Արցախի ԱԺ նախագահ. «Հրադադար չենք խնդրելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ծրագիրը ձախողվել է»։
«Իլհամ Ալիեւն արդեն չկա իշխանության ղեկին, որովհետեւ ցանկացած առաջարկին, որ այս ընթացքում արվում է ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խմբի համանախագահների կողմից, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության պատասխանը լինում է այն, որ «Թուրքիան պետք է մասնակցի բանակցություններին»։ Արդեն աշխարհին է հայտնի, որ այս պատերազմն Ադրբեջանում կառավարվում է Թուրքիայի կողմից»,- ասել է Արթուր Թովմասյանը։
«Պատերազմը սկսել են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական իշխանությունները, վարում են Թուրքիայի իշխանությունները, իսկ մեր հարեւան գերտերություններն արդեն հասկանում են, որ սա միայն Արցախի հարց չէ, եւ Թուրքիայի նախագահն ուզում է քիթը խոթել Կովկաս։ Կարծում եմ, գերտերություններն արդեն մտահոգված են նաեւ իրենց շահերով, եւ շուտով կոշտ արձագանքներ կլինեն»,- ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Արցախին, ապա, ԱԺ նախագահի խոսքով, Պաշտպանության բանակն այս պատերազմը վարում է մտածված, «որպեսզի ամեն օպերացիայից հետո քիչ կորուստներ ունենանք»։
«Մենք չենք աղերսելու, հրադադար չենք խնդրելու։ Միայն մենք՝ արցախցիներս իրավունք ունենք որոշելու մեր ճակատագիրը՝ մեր թիկունքում ունենալով Հայաստանն ու հայկական սփյուռքը»,- ասել է Արթուր Թովմասյանը։

Artsakh parliament speaker: “We will not ask for ceasefire” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Artsakh National Assembly Artur Tovmasyan has stated that "Azerbaijani President Ilham Aliyev’s plan has failed.”
“Ilham Aliyev is no longer in power, because the military and political leadership of his country responds to any call of OSCE Minsk Group Co-Chairs with a demand that Turkey should participate in the negotiations. The world already knows that Azerbaijan is being controlled by Turkey in this war,” Tovmasyan said.
“The military and political leadership of Azerbaijan started the war. The military and political authorities Turkey are leading the attack. Our neighboring world powers can see already that this is not just about Artsakh and the Turkish president wants to get involved in the Caucasus. I think the world powers are concerned about their interests at this point, and there will be tough reactions soon,” he added.
According to Tovmasyan, the Defense Army of Artsakh fights with a strategy and aims to “have as few casualties as possible in every operation.”
“We will not beg. We will not ask for ceasefire. Only we, the people of Artsakh, have the right to decide our fate, with Armenia and the Armenian Diaspora standing behind us,” stated Artur Tovmasyan.