Արցախի ԱԺ նախագահ. «Հրադադար չենք խնդրելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ծրագիրը ձախողվել է»։
«Իլհամ Ալիեւն արդեն չկա իշխանության ղեկին, որովհետեւ ցանկացած առաջարկին, որ այս ընթացքում արվում է ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խմբի համանախագահների կողմից, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության պատասխանը լինում է այն, որ «Թուրքիան պետք է մասնակցի բանակցություններին»։ Արդեն աշխարհին է հայտնի, որ այս պատերազմն Ադրբեջանում կառավարվում է Թուրքիայի կողմից»,- ասել է Արթուր Թովմասյանը։
«Պատերազմը սկսել են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական իշխանությունները, վարում են Թուրքիայի իշխանությունները, իսկ մեր հարեւան գերտերություններն արդեն հասկանում են, որ սա միայն Արցախի հարց չէ, եւ Թուրքիայի նախագահն ուզում է քիթը խոթել Կովկաս։ Կարծում եմ, գերտերություններն արդեն մտահոգված են նաեւ իրենց շահերով, եւ շուտով կոշտ արձագանքներ կլինեն»,- ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Արցախին, ապա, ԱԺ նախագահի խոսքով, Պաշտպանության բանակն այս պատերազմը վարում է մտածված, «որպեսզի ամեն օպերացիայից հետո քիչ կորուստներ ունենանք»։
«Մենք չենք աղերսելու, հրադադար չենք խնդրելու։ Միայն մենք՝ արցախցիներս իրավունք ունենք որոշելու մեր ճակատագիրը՝ մեր թիկունքում ունենալով Հայաստանն ու հայկական սփյուռքը»,- ասել է Արթուր Թովմասյանը։

Спикер парламента Арцаха: «О перемирии просить не будем» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер Национального собрания Арцаха Артур Товмасян сказал сегодня, что «план президента Азербайджана Ильхама Алиева провалился».
«Ильхам Алиев больше не находится у руля власти - на любое предложение, сделанное сопредседателями Минской группы ОБСЕ в этот период, военно-политическое руководство Азербайджана дает один ответ: «Турция должна участвовать в переговорах». Весь мир уже знает, что эту войну в Азербайджане ведет Турция»,- сказал Артур Товмасян.
«Войну начали военно-политические власти Азербайджана во главе с властями Турции, и наши соседние державы уже понимают, что это не только вопрос Арцаха - турецкий президент хочет сунуть свой нос и на Кавказ. Я думаю, что сверхдержавы уже озабочены своими интересами, и скоро последует жесткая реакция»,- сказал он.
«Мы не будем просить, а тем более умолять о прекращении огня. Только мы сами - народ Арцаха - имеем право решать свою судьбу, плечом к плечу с Арменией и армянской диаспорой»,- сказал Артур Товмасян.