Թուրք օդաչուներ, արաբ ահաբեկիչներ. ԱԱԾ փաստեր է հրապարակել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը փաստեր է ներկայացրել ռազմական գործողություններում թուրքական կողմի մասնակցության, վարձկան-ահաբեկիչների ներկայության եւ նրանց շրջանում առկա խուճապի վերաբերյալ:
ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության համաձայն, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական գործողություններում թուրքական ռազմական ուժերն են ներգրավված:
Նյութերում արձանագրված են թուրք եւ ադրբեջանցի զինվորականների միջեւ խոսակցություններ, որոնցում ակնհայտ է Արցախի օդային տարածքում Թուրքիայի մասնակցությունն Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի մարտական գործողություններին:
«Առկա են նաեւ ադրբեջանական կողմից ահաբեկիչների մասնակցության իրողությունը հաստատող փաստական տվյալներ, որոնք առավել քան հավաստի են դառնում ադրբեջանցի զինվորի եւ արաբ վարձկան ահաբեկչի միջեւ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ ծավալվող զրույցի ընթացքում:
Ձեռք է բերվել նաեւ օպերատիվ տեղեկատվություն այն մասին, որ ադրբեջանական կողմում գտնվող վարձկան ահաբեկիչների շրջանում առկա են ծայրահեղ խուճապային տրամադրություններ, որոնք փաստվում են նրանց խոսակցությունների տրամաբանությամբ»,- ասված է ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ:
«Հաջի, երդվում եմ Աստծով, մի արի: Տղերքը ոչ ինձ գիտեն, ոչ էլ իրենց: Ուղղակի մեզ հետ են, մեզ խաբել են, ամեն ինչ սուտ է: Սա պատերազմ չէ, սա մսաղաց է, մարդիկ մեռնում են, դիակները չեն կարողանում դուրս բերել»,- ասում է վարձկան ահաբեկիչը զրույցի ընթացքում:
Մեկ այլ խոսակցության մեջ նշվում է, որ 100 հոգանոց խումբ է ժամանել Ադրբեջան, բայց նրանց չեն թողնում մասնակցել պատերազմին:
«Ադրբեջանի համար մարդ չթողնես գա, եւ ընդհանրապես, մարդ չթողնես գա: Վիճակը շատ վատ է, մենք այստեղ անտեր ենք: Երդվում եմ Աստծով, ամեն օր 40-50 հոգի մեռնում են եւ վիրավորները շատ են: Բոլորը սիրիացիներ են, ադրբեջանցիներ չկան պատերազմի դաշտում: Պատերազմը սկսելուց երկու օր հետո բոլորն ուզում են վերադառնալ, մեզ զենքի ուժով ստիպում են, որ այստեղ մնանք, ստիպողաբար մեզ ուղարկում են մարտի դաշտ»,- ասում է ահաբեկիչը:

Турецкие летчики, арабские террористы: опубликованы радиоперехваты - Mediamax.am
Ереван. /Медиамакс/. Служба национальной безопасности Армении представила факты об участии в боевых действиях турецких военных, присутствии наемников-террористов и начавшейся в рядах последних панике.
Согласно сообщению СНБ, получена фактическая информация о том, что турецкие вооруженные силы участвуют в боевых действиях, развязанных Азербайджаном против Республики Арцах.
Материалы содержат перехваты разговоры между турецкими и азербайджанскими военными, которые делают очевидным участие Турции в боевых действиях на стороне ВВС Азербайджана в воздушном пространстве Арцаха.
«Есть также фактические данные, подтверждающие участие в военных действиях наемников-террористов. Получена оперативная информация о том, что среди наемников наблюдается паника, о чем свидетельствует логика их разговоров»,- говорится в сообщении СНБ.
«Хаджи, клянусь Богом, не делай этого! Ребята не знают ни меня, ни их. Просто они с нами, их обманули, это все ложь. Это не война, это мясорубка, люди гибнут, невозможно вынести трупы», - говорит террорист.
«Не пускайте никого в Азербайджан, вообще никого не пускайте. Ситуация очень плохая, мы здесь никому не нужны. Клянусь Богом, каждый день умирает 40-50 человек, многие получают ранения. Все они сирийцы, азербайджанцев на поле боя нет. Все хотят вернуться назад через два дня после начала войны. Они заставляют нас оставаться и силой оружия отправляют на поле боя», - говорит другой.