Ադրբեջանցի լրագրողի ազնիվ հոդվածը Ալիեւի հրահրած պատերազմի մասին - Mediamax.am
Ազգությամբ ադրբեջանցի լրագրող Արզու Գեյբուլան, ով արդեն երկար տարիներ բնակվում է Ստամբուլում, Խաղաղության եւ պատերազմի ինստիտուտի համար գրել է «Ղարաբաղ. Ատելությունն ու էյֆորիան սնում են խելագարությունը» վերտառությամբ հոդվածը:
«Էյֆորիայի այս զգացումը ինձ համար դժվար է հասկանալ ու ընկալել: Ինչպե՞ս մենք կարող ենք տոնել տարածքների գրավումը, երբ առաջնագծում զինվորներ են մահանում: Կա հիստերիա, որը զազրելի հետապնդման է ենթարկում բոլոր նրանց, ովքեր դեմ են այս պատերազմին եւ հանդես են գալիս դրա անհապաղ դադարեցման օգտին: Սոցիալական ցանցերում ես տեսնում եմ գրառումներ մարդկանց կողմից, ովքեր պարզապես ինչ-որ մեկին կորցրել են կամ իրենց սիրելիին հոսպիտալացրել են: Նրանք լցված են բարկությամբ պատերազմի համար վճարված այս գնի համար, պատերազմի, որն իրենցը չէ: Ի պատասխան, ես տեսնում եմ անթիվ մեկնաբանություններ, որոնք բորբոքվում են կույր ազգայնականությամբ, պահանջում են այդ մարդկանց լռել, դադարել հուզվել եւ մտածել ապագայի մասին, քանի որ երբ Ադրբեջանը վերադարձնի այդ տարածքները, այլեւս պատերազմ չի լինելու, եւ կյանքը կվերադառնա բնականոն հուն:
Ես հասկանում եմ այս հակամարտությունը: Ես հասկանում եմ, թե ինչ է ասում միջազգային իրավունքը: Ես հասկանում եմ, թե ինչ է ուզում Ադրբեջանը: Այն, ինչ ինձ համար անհնար է հասկանալ, պատերազմի քարոզչության, ազատագրված գյուղերի պատկերների եւ նախագահի հուզական ելույթների արդյունքում սնվող այս մտածելակերպն է»,- գրել է ադրբեջանցի լրագրողը:
Նա հարց է տալիս, թե արդյո՞ք մարդիկ տառապում են հիշողության կորստով:
«Նրանք չգիտե՞ն, որ այս նախագահն է ձգում այս հակամարտությունը այս ամբողջ ընթացքում: Արդյո՞ք նրանք չեն հիշում, որ այս հակամարտությունը տարիներ շարունակ օգտագործվել է որպես սակարկության գործիք: Նրանք մոռացե՞լ են կոռուպցիայի, կեղծված ընտրությունների մասին: Իլհամ Ալիեւը ճնշել է քաղաքացիական հասարակությունը, այդքան դժբախտացրել նախկին եւ ներկա քաղբանտարկյալների անթիվ ընտանիքներին, լռեցրել է ազատ լրատվամիջոցները: Այս պատերազմը միակ խաղաքարտն է, որ մնացել է Ալիեւին՝  իր իշխանությունը օրինականացնելու համար: Նա ցմահ նախագահ է լինելու: Եվ ուրեմն, սա մեզ ո՞ւր է տանում: Կոռումպացված, ոչ ժողովրդավար նախագահը ղեկավարելու է երկիրը ՝ միեւնույն ժամանակ շարունակելով ճնշել անկախ ձայները»,- գրել է Արզու Գեյբուլան:
Հեղինակը անդրադարձել է նաեւ Թուրքիայի դերակատարությանը: «Թուրքիան, որը եղել է լարվածության թուլացման կողմնակից, հիմա հանկարծակի խոսում է հօգուտ պատերազմի: Ես ապրում եմ Թուրքիայում շուրջ 20 տարի եւ երբեք չեմ տեսել, որ Ադրբեջանը լուրերում հիշատակվեր այնքան, որքան վերջին շաբաթվա ընթացքում: Ուրեմն ինչու՞ է Թուրքիային, այսպես կոչված, եղբայր երկրին, այդքան ձեռնտու է այս վերջին սրացումը: Ի՞նչ հետաքրքրություններ ունի այն: Ղարաբաղի թեման այս ամբողջ ժամանակ կար, ի՞նչը փոխվեց: Արդյո՞ք պատճառն այն է, որ Թուրքիան ցանկանում է վերականգնել իր տարածաշրջանային առաջնորդությունը եւ ինչ-որ բան ապացուցել Ռուսաստանին: Եթե այո, ապա ո՞ւմ հաշվին եւ ի՞նչ գնով»,- նշում է լրագրողը:
Արզու Գեյբուլան հոդվածում գրել է նաեւ հակամարտության անկախ լուսաբանման խնդիրի մասին, ինչին բախվում են լրագրողները:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուսաբանման ամենաբարդ խնդիրը պիտակավորված լինելն է: Լրագրողից ակնկալվում է, որ նա միայն մեկ տեսակի լուսաբանում պետք է տա, եւ դա մի կողմի պատմությունն է: Այն րոպեին, երբ ասում եք «լավ, այս կադրերը հին են», կամ «սա արժանահավատ չէ», կամ սկսում եք հարցեր տալ, ձեզ պիտակավորում են: Եվ նշանակություն չունի՝ դու հայ ես, ադրբեջանցի, թե օտարերկրացի: Եթե մի կողմին դուր չի գալիս այն, ինչ նրանք տեսնում են, եւ կարդում են, ուրեմն դուք աշխատում եք թշնամու համար: Դուք պիտակավորված եք որպես միակողմանի կամ կողմնակալ»,- նշել է նա:
Վերջում ադրբեջանցի լրագրողն անդրադարձել է կողմերի միջեւ հաշտության ջատագովներին: «Ես տեսնում եմ հաշտեցման ջատագովների այն մարդկանց շրջանում, ովքեր աջակցում են այս պատերազմը եւ պահանջում են վերջ դնել օկուպացիային: Երբ հայկական ուժերը դուրս գան Ադրբեջանից, նրանք ասում են, որ կլինեն խաղաղության ամենաթունդ ջատագովները: Բայց ինչպե՞ս կարող ենք հաշտություն ակնկալել, երբ շատ քիչ բան ենք արել ՝ ցույց տալու համար, որ իսկապես կողմ ենք խաղաղ համակեցությանը»,- եզրափակել է հեղինակը:

Azeri reporter’s honest article about the war provoked by Aliyev - Mediamax.am
Arzu Geybulla, an Azerbaijani journalist who has lived in Istanbul for many years, wrote an article called “Karabakh: hatred and euphoria are fueling madness” for the Institute for War and Peace Reporting.
“On one hand there is this sense of euphoria which I find hard to understand and process. How can we be celebrating regaining territories, when there are soldiers dying on the frontline?  There is also hysteria which breeds an ugly form of harassment against those who are against this war and are advocating for an immediate end to it. On social media I see posts written by people who have just lost someone or had a loved one hospitalized, filled with anger over the price paid for a war which is not theirs. And in response I see countless comments fueled by blind nationalism, telling this person to shut up, and to stop being emotional and think of the future because once Azerbaijan regains these territories, there will be no war ever again and all will be back to normal.
I understand this conflict. I understand what international law says. I understand what Azerbaijan wants. What I find impossible to understand is this mindset fueled by war propaganda, images of liberated villages and emotional speeches by the president,” the Azerbaijani reporter wrote.
“Are these people suffering from some kind of amnesia Don’t they know that it is this president who has dragged this conflict out all this time? Don’t they remember that this conflict has been used as a bargaining chip for years? Have they forgotten about the corruption, the rigged elections? Ilham Aliyev has cracked down on civil society, caused so much despair to countless families of former and current political prisoners, silenced free media. This war is clearly the only card that Aliyev had left to legitimize his leadership. He will be president for life. So where does that leave us? A corrupt, undemocratic president will be ruling the country, while continuing to suppress independent voices,” Arzu Geybulla wrote.
She also mentioned Turkey’s role, noting: “Turkey, which has been on the side of de-escalation, is suddenly now all in favor of war. I have lived in Turkey for nearly 20 years and I have never seen Azerbaijan mentioned on the news as much as in the last week. So why is Turkey - the so-called brother country - so in favor of this recent escalation? What interests does it have? Karabakh was there the whole time, so what changed? Is it because Turkey wants to regain its regional leadership and prove something to Russia? If so, then at whose cost?”
In the article, Arzu Geybulla also wrote about the problem of independent coverage of the conflict the media face.
“The hardest part about reporting on Nagorno Karabakh is being labeled because there is an expectation of only one kind of reporting – and it’s the story of one side. The minute you say, well this footage is old, or this is not credible, or you start asking questions, you are labeled. And it doesn’t matter if you are Armenian, Azerbaijani or a foreigner. If one side doesn’t like what they are seeing and reading, you are working for the enemy. You are labeled as one-sided, or biased,” Geybulla noted.
And finally, the Azerbaijani reporter wrote about the advocates for reconciliation: “I am seeing advocates for reconciliation among those who are in support of this war and demand an end of occupation. Once Armenian forces are out of Azerbaijan, they say they will be the strongest advocates of peace. But how can we expect reconciliation when we have done very little in terms of showing that we truly are for peaceful coexistence?”