ՌԴ պաշտոնյան բացահայտել է «Լավրովի պլանի» որոշ տարրեր
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ռաշիդ Նուրգալիեւը հրապարակել է որոշ տարրեր ԼՂ հակամարտության փուլային կարգավորման ռուսաստանյան առաջարկներից, որոնք ստացել են «Լավրովի պլան» ոչ պաշտոնական անվանումը:
«Առաջարկների էությունը խելամիտ փոխզիջումն էր, որը ենթադրում էր միջազգային խաղաղապահների աջակցությամբ տարածքների աստիճանական վերադարձ եւ ուժային սցենարի իրագործումից հրաժարվելու անհրաժեշտություն: 2016 թվականին ՌԴ ԱԳՆ-ն ներկայացրեց փուլային կարգավորման հայեցակարգը: Փաստաթղթի վերջին խմբագրված տարբերակը կողմերին միջնորդների կողմից փոխանցվել էր  2019 թվականի հունիսին: Փուլային տարբերակը նախատեսում էր Մադրիդի եւ Կազանի փաստաթղթերում ամրագրված սկզբունքների ժառանգականություն:
Հիմնական քայլերը նախատեսում էին առաջին փուլում Ադրբեջանին հինգ գրավյալ շրջանների վերադարձ՝ միջազգային խաղաղապահ ուժերի տեղակայումից հետո: Ընդ որում, նախատեսվում էր Լեռնային Ղարաբաղին օժտել իշխանության մարմիններ եւ ինքնապաշտպանության ուժեր ձեւավորելու իրավունքներով: Վերացվում էր Ղարաբաղի շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից եւ վերականգնվում էին առեւտրա-տնտեսական հարաբերությունները», - ասել է Նուրգալիեւը «Ռոսիյսկայա գազետայի» հետ հարցազրույցում:
«Երկրորդ փուլում նախատեսվում էր իրականացնել երկու շրջանների վերադարձը՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը սահմանելու համակցմամբ՝ միջազգային նորմերին համապատասխանող հանրաքվեի անցկացման միջոցով: Նախատեսվում էր, որ կողմերի համաձայնությամբ Լաչինի շրջանում կթողնվի միջանցք՝ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի տրանսպորտային հաղորդակցության համար: Այս առաջարկները բանակցային գործընթացի կենտրոնական թեման էին: Իլհամ Ալիեւի եւ Նիկոլ Փաշինյանի ուղիղ երկխոսությունը չէր դադարում ընդհուպ մինչեւ 2020
թվականը, սակայն, ցավոք, կողմերի լիակատար համաձայնության հասնել չհաջողվեց», - ասել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Նուրգալիեւի վերջին պնդումը հակասում է այն մեկնաբանությանը, որով հունվարի 13-ին հանդես էր եկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը: Խոսելով ռուսական առաջարկների մասին, նա մասնավորապես, ասել էր.
«Ոչ հայկական, ոչ էլ ադրբեջանական կողմը չեն մերժել սույն առաջարկները, չնայած լիակատար համաձայնության հասնել չէր հաջողվում: Բայց կարեւորն այն էր, որ բանակցություններն ընթանում էին կանոնավոր կերպով՝ ընդհուպ մինչեւ 2018 թվականը, երբ Երեւանն առաջ քաշեց նոր մոտեցումներ»:

Российский чиновник раскрыл некоторые детали «плана Лаврова» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель секретаря Совета безопасности России Рашид Нургалиев раскрыл некоторые детали российских предложений по поэтапному урегулированию карабахского конфликта, получиших неформальное название «план Лаврова».
«Суть российских предложений сводилась к разумному компромиссу постепенного возврата территорий при содействии международных миротворцев и необходимости отказа от реализации силового сценария. В 2016 году МИД России представил концепцию о поэтапном урегулировании ситуации вокруг Нагорного Карабаха. Последняя редакция документа была передана сторонам в июне 2019 года сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Поэтапный план предполагал преемственность принципов, заложенных в мадридском и казанском документах.
Его основные шаги предусматривали возвращение Азербайджану на первом этапе пяти оккупированных районов после развертывания международных миротворческих сил. При этом предусматривалось предоставление Нагорному Карабаху прав на формирование органов власти и сил самообороны. Прекращалась его блокада со стороны Азербайджана и восстанавливались торгово-экономические отношения», - сказал Нургалиев в интервью «Российской газете».
«На втором этапе планировалось осуществить передачу оставшихся двух районов в увязке с определением правового статуса Нагорного Карабаха путем проведения референдума в соответствии с международными нормами. При этом предполагалось, что с согласия сторон будет оставлен коридор в Лачинском районе для транспортного сообщения Нагорного Карабаха с Арменией. Эти предложения являлись центральной темой переговорного процесса. Прямой диалог Ильхама Алиева и Никола Пашиняна не прекращался вплоть до 2020 года, но, к сожалению, полного согласия сторон достичь не удалось», - отметил заместитель секретаря Совета безопасности России.
Медиамакс отмечает, что последнее высказывание Нургалиева противоречит позиции, которую 13 января озвучил российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов. Говоря о российских предложениях, он, в частности, отмечал:
«Ни армянская, ни азербайджанская стороны не отвергали эти предложения, хотя полного согласия достичь не удавалось, но главное – переговоры велись на регулярной основе. Вплоть до 2018 года, когда Ереван выдвинул новые подходы».