Ղարաբաղի խնդիրը ԵԱՀԿ-ում Շվեդիայի նախագահության օրակարգում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Էն Լինդեն այսօր ասել է, որ չլուծված հակամարտությունների կարգավորումը լինելու է ԵԱՀԿ-ում իր երկրի նախագահության կարեւոր առաջնահերթություններից մեկը:
Այսօր հանդես գալով ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում Էն Լինդեն հիշատակել է Լեռնային Ղարաբաղր, Ուկրաինան, Մոլդովան, Վրաստանն ու Բելառուսը:
«Հակամարտությունների առաջացրած մարդկային տառապանքները եւ սպառնալիքները միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը պարզապես անընդունելի են: Ուստի հակամարտությունների կարգավորումը պետք է հատուկ տեղ ունենա մեր օրակարգում», - ասել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարը:
Նա ավելացրել է, որ բոլոր հակամարտությունների դեպքում ԵԱՀԿ-ում նախագահող Շվեդիան կոչ է անելու հարգել միջազգային իրավունքը, աջակցելու է մարդասիրական հետեւանքները մեղմելուն եւ պաշտպանելու է ներառական մոտեցումը:

Karabakh conflict is on the agenda of OSCE’s new chair Sweden - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Sweden, OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde today has stated that efforts aimed at resolution of unsettled conflicts is a high priority for the OSCE.
In her virtual address to the OSCE Permanent Council, Linde have spoken about Nagorno-Karabakh, Ukraine, Moldova, Georgia and Belarus.
“Threats to international peace and security, as well as the suffering caused by conflicts, are simply unacceptable. We therefore need to keep the resolution of the conflicts in our region at the top of our agenda,” Linde said.
She has added that Sweden as the OSCE Chair will call for respect for international law in all conflicts and will back measures to mitigate the humanitarian consequences and advocate an inclusive approach.