Արցախի նախագահ. Ստեղծենք միջազգային հակաահաբեկչական կոալիցիա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր հանդես է եկել միջազգային հակաահաբեկչական նոր կոալիցիա հիմնելու կոչով:
Նա ասել է.
«Այսօր Արցախն ու Հայաստանը հայտնվել են միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջնագծում՝ բառիս բուն իմաստով։ Սակայն մեր դեպքում առանձնահատկությունն այն է, որ համաշխարհային քաղաքակրթության գոյությանը սպառնացող այս թշնամին մեր հայրենիքի դեմ դուրս է եկել արդեն ՄԱԿ անդամ պետության դրոշի տակ քողարկված, այդ պետության կանոնավոր բանակի կազմում եւ շատ հաճախ այդ կանոնավոր բանակի փոխարեն։ Ժամանակակից աշխարհում, երբ տառացիորեն հնարավոր չէ ոչինչ թաքցնել ոչ մեկից, բոլորն իրենց աչքերով տեսել ու արձանագրել են համաշխարհային ջիհադիստական ահաբեկչական ցանցի ներթափանցումն Ադրբեջան։ Աշխարհում որեւէ պետության համար արդեն գաղտնիք չէ, որ այդ հրեշավոր տեռորիստական ցանցի թիրախում Արցախի ու Հայաստանի խաղաղ բնակչությունն է, մեր քաղաքներն ու գյուղերը, ազատ ապրելու ու մեր ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքը։
Այդ ցանցի շարունակական սնուցումն ու կառավարումն իրականացնող Թուրքիան այսօր Բաքվի պատեհապաշտ իշխանությունների համաձայնությամբ ծառայեցնում է Ադրբեջանը՝ որպես գործիք՝ Հարավային Կովկասում համաշխարհային ահաբեկչության նոր օջախ ստեղծելու համար։ Համաշխարհային քաղաքական կյանքի յուրաքանչյուր պատասխանատու մասնակից, պետություն, թե միջազգային կազմակերպություն, համոզված եմ, հստակ գիտակցում է այդօրինակ զարգացումների վտանգավոր հետեւանքները։ Բոլորիս հիշողության մեջ թարմ են ջիհադիստական ավազակախմբի կողմից Իրաքում ու Սիրիայում պետականակերպ միավոր ստեղծելու ձգտումների հետեւանքների մասին հիշողությունները։ Աշխարհի բոլոր պետությունները անելիք ունեն Թուրքիայի՝ Ադրբեջանը Հարավային Կովկասի ահաբեկչության որջ դարձնելու ծրագիրը ձախողելու գործում։
Հայաստանն ու Արցախն այսօր պայքարի առաջնագծում են, որովհետեւ արժանապատվորեն ընդունել են մեզ նետված մարտահրավերը։ Ու մենք պայքարելու ենք մինչեւ վերջնական հաղթանակ։ Սակայն սա միայն Արցախի եւ Հայաստանի խնդիրը չէ։
Որպես իր անկախության համար պայքար մղող պետության նախագահ՝ կոչ եմ անում քաղաքակիրթ աշխարհին ակտիվ մասնակցություն ունենալ այս պայքարում։ Համաշխարհային հակաահաբեկչական գործուն ու արդյունավետ կոալիցիայի ստեղծումը օրվա հրամայական է:

Yerevan /Mediamax/. Today, President of Artsakh Arayik Harutyunyan urged to create an international anti-terrorism coalition.
The Artsakh President particularly said:
“Today, Artsakh and Armenia are literally at the forefront of the fight against international terrorism. However, in this case, the difference is that the enemy threatening the existence of global civilization threatened our country, hiding behind the flag of a UN member state, as part of the army of this state and often instead of that regular army. In the modern world, when it is impossible to hide anything from anyone, everyone has seen and recorded the infiltration of the international terrorist network of jihadists into Azerbaijan. It is no longer a secret for anyone in the world that the target of this monstrous terrorist network is the peaceful population of Artsakh and Armenia, our cities and villages, our right to live freely and control our own destiny.
Today Turkey, which consistently feeds and manages this network, with the consent of opportunistic authorities of official Baku, uses Azerbaijan as a tool to create a new home of international terrorism in the South Caucasus. I am sure that every responsible participant of global politics, be it a state or an organization, clearly understands the dangerous consequences of such developments. We still remember the result of the jihadist quest to create a state-like entity in Iraq and Syria. All countries of the world must prevent Turkey’s plans to turn Azerbaijan into a den of terrorism in the South Caucasus.
As the President of a state fighting for its independence, I call on the civilized world to take an active part in the fight against terrorism. The creation of an effective international anti-terrorism coalition is an imperative.