Զախարովան խոսել է «ահաբեկչական անկլավի» վտանգի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «ըստ ստացվող տեղեկությունների՝ ներկայում իրականացվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի Մերձավոր Արեւելքից միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների անդամների տեղափոխումը, որոնց ձեռքերը մինչեւ արմունկներն արյան մեջ են»:
«Ընդ որում՝ խոսքը գնում է ծայրահեղական վարձկանների մասին, նրանք դավանում են ջիհադիստական գաղափարախոսությանը, եւ այդ ամենը չի կարող մեզ մոտ լրջագույն անհանգստություն չառաջացնել, քանի որ նման իրավիճակի զարգացման հեռանկարում ակնհայտ է նոր ահաբեկչական անկլավի առաջացումն արդեն Անդրկովկասում: Այդ մասին Ռուսաստանը բաց հայտարարել է անմիջապես, երբ ստացել ենք համապատասխան տեղեկություններ»,- ասել է Մարիա Զախարովան:
Պաշտոնական Մոսկվան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին կոչ է արել թույլ չտալ արտաքին ուժերի միջամտությունը, ինչպես նաեւ ցուցաբերել ծայրահեղ զսպվածություն եւ խուսափել քաղաքացիական բնակչության թիրախավորումից:
«Անհրաժեշտ է գործնականում պահպանել հրադադարը եւ լարվածության թուլացմանն ու խաղաղ կարգավորման հասնելու նպատակով վերսկսել բանակցությունները հիմնարար սկզբունքների հիման վրա»,- ասել է Մարիա Զախարովան:

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry’s Spokeswoman Maria Zakharova today has stated that "according to the information we have, transfer is underway of members of international terrorist groups, whose hands are elbow-deep in blood, from the Middle East to the Nagorno-Karabakh conflict zone.”
“These are extremist mercenaries, who believe in jihadist ideology, and we cannot help but be seriously concerned, as the prospect of such a situation is the emergence of a new terrorist enclave in the South Caucasus. Russia has made this clear as soon as we obtained the relevant information,” said Zakharova.
The Kremlin has called on the parties to the Karabakh conflict not to allow outside forces to intervene, as well as to show extreme restraint and avoid targeting civilians.
“The parties need to observe the ceasefire and resume talks on the basis of fundamental principles in order to reduce tensions and reach a peaceful settlement,” Maria Zakharova said.