«Առաջիկա 1-2 օրում կարող ենք դիմել Հայաստանին` Արցախի ճանաչման հարցով» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր ասել է, որ եթե առաջիկա 1-2 օրվա ընթացքում Ադրբեջանը շարունակի խախտել Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը մարդասիրական հրադադարի մասին, ապա Ստեփանակերտը դիմելու է Հայաստանին՝ Արցախի անկախությունը ճանաչելու համար:
Այսօր հանդես գալով մամուլի ասուլիսում, Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ Արցախը դիմելու է նաեւ աշխարհի բոլոր երկրներին՝ իր անկախությունը ճանաչելու առաջարկությամբ:
«Այն պետությունները, որոնք այսօր աջակցում են Ադրբեջանին, պետք է գիտակցեն, որ աջակցում են միջազգային ահաբեկչությանը եւ իրենց հասարակությունները եւս պետք է այդ մասին իմանան», - շեշտել է Արցախի նախագահը:
Նա ասել է, որ Ադրբեջանը վարում է բացահայտ ցեղասպան քաղաքականություն Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ եւ անում է դա Թուրքիայի եւ միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների աջակցությամբ:
«Ժամանակն է, որ քաղաքակիրթ աշխարհը կոչերից անցնի ավելի առարկայական քայլերի եւ գիտակցի, որ միջազգային ահաբեկչությունն այսօր ներթափանցում է տարածաշրջան», - ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը:
Արցախի նախագահն ասել է, որ «Ադրբեջանը խաղաղ բնակչության դեմ օգտագործում է համազարկային կրակի հրթիռային համակարգեր եւ հարվածող ԱԹՍ-ներ եւ դրանից հետո ակնկալում է, որ մենք համաձայնելու ենք իրենց ձեւակերպված պահանջներին»:
«Դա չի լինելու: Արցախը Ադրբեջանի մաս չի լինելու: Աշխարհում ամենաշատը Արցախն է խաղաղություն ցանկանում, բայց մենք չենք կարող ընդունել մի պետության պայմանները, որի նպատակը մեզ բնաջնջելն է», - ասել է Արայիկ Հարությունյանը:

Через 1-2 дня Арцах может обратиться к Армении для признания независимости - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян заявил сегодня, что если в ближайшие 1-2 дня Азербайджан продолжит нарушать достигнутые при посредничестве России договоренности о гуманитарном перемирии, Степанакерт обратится к Армении для признания независимости Арцаха.
Выступая сегодня на пресс-конференции, Араик Арутюнян сказал, что Арцах обратится также ко всем странам мира с предложением признать свою независимость.
«Государства, которые поддерживают сегодня Азербайджан, должны понять, что они поддерживают международный терроризм, и их общества также должны знать об этом», - подчеркнул президент Арцаха. Он заявил, что Азербайджан проводит открытую политику геноцида в отношении мирного населения Арцаха и делает это при открытой поддержке Турции и международных террористических групп.
«Цивилизованному миру пора перейти от призывов к более ощутимым шагам и осознать, что международный терроризм сегодня проникает в регион», - сказал Араик Арутюнян.
Президент Арцаха заявил, что «Азербайджан применяет против гражданского населения реактивные системы залпового огня и ударные беспилотники и после этого ожидает, что мы согласимся с их требованиями».
«Этого не будет. Арцах не будет частью Азербайджана. Арцах  хочет мира больше всех на свете, но мы не можем принять условия государства, цель которого - уничтожить нас», - сказал Араик Арутюнян.