Ղարաբաղի խնդիրը ԵԱՀԿ-ում Շվեդիայի նախագահության օրակարգում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Էն Լինդեն այսօր ասել է, որ չլուծված հակամարտությունների կարգավորումը լինելու է ԵԱՀԿ-ում իր երկրի նախագահության կարեւոր առաջնահերթություններից մեկը:
Այսօր հանդես գալով ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում Էն Լինդեն հիշատակել է Լեռնային Ղարաբաղր, Ուկրաինան, Մոլդովան, Վրաստանն ու Բելառուսը:
«Հակամարտությունների առաջացրած մարդկային տառապանքները եւ սպառնալիքները միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը պարզապես անընդունելի են: Ուստի հակամարտությունների կարգավորումը պետք է հատուկ տեղ ունենա մեր օրակարգում», - ասել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարը:
Նա ավելացրել է, որ բոլոր հակամարտությունների դեպքում ԵԱՀԿ-ում նախագահող Շվեդիան կոչ է անելու հարգել միջազգային իրավունքը, աջակցելու է մարդասիրական հետեւանքները մեղմելուն եւ պաշտպանելու է ներառական մոտեցումը:

Карабахский вопрос стоит на повестке председательства Швеции в ОБСЕ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Швеции Анн Линде заявила сегодня, что урегулирование нерешенных конфликтов будет одним из важнейших приоритетов шведского председательства в ОБСЕ в течение 2021 года.
Выступая сегодня на заседании Постоянного совета ОБСЕ, Анн Линде упомянула Нагорный Карабах, Украину, Молдову, Грузию и Беларусь.
«Возникающие в результате конфликтов человеческие страдания и угрозы международному миру и безопасности просто недопустимы. Поэтому урегулирование конфликтов должно занимать особое место в нашей повестке», - сказала министр иностранных дел Швеции.
Она добавила, что для всех конфликтов Швеция будет призывать к уважению международного права, поддерживать смягчение гуманитарных последствий и выступать за инклюзивный подход