաեւ քաղաքացիական բնակավայրերն ու ենթակառուցվածքները: Արցախի դեմ քառօրյա պատերազմն ուղեկցվում էր Արցախի զինծառայողների եւ քաղաքացիական անձանց դաժան սպանություններով, խոշտանգումներով, ինչպես նաեւ զոհվածների մարմինների անարգմամբ: Ազգային ատելության հիմքով այդ հանցագործություններն իրագործողները հետագայում պարգեւատրվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից` ամենաբարձր մակարդակով:
Ապրիլյան պատերազմին հաջորդած տարիներին, ոգեւորված իրագործված պատերազմական հանցագործությունների եւ մարդու իրավունքների ոտնահարումների անպատժելիությամբ, ադրբեջանական իշխանություններն ավելի սաստկացրեցին ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու հայերի նկատմամբ ատելության քարոզը:
Այս քաղաքականության իրականացման արդյունքը դարձավ 2020թ. Թուրքայի եւ վերջինիս կողմից հովանավորվող օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նոր ռազմական ագրեսիայի սանձազերծումը, որը հանգեցրեց բազմաթիվ անդառնալի մարդկային եւ նյութական կորուստների: Ադրբեջանի ռազմական օկուպացիայի ներքո անցավ Արցախի տարածքի զգալի մասը, տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ դարձան փախստական:
2016թ. ապրիլին եւ  2020թ. սեպտեմբերին Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմներն ու դրանց ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իրագործված պատերազմական հանցագործությունները ցույց տվեցին, որ Արցախը որեւէ կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի իրավասության ներքո:
Միայն Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքների հասցեագրումը, Արցախի կարգավիճակի որոշումը կարող են հիմք հանդիսանալ տարածաշրջանում ամուր խաղաղության եւ կայունության համար: Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը գործադրելու են հնարավոր բոլոր ջանքերը՝ լիարժեքորեն վերականգնելու Արցախի մեր հայրենակիցների բոլոր իրավունքները՝ իրենց պատմական հայրենիքում ազատ եւ արժանապատիվ կենսագործունեության համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. Foreign Ministry of Armenia has issued a statement upon the 5th anniversary of the Azerbaijani aggression against Artsakh unleashed in April, 2016.
“Five years ago, on the night of 1 to 2 April, 2016, the Azerbaijani authorities, in flagrant violation of the commitment on ceasefire, launched a large-scale military offensive against Artsakh, attempting to resolve the Nagorno-Karabakh conflict through the use of force.
During the offensive, the armed forces of Azerbaijan deliberately targeted the civilian population and infrastructure. The four-day war against Artsakh was accompanied by cruel murders and torture of the servicemen and civilians of Artsakh, as well as mutilation of the bodies of the victims. Those who committed these crimes on the grounds of national hatred were later awarded by the Azerbaijani authorities at the highest level.
In the aftermath of the April war, inspired by the impunity of the committed war crimes and violations of human rights, the Azerbaijani authorities intensified their bellicose rhetoric and propaganda of hatred against Armenians.
This policy resulted in unleashing new military aggression by Azerbaijan against Artsakh in 2020 with the direct involvement of Turkey and the latter’s affiliated foreign terrorist fighters causing numerous irreversible human and material losses. Considerable part of Artsakh’s territory fell under the Azerbaijani military occupation, AND tens of thousands of citizens became refugees.
The large-scale wars unleashed against Artsakh in April, 2016 and September, 2020, as well as the war crimes committed by Azerbaijan during those hostilities, demonstrated that Artsakh cannot be under the jurisdiction of Azerbaijan with any status.
Only addressing the consequences of the Azerbaijani aggression against Artsakh and the determination of the status of Artsakh will serve as a basis for lasting peace and stability in the region. Armenia and the Armenian people will make every effort to fully restore all the rights of our compatriots in Artsakh for a free and dignified life in their historical homeland,” the statement reads.