«Առաջիկա 1-2 օրում կարող ենք դիմել Հայաստանին` Արցախի ճանաչման հարցով» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր ասել է, որ եթե առաջիկա 1-2 օրվա ընթացքում Ադրբեջանը շարունակի խախտել Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը մարդասիրական հրադադարի մասին, ապա Ստեփանակերտը դիմելու է Հայաստանին՝ Արցախի անկախությունը ճանաչելու համար:
Այսօր հանդես գալով մամուլի ասուլիսում, Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ Արցախը դիմելու է նաեւ աշխարհի բոլոր երկրներին՝ իր անկախությունը ճանաչելու առաջարկությամբ:
«Այն պետությունները, որոնք այսօր աջակցում են Ադրբեջանին, պետք է գիտակցեն, որ աջակցում են միջազգային ահաբեկչությանը եւ իրենց հասարակությունները եւս պետք է այդ մասին իմանան», - շեշտել է Արցախի նախագահը:
Նա ասել է, որ Ադրբեջանը վարում է բացահայտ ցեղասպան քաղաքականություն Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ եւ անում է դա Թուրքիայի եւ միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների աջակցությամբ:
«Ժամանակն է, որ քաղաքակիրթ աշխարհը կոչերից անցնի ավելի առարկայական քայլերի եւ գիտակցի, որ միջազգային ահաբեկչությունն այսօր ներթափանցում է տարածաշրջան», - ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը:
Արցախի նախագահն ասել է, որ «Ադրբեջանը խաղաղ բնակչության դեմ օգտագործում է համազարկային կրակի հրթիռային համակարգեր եւ հարվածող ԱԹՍ-ներ եւ դրանից հետո ակնկալում է, որ մենք համաձայնելու ենք իրենց ձեւակերպված պահանջներին»:
«Դա չի լինելու: Արցախը Ադրբեջանի մաս չի լինելու: Աշխարհում ամենաշատը Արցախն է խաղաղություն ցանկանում, բայց մենք չենք կարող ընդունել մի պետության պայմանները, որի նպատակը մեզ բնաջնջելն է», - ասել է Արայիկ Հարությունյանը:

Yerevan /Mediamax/. Artsakh President Arayik Harutyunyan has stated today that if Azerbaijan continues to violate the Russian-brokered humanitarian ceasefire in the next 1-2 days, Stepanakert will apply to Armenia to recognize Artsakh’s independence.
Speaking at a press conference today, Arayik Harutyunyan has noted that Artsakh will also apply to all countries with a proposal to recognize its independence.
“The states that support Azerbaijan today must realize that they support international terrorism, and their societies must also be aware of it,” the Artsakh President stressed.
He has observed that Azerbaijan pursues an openly genocidal policy towards the peaceful population of Artsakh and does so with the support of Turkey and international terrorist groups.
“It is time for the civilized world to move from calls toward more substantive steps and admit that international terrorism is penetrating the region today,” said Arayik Harutyunyan.
The Artsakh President has noted that “Azerbaijan uses rocket launchers and combat UAVs against the civilian population and expects us to agree to Baku’s demands after that.”
“It will not happen. Artsakh will not be part of Azerbaijan. Artsakh wants peace more than any other country in the world, but we cannot accept the terms of a state whose goal is to annihilate us,” concluded Arayik Harutyunyan.