Մոսկվա. Մենք չենք առաջարկել «հենց այնպես» հանձնել 7 շրջանները
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Իգոր Պոպովն այսօր «իրականությանը չհամապատասխանող» է անվանել պնդումներն այն մասին, որ Ռուսաստանն առաջարկում էր «հենց այնպես» Ադրբեջանին վերադարձնել 7 շրջանները եւ մոռանալ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին:
Այսօր Ռուսաստանի ԱԳՆ կայքում հրապարակվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ, հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Իգոր Պոպովի պատասխանը ԶԼՄ հարցերին՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «44-օրյա պատերազմի ծագումը» հոդվածի վերաբերյալ վերտառությամբ մեկնաբանությունը:
Հոդվածում, մասնավորապես, ասվում էր, որ կարգավորման ռուսաստանյան առաջարկները չէին վերաբերում ԼՂ կարգավիճակին եւ նախատեսում էին միայն Ադրբեջանին յոթ շրջանների վերադարձը:
«Ռուսաստանյան առաջարկներ ասելիս, հավանաբար, խոսքը գնում է փուլային կարգավորման նախագծի մասին, որը վերջին խմբագրությամբ կողմերին էր փոխանցվել 2019 թվականի հունիսին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից:
Այդ նախագծի հիմքում, որը մեծապես համընկնում է Կազանի փաստաթղթի հետ, դրված են հիմնարար սկզբունքները, որոնց թվում են առաջին փուլում Ադրբեջանին հինգ շրջանների վերադարձը, իսկ երկրորդ փուլում՝ երկու շրջանների, ընդ որում, հատուկ շեշտում եմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի սահմանման համակցմամբ: Առաջին փուլի Երեւանի շահերը ներկայացնող տարրերից են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության լիարժեք կյանքը ապահովող իրավունքների ճանաչումը, ԼՂ ներկայացուցիչների մասնակցությունը ԵԱՀԿ նիստերին, շրջափակման վերացումը, սահմանների բացումը, ուժի չկիրառման պարտավորությունների ստանձնումը եւ այլն: Ուստի պնդումներն այն մասին, որ Ռուսաստանն առաջարկում էր «հենց այնպես» Ադրբեջանին վերադարձնել 7 շրջանները, մոռանալ կարգավիճակի մասին եւ հանգստանալ, իրականությանը չեն համապատասխանում», - ասել է դիվանագետը:
«Ինչ վերաբերում է ԼՂ վերջնական կարգավիճակի խնդրի լուծմանը, ապա վերջին տարիներին բանակցային սեղանին եղած առաջարկները որպես վերջնական նպատակ հետապնդել են հետևյալը, մեջբերում եմ.
«Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի սահմանումը կողմերի միջեւ համաձայնեցված ժամկետներում ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ հովանու ներքո համաժողովրդական քվեարկության միջոցով, որն արտահայտում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ազատ կամարտահայտությունը եւ ունի պարտադիր իրավական ուժ՝ միջազգային իրավունքի նորմերին եւ սկզբունքներին համապատասխան: Ընդ որում, քվեարկությանը դրվող հարցի կամ հարցերի ձեւակերպումները ոչնչով չեն սահմանափակվելու, իսկ կողմերը հարգելու են քվեարկության ցանկացած արդյունքը»:
Ի դեպ, Լաչինի միջանցքի լայնությունն ու կարգավիճակը եւս առաջարկվում էր դիտարկել միայն երկրորդ փուլում՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանին Քելբաջարի եւ Լաչինի շրջանների վերադարձը:
Ոչ հայկական, ոչ էլ ադրբեջանական կողմը չեն մերժել սույն առաջարկները, չնայած լիակատար համաձայնության հասնել չէր հաջողվում: Բայց կարեւորն այն էր, որ բանակցություններն ընթանում էին կանոնավոր կերպով՝ ընդհուպ մինչեւ 2018 թվականը, երբ Երեւանն առաջ քաշեց նոր մոտեցումներ», - ասել է Իգոր Պոպովը:

Ереван /Медиамакс/. Российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов назвал сегодня не соответствующими действительности утверждения о том, что Россия предлагала вернуть семь районов «за просто так» и забыть про статус Нагорного Карабаха.
Сегодня на сайте МИД России размещен документ Ответ российского сопредседателя в Минской группе ОБСЕ, Посла по особым поручениям МИД России И.В.Попова на вопрос СМИ относительно статьи премьер-министра Армении Н.В.Пашиняна «Истоки 44-дневной войны».
В статье, в частности, говорилось, что российские предложения по урегулированию не затрагивали статус Нагорного Карабаха и сводились лишь к теме возвращения Азербайджану семи районов.
«Под российскими предложениями, вероятно, подразумевается план поэтапного урегулирования, последняя редакция которого была передана сторонам в июне 2019 года сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
В основе этого плана, во многом совпадающего с Казанским документом, лежат базовые принципы, среди которых возвращение Азербайджану на первом этапе пяти районов, а на втором - двух, причем - подчеркну это особо - в увязке с определением статуса Нагорного Карабаха. Среди других отражающих интересы Еревана элементов первого этапа – признание за Нагорным Карабахом прав, обеспечивающих организацию полноценной жизнедеятельности его населения, участие представителей НК в заседаниях ОБСЕ, снятие блокады, открытие границ, принятие сторонами обязательств о неприменении силы и другое. Поэтому утверждать, что Россия предлагала вернуть семь районов «за просто так», забыть про статус и успокоиться – не соответствует действительности.
Что касается вариантов решения проблемы окончательного статуса Нагорного Карабаха, то лежавшие в последние годы на переговорном столе предложения предусматривали в качестве конечной цели, цитирую:
«определение окончательного правового статуса Нагорного Карабаха путем проведения в сроки, согласованные сторонами, под эгидой ООН или ОБСЕ всенародного голосования, выражающего свободное волеизъявление населения Нагорного Карабаха и имеющего юридически обязательный характер в соответствии с нормами и принципами международного права. При этом формулировки вопроса или вопросов, выносимых на голосование, не будут ничем ограничиваться, а любой результат голосования будет уважаться сторонами».
Кстати, ширину и статус Лачинского коридора также предлагалось рассмотреть только на втором этапе с учетом возвращения Азербайджану Кельбаджарского и Лачинского районов.
Ни армянская, ни азербайджанская стороны не отвергали эти предложения, хотя полного согласия достичь не удавалось, но главное – переговоры велись на регулярной основе. Вплоть до 2018 года, когда Ереван выдвинул новые подходы», - заявил Игорь Попов.