ՌԴ պաշտոնյան բացահայտել է «Լավրովի պլանի» որոշ տարրեր
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ռաշիդ Նուրգալիեւը հրապարակել է որոշ տարրեր ԼՂ հակամարտության փուլային կարգավորման ռուսաստանյան առաջարկներից, որոնք ստացել են «Լավրովի պլան» ոչ պաշտոնական անվանումը:
«Առաջարկների էությունը խելամիտ փոխզիջումն էր, որը ենթադրում էր միջազգային խաղաղապահների աջակցությամբ տարածքների աստիճանական վերադարձ եւ ուժային սցենարի իրագործումից հրաժարվելու անհրաժեշտություն: 2016 թվականին ՌԴ ԱԳՆ-ն ներկայացրեց փուլային կարգավորման հայեցակարգը: Փաստաթղթի վերջին խմբագրված տարբերակը կողմերին միջնորդների կողմից փոխանցվել էր  2019 թվականի հունիսին: Փուլային տարբերակը նախատեսում էր Մադրիդի եւ Կազանի փաստաթղթերում ամրագրված սկզբունքների ժառանգականություն:
Հիմնական քայլերը նախատեսում էին առաջին փուլում Ադրբեջանին հինգ գրավյալ շրջանների վերադարձ՝ միջազգային խաղաղապահ ուժերի տեղակայումից հետո: Ընդ որում, նախատեսվում էր Լեռնային Ղարաբաղին օժտել իշխանության մարմիններ եւ ինքնապաշտպանության ուժեր ձեւավորելու իրավունքներով: Վերացվում էր Ղարաբաղի շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից եւ վերականգնվում էին առեւտրա-տնտեսական հարաբերությունները», - ասել է Նուրգալիեւը «Ռոսիյսկայա գազետայի» հետ հարցազրույցում:
«Երկրորդ փուլում նախատեսվում էր իրականացնել երկու շրջանների վերադարձը՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը սահմանելու համակցմամբ՝ միջազգային նորմերին համապատասխանող հանրաքվեի անցկացման միջոցով: Նախատեսվում էր, որ կողմերի համաձայնությամբ Լաչինի շրջանում կթողնվի միջանցք՝ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի տրանսպորտային հաղորդակցության համար: Այս առաջարկները բանակցային գործընթացի կենտրոնական թեման էին: Իլհամ Ալիեւի եւ Նիկոլ Փաշինյանի ուղիղ երկխոսությունը չէր դադարում ընդհուպ մինչեւ 2020
թվականը, սակայն, ցավոք, կողմերի լիակատար համաձայնության հասնել չհաջողվեց», - ասել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Նուրգալիեւի վերջին պնդումը հակասում է այն մեկնաբանությանը, որով հունվարի 13-ին հանդես էր եկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը: Խոսելով ռուսական առաջարկների մասին, նա մասնավորապես, ասել էր.
«Ոչ հայկական, ոչ էլ ադրբեջանական կողմը չեն մերժել սույն առաջարկները, չնայած լիակատար համաձայնության հասնել չէր հաջողվում: Բայց կարեւորն այն էր, որ բանակցություններն ընթանում էին կանոնավոր կերպով՝ ընդհուպ մինչեւ 2018 թվականը, երբ Երեւանն առաջ քաշեց նոր մոտեցումներ»:

Yerevan /Mediamax/. Deputy Secretary of the Russian Security Council Rashid Nurgaliyev has disclosed certain details of Russia’s proposals for a stage-by-stage settlement of the Karabakh conflict, informally known as "Lavrov’s plan”.
“The essence of these proposals was a sensible compromise of gradual return of territories with support of international peacekeepers and the need to abandon scenarios of use of force. In 2016, Russian MFA presented the concept of the stage-by-stage settlement of the Karabakh conflict. The latest edition of the document was submitted to the sides in June 2019 by the OSCE Minsk Group co-chairs. The stage-by-stage plan implied continuity of the principles, indicated in the Madrid and Kazan documents.
The main steps included the return to Azerbaijan of five occupied regions after deployment of international peacekeeping forces in the first stage. At the same time, the plan implied granting Nagorno-Karabakh the rights to form authorities and self-defense forces. Azerbaijan would lift the blockade of NK and restore trading and economic relations,” Nurgaliyev said in the interview to “Rossiyskaya Gazeta”.
“The second stage included the handover of the remaining two regions parallel to the determination of Nagorno-Karabakh’s legal status through a referendum, in accordance with international norms. The plan indicated that there will be a corridor in Lachin region, at the consent of the sides, for transport communications between NK and Armenia. These proposals had been the central theme in the negotiation process. The direct dialogue between Ilham Aliyev and Nikol Pashinyan continued up until 2020, but unfortunately, the sides did not reach agreement in full,” he said.
Nurgaliyev’s latter remark contradicts the statement of Russian co-chair of the Minsk Group, Igor Popov. Speaking about the Russian proposals on January 13, he said: